امروز: شنبه 25 آذر 1396 برابر با 16 دسامبر 2017

آخرين اخبار

آنچه در رابطه با باغ وحش ها باید دانست ؟

بسیاری از مردم فکر می کنند که باغ وحش ها محل مناسبی برای حیوانات می باشند، این خلاف

واقع است.

باغ وحش ها مجموعه ای از حیوانات غمگین و افسرده هستند .

مشکل بزرگ در باغ وحش ها اینست که حیواناتی که در آنجا زندگی می کنند در محوطه ای نگهداری میشوند که به آنها اجازه زندگی به روش طبیعی را نمی دهد.
مهم نیست برخی از باغ وحش ها چگونه برای بزرگ کردن قفس های نگهداری از حیوانات تلاش می کنند
مهم نیست چند شاخه درخت در داخل برخی قفس ها قرار داده می شود،
مهم نیست چگونه نقاشی های پس زمینه از طبیعت را روی دیوارها به زیبایی کشیده اند.
آنها قابل مقایسه با زیستگاه های طبیعی حیواناتی که باید در آنجا زندگی می کردند نیستند.
حیوانات باغ وحش مجبورند روزها، هفته ها و سال های متمادی را در محوطه یکسانی سپری کنند.این رویه ¸ زندگی آنها را بسیار خسته کننده می کند.

شاید به صحنه حرکت دادن متوالی خرطوم یک فیلم مردم نگاه کرده و نظرات متفاوتی نسبت به آن داشته باشند
برخی فکر می کنند فیل در حال بازی است،برخی فکر میکنند فیل خوشحال و شادمان در حال رقص است و نظرات متفاوت دیگر که همگی غیرواقعی و از روی ناآگاهی است .عملی که آن فیل انجام می دهد ناشی از استرس فراوانی است که بخاطر زندگی کسالت بارش در باغ وحش دچار شده است .

مجموعه ای از حیوانات ناراضی
آنچه که زندگی را برای حیوانات باغ وحش آنچنان دشوار می کند اینست که آنها به ندرت دارای هر گونه حریم خصوصی و تحرک طبیعی و آسایش روانی می باشند.شاید فکر کنید که حیوانات باغ وحش به زندگی در اسارت عادت کرده اند!!! در واقع اینطور نیست.حتی حیواناتی که در باغ وحش ها بدنیا آمده و پرورش می یابند غرایز طبیعی خود را پس از نسل های بسیاری از زندگی در اسارت حفظ می کنند.

کسب درآمد و تجارت از طریق تکثیر و پرورش حیوانات
باغ وحش ها هزینه های بسیار زیادی را صرف برنامه های تربیت و پرورش حیوانات می کنند.
نگهداری از فیل ها در باغ وحش حداقل 50 برابر پرهزینه تر از محافظت از آنها در طبیعت است. هزینه کردن برای برنامه های حفاظتی در طبیعت ַ به عنوان مثال با ایجاد محیط های حفاظت شده بیشترַنه تنها به حیوانات اجازه زندگی در زیستگاه طبیعی خود را می دهند بلکه به تعادل اکو سیستم حیات وحش نیز کمک می کنند.
پس چرا با وجود هزینه های بالا ، باغ وحش ها علاقه بسیاری به تکثیر و پرورش حیوانات دارند؟جواب ساده است .
آنها از طریق تکثیر و پرورش حیوانات سعی در ایجاد تنوع حیوانات و در نتیجه جذب مراجع کنندگان بیشتر را دارند ..هدف اصلی باغ وحش ها همیشه در جهت درآمدزایی است و حیوانات نوزاد، قوی ترین ابزار بازاریابی آنها می باشد.
فروش حیوانات پرورش یافته در باغ وحش ها نیز از روش های دیگر درآمدزایی باغ وحش هاست مسئولین باغ وحش ها ، حیوانات را جهت شکار شدن به برگزارکنندگان مراسم بازی های شکار ¸فروشگاه های حیوانات ¸سیرک ها¸صنعت گوشت ونیز جهت آزمایش های پزشکی به فروش می رسانند.

مکانی دروغین برای آموزش
شاید در نظر عده ای باغ وحش ها ابزار آموزشی مهمی به شمار می آیند زیرا کودکان و بزرگسالان می توانند چیزهای بسیاری درباره حیوانات یاد بگیرند . در حالیکه ¸ باغ وحش ها به ندرت چیزهایی درباره نحوه زندگی و رفتار حیوانات در طبیعت را آموزش می دهند.تصاویر زیر را مقایسه کنید آیا از این طریق می توان به کودکان در مورد طبیعت آموزش هایی واقعی داد ؟
محلی دروغین جهت حفاظت از گونه های زیستی
باغ وحش ها مدعی کمک به حفاظت از حیوانات در معرض خطر و محیط زیست آنها هستند.با این حال¸به ندرت هر باغ وحشی اسامی حیوانات خود را بر روی پایگاه داده های بین المللی گونه ها ثبت می کنند.اکثر حیوانات باغ وحش به هیچ وجه در معرض خطر نیستند.

hippo
با اینکه هزاران گونه در معرض خطر وجود دارد¸باغ وحش ها تا کنون صرفا توانسته اند حدود 16 گونه را به طبیعت بازگردانند.اکثر حیوانات باغ وحش که رها می شوند در طبیعت زنده نمی مانند.دلیل آن عدم ایجاد محیط زیست مناسب توسط باغ وحش ها برای پروژه پرورش دراسارت می باشد.
حیوانات نیازمند زندگی در زیستگاه های مشابه زیستگاه های طبیعی خود خصوصا در شرایط آب و هوایی مناسب می باشند.حیوانات همچنین نیازمند پرورش با تماس حداقل با انسان ها و حضور در دسته های پرجمعیت برای ارائه تعادل طبیعی و اجتماعی می باشند.

حیوانات مازاد باغ وحش ها :
حیوانات مازاد حیوانات ناخواسته ای هستند که برای آنها محوطه ی دیگری وجود ندارد.
حیوانات مسن تر، بیمار و زخمی حیواناتی هستند که باید قفس خود را بسوی آینده ای مرگبار ترک کنند.
زمانی که باغ وحش ها ترتیب پرورش نوزاد کوچک و جذاب دیگری را جهت جذب بازدید کننده ها می دهند ، این حیوانات مازاد یا کشته می شوند ַ و یا غذای سایر ساکنین باغ وحش می شوند و یا به سایر باغ وحش ها یا نمایندگی ها فروخته می شوند.

برای کمک به حیوانات باغ وحش ها چه باید کرد و چگونه به کودکان در مورد حیات وحش آموزش بدهیم؟
اگر به باغ وحش نرفته و از این صنعت ظالم و حیوان ستیز حمایت نکنیم به مرور با کاهش بازدید مراجعه کنند گان، مدیران باغ وحش که تنها به فکر سود هستند نه تنها به فکر خریدن و پرورش دادن حیوانات متنوع تر نمی افتند بلکه ممکن است باغ وحش را تعطیل کند . بدلیل هزینه های بالای نگهداری حیوانات و با کاهش استقبال و پایین آمدن میزان بازدید ، باغ وحش ها در معرض ورشکستگی قرار می گیرند.
توجه داشته باشید که تاکنون باغ وحش های زیادی در سرتاسر جهان( در برلین، لندن ، پکن و ... ) بدلیل مشکلات مالی تعطیل شده اند.

حیوانات را بایستی در زیستگاه طبیعی و اصلی خود مشاهده کرد .
می توانیم با تماشای فیلم های حیات وحش ،همراهی با تورهای حیات وحش ¸برنامه های تلویزیونی یا با مطالعه درباره آنها از طریق اینترنت ، کتاب ها و مجلات ¸درباره این حیوانات شگفت انگیز چیزهای بسیاری یاد بگیریم بدون اینکه نقشی در آزار و اذیت و اسارت آنها داشته باشیم.

Ref/Veganpeace.com

http://forum.vegankind.ir/forum17/thread754.html

نظرات   

 
0 #1 بیچاره هامحمد در تاریخ: چهارشنب 29 ارديبهشت 1395 ، ساعت 02:02 ب ظ
دلم براشون سوخت بجای اینکه در طبعت آزاد باشن و زندگیشونو بکنن توسط انسان ها زندانی میشن و برای اینکه یه سری انسان دیگه از دیدنشون لذت ببرن باید این همه شکنجه و شرایط بد نگهداری رو تحمل کنن
نقل قول
 

ارسال نظر