امروز: دوشنبه 27 آذر 1396 برابر با 18 دسامبر 2017

آخرين اخبار

سیرک

خرس ها ، فیل ها ، ببرها و حیوانات دیگر به خواست و اراده ی خود دوچرخه سواری نمی کنند

روی سرهای خوى نمی ایستند، روی توپ ها به حفظ تعادل نمی پردازند ، یا از وسط حلقه های آتش نمی پرند.
آن ها ، این کارها و شعبده بازی های دشوار دیگر را انجام میدهند ، برای اینکه انسان ها می خواهند که آن ها این کارها را انجام دهند ؛ برای این که آن ها اگر به این کارها تن ندهند ، از آن چه برایشان اتفاق خواهد افتاد ، بشدت در هراس و نگرانی اند .
برای حیوانات سیرک ، هیچ چیز دیگری به عنوان « پاداش مثبت » وجود ندارد ؛ تنها چیزی که وجود دارد درجات مختلفی از تنبیه و محرومیت است . مربیان برای واداشتن آن ها به انجام این شعبده بازی های بی معنی و طاقت فرسای فیزیکی ، از شلاق ، قلاده های تنگ ، پوزه بند ، سیخ ها و شوکرهای الکتریکی ، قلاب های مخصوص وحشتناک ، و ابزارهای دردآور دیگر استفاده می کنند .
در تمامی سیرک ها فیل ها را با چنگک های تیز زخمی می کنند ، با چوب ، نشتر، ابزارهای نوک تیز می زنند .

circus7357.Untitled
در این سیرک روح فیل ها ، خرس ها ،گربه سانان و سایر حیوانات را زمانی که بچه های آسیب پذیری هستند و هنوز باید با مادران خود باشند را تسخیر کرده و درهم می شکنند .
والدین ناآگاه از اتفاقات دردناکی که در پشت پرده سیرک ها برای حیوانات رخ می دهد خبر ندارند و کودکان و خانواده خود را به تماشای سیرک می برند،

>>> سيرك ، محلی برای تفریح انسان و شکنجه حیوانات
نمایش باشکوه و رنگارنگ سیرک بر این واقعیت سرپوش می گذارد که حیواناتی که در سیرک به کار گرفته می شوند ، اسیر کسانی هستند که آن ها را با تهدید و تنبیه وادار به انجام کارهای تکراری گیج و ناراحت کننده و ، بیش تر ، درد آور می نمایند . اگر افراد بیش تری از روش های بی رحمانه ی مورد استفاده در آموزش حیوانات آگاهی یابند ، سیرک ها به سرعت ، جذابیت و گیرایی خود را از دست خواهند داد : سلول تنگ ، شرایط غیرقابل قبول سفر ، و رفتار بد ؛ و اینکه بعد از پیر شدن و از کار افتادن ،چه بلایی سر حیوانات خواهد آمد ؟

برخي سيرك ها مثل Barnum & Bailey و Ringling Brosدر وب سایت شان به خود می بالند که « 11 ماه از سال و بیش از 25000 مایل را مبادرت به مسافرت در کل کشور می کنند » ازآن جایی که سیرک ها به طور مداوم از شهری به شهر دیگر مسافرت می کنند ، دسترسی حیوانات به نیازهای اساسی ، مانند : غذا ، آب و مراقبت هاي پزشکی ، بیش تر وقت ها به اندازه نیست . حیوانات ، و مخصوصا آن هایی که به قدر کافی بزرگ و طبیعتا ، فعال و پرتحرک هستند ، مجبورند که بیش تر زندگی خود را در قفس های تنگ و نامناسب سپری نمایند که برای حمل آن ها به کار برده می شود ؛ اتاقی که تنها برای ایستادن و دور زدن جا دارد . به بیش تر این حیوانات اجازه داده می شود که فقط برای دوره های کوتاه ، آن هم از روی ناچاری ، از قفس های خود خارج شوند . فیل هایی که به پاهایشان غل و زنجیر بسته شده است ، اجازه دارند که هر بار تنها نيم متر حرکت داشته باشند . معمولا حداقل نیازهایی که در قانون Animal Welfare Act ( AWA )- که خود دارای اشکالات اساسی است - آمده ، نادیده گرفته می شود .
درجات بسیار بالای حرارتی که حیوانات در طول سفرهای خود با سیرک در معرض آن قرار می گیرند ، باعث بیحالی ،سستی و در برخی اوقات مرگ آن هاست . شیر جوانی به نام کلاید در یک واگن باری داغ و سوزانی که به سیرک Ringling تعلق داشت ، مرد ؛ در حالی که قطار در روزی که دمای هوا از 100 درجه ی فارنهایت تجاوز می کرد ، ازمیان صحرای موجاوی عبور می کرد . نگهبان کلاید به USDA گفت ، حتی هنگامی که من به سرپرستان کلاید هشدار دادم که جان شیر در خطر است ، قطار را نگه نداشتند .
سیرک برادران Suarez خرس های قطبی را در هوای گرم و مرطوب پورتوریکو در قفس های 3 تا 4 متري ، بدون دستگاه تهویه ی مطبوع نگهداری می کردند که در نهایت ، بعد از اطلاع مقامات ایالات متحده ، دستور مصادره ی خرس ها صادر ، و به یک آب و هوای مناسب تر فرستاده شدند .
دامپزشکانی که برای درمان حیوانات نایاب و شگفت انگیز صلاحیت و تخصص پیدا کرده اند ، معمولا در سیرک ها یا وجود ندارند یا در دسترس نیستند ؛ از این رهگذر ، بسیاری از حیوانات به خاطر نبود مراقبت صحیح پزشکی آسیب دیده و مرده اند .
ریکاردو ، فیل 8 ماهه ای است که در سال 2004 زمانی که در فلوریدا تحت تعلیم و تربیت پیچیده ی Ringling بود ، به خاطر سقوط از پایه ی ستون ، بعد از تحمل درد و رنج سخت و جبران ناپذیر شکستن هر دو پای عقب کشته شد .


بر اساس گزارشات The Belfast Telegraph ، یک فیل آفریقایی به نام کنیا که درحال اجرای برنامه با سیرک سیدنی ِمستقر در ایرلند بود ، زمانی که به وسیله ی سگ ها مورد تهدید و مزاحمت قرار گرفت ، دچار حمله ی قلبی شد .

>>> محیط های غیرطبیعی با رفتارهای غیرطبیعی
زندگی بابون ها ، شامپانزه ها و دیگر پستانداران مورد استفاده در سیرک ها بسیار متفاوت با خویشاوندان وحشی شان است که در اجتماعات بزرگ و منسجم زندگی می کنند ؛ به گونه ای که ، هر روز مایل ها باهم از میان جنگل ها ، دشت ها و تپه ها مسافرت می کنند .
پستانداران حیوانات بسیار اجتماعی ، هوشمند و بامحبتی هستند که با بازماندن از هم راهی و هم نشینی آسیب می بینند . پستانداران ، مانند همه ی حیوانات دیگر مورد استفاده برای سرگرمی ، بیش تر، زمانی وادار به انجام کاری می شوند که با ضرب و شتم و سلول انفرادی مواجه شوند . دکتر رابرت ساپولسکی ، همکار پژوهشی مؤسسه ی تحقیقاتی پستانداران کنیا ، پس از تماشای صحنه هایی از فیلم مسافرت بابون ها با سیرک موسوم به بابون لاگون ، گفت : « آموزش اکثر بابون ها برای به انجام رساندن چنین نمایش هایی در سایه محتمل شدن رنج ،تنبیه و تهدیدات فوق العاده دردناک است. »

حیوانات مورد استفاده در سیرک ، در خارج از فصل کاری ، در جعبه ها یا مكان هاي انبار مانند مسافرتی اسکان داده شده می شوند ؛ برخی از آن ها حتی در کامیون ها نگهداری میشوند. حصر دائمی و فیزیکی مانند این ، آثار زیانبار جسمی و روانی روی حیوانات دارد .
اثرات یاد شده ، اغلب با رفتارهای غیرطبیعی ای مانند بالا و پایین کردن تکراری سر ، جنب و جوش و قدم زدن زیاده از حد و اظطراب آمیز مشخص می شود . مطالعه ای که توسط مدافعان بین المللی حیوانات در انگلستان پیرامون سیرک ها به انجام رسیده ، به این کشف نایل آمد که « رفتارهای غیرعادی از این نوع در میان همه ی گونه ها مشاهده گردید . » محققان فیل هایی را مشاهده نمودند که 70 % روز را به زنجیر کشیده شده بودند ؛ اسب هایی که به مدت 23 ساعت از روز حبس شده بودند ؛ وگربه سانان بزرگی که 99 % وقتشان را در قفس ها نگهداری شده بودند .
شعبده بازی هایی که حیوانات وادار به انجام آن ها می گردند ، مانند : حفظ تعادل خرس بر روی توپ ، دوچرخه سواری میمون ، روی دو پا ایستادن فیل ، از نظر جسمی ، غیرقابل تحمل ؛ و از نظر رفتاری ، غیرطبیعی اند . شلاق و تازیانه ، قلاده های سفت و سخت ، پوزه بندها ، ميله هاي الکتریکی ، قلاب های مخصوص فولادی ، و ابزارهای دیگر مورد استفاده در سیرک ، مواردی هستند که حیوانات را وادار به انجام حرکات نمایشی یادشده می نمایند . چنین « اجرا » هایی به تماشاگران چیزی در باره ی این که حیوانات تحت شرایط عادی چگونه رفتار می کنند ، نمی آموزد .

>>> ضرب و شتم برای فرمانبری
تنبیهات بدنی همواره روش آموزشی معمول و متعارفی برای حیوانات سیرک بوده است . حیوانات برای انجام و اجرای کاملا ً تکرای شعبده بازی ها مورد ضرب و شتم ، شوک و شلاق قرار می گیرند ؛ بدون آن که معنایی برای آن ها داشته باشد . AWA کاربرد قلاب های خشن و فولادی ، شلاق ، میله های شوک الکتریکی یا تجهیزات دیگر مورد استفاده ی مربیان سیرک را ممنوع کرده است . مربیان به برخی از حیوانات برای « فرمان پذیر » کردن شان مواد مخدر می دهند و با جراحی ، چنگ و دندان بعضی های دیگر را در می آورند .
طی تحقیق مخفیانه ی PETA که از سیرک Carson & Barnes نشان می دهد که مدیریت مراقبت های حیوانی سیرک ، تیم فریسکو ، با حمله ی وحشیانه ، فریاد ، دشنام و شوک دادن به فیل های آسیایی ، آن ها را در معرض خطر قرار داده است . فریسکو به دیگر مربیان فیل یاد می دهد که چگونه فیل ها را با یک قلاب با شدت هرچه تمام مورد ضرب و شتم قرار دهند و فلز نوک تیزقلاب را در گوشت تن آن ها فرو برند و پیچ و تاب دهند تا از درد فریاد بکشند . نوار ویدیویی هم چنین نشان داد که چگونه یک مربی با استفاده از چراغ لحیم کاری موی فیل را از بین برد و آن ها را به زنجیر کشید و خرس ها را در قفس حبس کرد و نمایشگاهی از رفتارهای کلیشه ای ناشی از افسردگی روانی برگزار نمود .
USDA بارها وبارها سیرک Clyde Beatty-Cole را به خاطر نقض رفاه حیوانی احضار و مورد بازخواست قرار داده است . تام رایدر ، نگهبان سابق فیل در این سیرک می گوید : « من بعد از 3 سال کار با فیل در سیرک می توانم به شما بگویم که آن ها در زندان زندگی می کنند و زمانی که کار خود را به درستی انجام ندهند ، مورد ضرب و شتم قرار می گیرند .

آرچل هاندلی مربی حیوانات در سیرک های برادران Ringling ، و بارنوم و بالی بود . او گفت که سه ماه با این شرکت کار کرده ، که ظاهرا بعد از دیدن این که یک مربی ، قلاب فولادی را به خاطر امتناع فیل از دراز کشیدن درگوشش فرو می برد ، کار خود را رها می کند . هاندلی گفت : برادران Ringling ، « بر این باورند که اگر آن ها بتوانند این حیوانات را بترسانند ، می توانند آن ها را مطیع خود سازند » . « این گونه است که آن ها کارکنان خود را برای مربیگری این حیوانات تربیت می کنند » . در سال 2009 ، PETA به صورت مخفیانه وارد سیرک برادران Ringling شد و به این موضوع دست یافت که کارگران فیل ها و ببرها را ده ها بار مورد ضرب و شتم و شلاق قرار دادند .فیلم ضبط شده پتا در این باره را از لینک زیر می توانید مشاهده کنید RinglingBeatsAnimals.com

>>> شورش حیوانات
این اسیران هوشمند گاهی اوقات زیر فشار سوء استفاده های دائمی از پا در می آیند ؛ برخی دیگر زمانی که به بخت و اقبالی دست پیدا می کنند ، به طور ناگهانی احساسات خود را نشان می دهند . فلورا ، فیلی که مجبور شده بود در سیرک دست به کارهای ناخواسته بزند ، بعدها به باغ وحش میامی انتقال یافت . او در مقابل دیدگان تماشاگران به نگهبان با غ وحش حمله و به شدت او را زخمی کرد . نگهبان می گوید : « من فکر می کنم که این فیل ها می خواهند به ما بگویند باغ وحش ها و سیرک ها ، آن چیزی نیستند که خدا برای آن ها آفریده است ... اما ، ما گوشمان بدهکار نیست »

>>>>>> وظیفه ما در قبال این ناملایمتی ها و استثمار حیوانات در سیرک ها چیست ؟
هم چنان که بیش تر مردم از بی رحمی های غیر ضروری با واداشتن حیوانات به اجرای حرکات نمایشی در سیرک ها آگاه می شوند ، سیرک هایی که از حیوانات استفاده می کنند ، از موقعیت چندانی برای راه اندازی برنامه های بزرگ شان برخوردار نخواهند بود . در حال حاضر استفاده از حیوانات برای سرگرمی در حد قابل توجهی محدود و متوقف شده است .
- به دیدن برنامه های سیرک هایی که از حیوانات استفاده می کنند ، نروید .
- کودکان و اعضای خانواده خود را در جریان پشت پرده آموزش های حیوانات در سیرک ها قرار دهید.
- از سیرک هایی که از حیوانات استفاده نمی کنند و شامل شعبده بازی و موارد دیگر است استقبال کرده( Cirque du Soleil یا the Pickle Family Circus و ... ) و آنها را تشویق به ادامه روند خود و استفاده نکردن از حیوانات در برنامه هایشان نمایید .
- موارد استفاده از حیوانات در سیرک ها را به انجمن های محلی حمایت از حیوانات گزارش دهید .

http://forum.vegankind.ir/forum17/thread776.html

ارسال نظر