امروز: دوشنبه 27 آذر 1396 برابر با 18 دسامبر 2017

آخرين اخبار

نگاهی به پشت پرده مسابقات اسب سواری

    آن ها که بیش از 1000 پوند وزن دارند ، با مچ پاهایی پشتیبانی می شوند که به اندازه ی مچ پای انسان

است ؛ با شلاق مجبور می شوند به دور پیست هایی که بیش تر وقت ها زمینشان از خاک سخت ساخته شده ، با سرعت بیش از 30 مایل در ساعت ، در حالی که کسی سوار آن ها است ، بدوند . اسب های مسابقه ، قربانیان یک صنعت چند میلیارد دلاری به شمار می روند که آکنده است از سوء مصرف مواد مخدر ، آسیب های جسمی ، اصلاح نژادی و زندگی تلخی که در نهایت به کشتارگاه ها ختم می شود .

horseracing11

رقابت بر سر رسیدن به قبرستان
پرورش اسب ها یا رقابت آن ها باهم در مسابقات ، زمانی آغاز می شود که هنوز سیستم های اسکلت بندی آن ها در حال رشد است و تاب تحمل فشارهای ناشی از رقابت بر روی پیست های سفت و سخت مسابقات و سرعت های بالا را ندارد . مطالعه پیرامون آسیب های وارد شده بر اسب ها در پیست های مسابقه به این نتیجه منتهی شد که از هر 22 مسابقه ، یک آسیب ، اسب ها را از رسیدن به خط پایان مسابقه باز می دارد . حال آن که برآورد مطالعه ای دیگر حاکی از آن است که هر روز 3 اسب اصیل در آمریکای شمالی ، به خاطر جراحت های بسیار سنگین در جریان مسابقه از پا در می آیند . تشخیص کشیدگی تاندون ها یا ترک مویی استخوان ها می تواند برای دام پزشک ها دشوار باشد و این امکان وجود دارد که آسیبی جزئی به آسیب جدی برگشت ناپذیری در مسابقه ی بعدی یا پایان کار بدل شود . اسب ها چندان تاب تحمل عمل جراحی را ندارند ؛ به همین خاطر بسیاری از اسب های مسابقه بعد از جراحت شدید و کناره گیری از دور مسابقات ، یا از روی ترحم کشته می شوند ، یا برای صرفه جویی در هزینه های اضافی دام پزشکی مالکان خود و مخارج دیگر در حراجی به فروش گذاشته می شوند .

زمانی که مچ پای اسب محبوب مسابقه ، باربارا ، در پایان مسابقات پریکنیس ( Preakness ) 2006 ، به شدت آسیب دید و درب و داغون شد ، مالکان او از صرف هرگونه هزینه ی پزشکی مورد نیاز برای او امتناع ورزیدند . هم چنان که نیویورک تایمز گزارش داد : « تعداد زیادی از کسانی که در این کسب و کار اشتغال دارند خاطر نشان نموده اند که باربارا برنده ی مسابقه ی اسب دوانی کنتاکی نبود ؛ [ چراکه ] او بعد از زخم شدیدی که برداشت ، نابود شده بود . »

مواد مخدر و داروهای محرک
پرورش دهندگان و دامپزشکان اسب های زخمی ِدر حال مسابقه را بدون آن که مورد درمان قرار دهند ، برای پنهان ساختن درد و کنترل التهاب و با استفاده از انواع مواد مخدر مجاز سرپا نگه می دارند . چنین کاری به تحلیل توان جسمی اسب ها منجر می شود ؛ برای این که ، درد ، خود مانع دیگری بر سر راه تلاش آن ها است و آن ها بدون مصرف مواد مخدر قادر به دویدن نیستند. مواد مخدر غیرمجاز نیز به طور گسترده مورد استفاده قرار می گیرد .

مدیر سابق روابط عمومی چرچیل داونز می گوید : « مربیانی وجود دارند که هر روز شکم اسب های خود را از مواد مخدر غیر قانونی پر می کنند . مردم به هرقیمت دست به هر کاری می زنند تا اسب هایشان سریع تر بدود . » تا کنون چندین مربی بخاطر دادن مواد مخدر اکستازی و استفاده از داروهای ممنوع مثل clenbuterol روانه زندان شده اند ولی کماکان این شیوه در حال انجام است .


وقتی که آن ها از بردن مسابقات باز می مانند یا مجروح می شوند ، چند تا از آن ها به مراتع و مزارع بر می گردند ؛ برای این که ، صاحبان چنین اسب هایی حاضر نیستند برای اسبی که درآمدی برای آن ها به ارمغان نمی آورد ، هزینه نمایند . به زندگانی بسیاری از آن ها در کشتارگاه های کانادا ، مکزیک و ژاپن خاتمه داده می شود تا به غذای سایر حیوانات تبدیل شده و یا در ساخت برخی مواد مثل نوعی چسب بکارگرفته شود. از آن جایی که گوشت آن ها نرم و باصطلاح خوش مزه است ، به کشورهایی مانند فرانسه و ژاپن جهت استفاده در برخی غذاها نیز صادر می گردند .

بیش تر اسب هایی که به جاهای دیگر فرستاده می شوند ، باید در طول مسیر و مدت جابه جایی ، تریلرهای تنگ ِ بدون آب و غذا را تحمل نمایند که معمولا ً لطماتی به آن ها وارد می گردد . اسب ها را نیز به همان روش گاوها سر می برند ؛ حال آن که ، اسب ها معمولا ً به زندگی دسته جمعی در محیط های کوچک عادت ندارند .و آسیب های فراوان روحی نیز می بینند .

در گوشه و کنار کشور ما نیز مسابقات اسب سواری در گنبد ، چهار محال بختیاری، اصفهان و جاهای دیگر برگزارمی شود و شاهد همین بدرفتاری ها و جنایات شاید با حجمی بیشتر در مورد اسب های نجیب و باشکوه هستیم.

برخی از افراد نیز بدون اطلاع از شرایط نگهداری(حتی در محل های باصطلاح نگهداری مناسب اسب ها) و عاقبت این حیوانات، اقدام به خرید اسب( جهت تفریح و سرگرمی و شاید صرفا خرج کردن پول و استفاده از اسب یرای فخر فروشی و ارضای خواسته های تجملاتی خود ) با قیمت های بسیار بالا نموده و ضمن حمایت و پشتیبانی از چرخه پرورش و خرید و فروش اسب ، اقدام به توسعه خشونت و بی رحمی به اسب ها می شوند.

لطفا دوستان و آشنایان خود را از این صنعت و تجارت جنایتکارانه مطلع سازید.
------------------------------------------------

Ref//Peta.org

http://forum.vegankind.ir/forum17/thread812.html

نظرات   

 
0 #1 پاسخ: نگاهی به پشت پرده مسابقات اسب سواریموژا در تاریخ: پنج شنبه 07 اسفند 1393 ، ساعت 11:12 ب ظ
وحشتناکه ممنون که اطلاع عمومی دادید.
نقل قول
 

ارسال نظر