امروز: دوشنبه 27 آذر 1396 برابر با 18 دسامبر 2017

آخرين اخبار

ید

طبق آمار WHO، در سال 2007 در حدود 2 بیلیون نفر با کمبود ید مواجه مواجه اند که یک سوم آنان را دانش آموزان تشکیل می دهند.
و اما در ایران، این معضل با ید دار کردن نمک کنترل شده و وقتی گواتر در کشور شایع بود:

"برنامه غنی سازی نمک با ید از سال 1371 در کشورمان آغاز گردید که در ابتداء در سال 68 شیوع گواتر حدود 68% بود که با غنی سازی نمک با ید شیوع گواتر به 9/8% در سال 83 رسید." (1)

گیاهخواری در اونها نقشی نداشت!


در کشورهای مختلف سیاستهای مختلفی برای تامین ید مورد نیاز بدن اندیشیده شده مثلا در انگلستان ید در تغذیه دام استفاده میشه یا محفظه های نگهداری شیر آغشته به ید هستند. در کشورهای دیگر مثل ایران یا آمریکا، نمک مصرفی روزانه ی خانوارها ید دار شده تا از این طریق ید مورد نیاز عموم جامعه تامین بشه.

وجود ید در گیاهان به اینکه در چه زمین هایی کشت شدن بستگی دارد و کبود ید بیشتر در مناطق کوهستانی که خاک دچار فقر ید است رخ میدهد. ید به میزان کم در گیاهان برگی سبز تیره یافت میشود و به میزان بیشتری در جلبکهای دریایی همچون کتانجک (kelp). مصرف بیش از 100 گرم در سال (وزن خشک) اکثر گیاهان دریایی به معنای مصرف بیش از حد ید است. در حالت کلی، میزان متوسط ید مورد نیاز روزانه ی بزرگسالان در حدود 150 میکرو گرم است. (2)

برخی تحقیقات نشان داده که وگانهایی که از منابع کلیدی ید مانند نمک یددار و گیاهان دریایی استفاده نمیکنند ممکن است در معرض خطر کمبود ید باشند چون رژیم های مبتنی بر گیاهان عموما سطح ید پایینی دارند. نمک دریا، نمک کوشر و چاشنی های شور همچون تاماری غالبا یددار نشده اند. (3و4)
میزان مصرف گیاهان دریایی را باید تحت نظر داشت چون میزان ید موجود در آنها متغیر بوده و برخی حاوی مقادیر بسیار زیاد ید هستند. (5)
موادی همچون دانه ی سویا، گیاهانی همچون کلم و شلغم، سیب زمینی شیرین حاوی goitrogen طبیعی هستند. در صورت کافی بودن مصرف ید، ارتباطی میان این مواد و نارسایی تیروئید در افراد سالم مشاهده نشده. (6)


*** خلاصه اینکه، اگر نمک طعام یددار مصرفی رایج خانوارهای ایرانی رو داخل سطل آشغال خالی کردید و در به در به دنبال نمک بدون ید هستید، صرفنظر از اینکه گیاهخوار هستید یا خیر، ممکنه با کمبود ید مواجه بشید!

http://forum.vegankind.ir/forum53/thread837.html#post2213

ارسال نظر