امروز: شنبه 25 آذر 1396 برابر با 16 دسامبر 2017

آخرين اخبار

حیوانات خانگی /شهری

fbfbf
بعضی از حیوانات مانند سگ​ها و گربه​ها توسط انسان اهلی شده و به همنشین انسان​ها تبدیل شده​اند. بیشتر این حیوانات، چنان به انسان​ها و زندگی در کنار آنها خو گرفته​اند که قادر به زندگی در طبیعت نیستند. حقوق بیشتر این حیوانات نیز مانند حیوانات پرورشی زیر پا گذاشته می​شود مخصوصاً در کشور ما وضعیت حیوانات خانگی به مراتب بدتر از بسیاری از نقاط دیگر دنیاست. متاسفانه حس حیوان​دوستی آن گونه که باید و شاید در ایرانیان رشد نکرده است چون در کشور ما هیچ گاه به آموزش مسائل اخلاقی در قبال حیوانات ارج و بها داده نشده است. بسیاری از مردم سعی می​کنند از رابطه با حیوانات فرار کنند و این بی​میلی و بی​تفاوتی را به کودکان خود نیز منتقل می​کنند. در کشور ما حیوان​آزاری در میان کودکان کاملاً رایج است.  کودکان و نوجوانان با الهام از آموزش والدین خود که حیوانات را کثیف یا ترسناک می​دانند در خیابان​ها به آزار و اذیت گربه​ها، سگ​ها، مارمولک​ها، پرندگان و حیوانات دیگر می​پردازند. معمولاً این خشونت در روح کودکان و نوجوانان ریشه می​دواند و بعدها در قالب عواقب دیگر مانند خشونت در برابر انسان​ها بروز می​کند. شاید وقت آن فرا رسیده است که کمی در طرز تفکر خود تجدید نظر کنیم
پناه دادن به حیوانات بی​پناه
به حیواناتی که به شما پناه آورده​اند پناه دهید و اگر جا و شرایط لازم برای میزبانی آنها را ندارید، آنها را به دست افراد مناسب بسپارید. مخصوصاً در کشور ما بسیار پیش می​آید که مثلاً یک گربۀ ماده در انبار یا زیرزمین یا حیاط یک خانه بچه می​گذارد و صاحب​خانۀ باوجدان (!) به محض دیدن بچه گربه​ها، آنها را داخل کارتون گذاشته، به محلی دور می​برد تا به قول خودش از شرشان خلاص شود. آنچه خیلی باعث تعجب است این است که در بیشتر مواقع یک زن پشت این قضیه است. قاعدتاً یک زن و مخصوصاً یک مادر باید بیشتر از هر کس دیگری در این دنیا حال گربۀ مادر بیچاره را که چند دقیقه بچه​هایش را تنها گذاشته است تا چیزی برای خوردن پیدا کند و به محض برگشتن تنها جای خالی بچه​هایش را می​بیند، بفهمد ولی مثل این که احساسات مادرانۀ خیلی از زنان تنها به علاقه به فرزندان خودشان محدود می​شود.
دست رد به سینۀ حیوانات نزنید، آنها هم مانند ما سرشار از عواطف وغم​ها هستند. شاید سرنوشت این بوده است که آنها روی کمک، مهربانی و سخاوت شما حساب ​کنند.
حیوانات کثیف نیستند!
وسواس بیش از حد به خرج ندهید. اگر سگ و گربه و حیوانات خانگی دیگر عامل عفونت بودند، نصف مردم جوامع غربی دچار بیماری​های عفونی یا میکروبی بودند چون در بیشتر خانه​ها سگ یا گربه یا حیوانات خانگی دیگر وجود دارد و خیلی از بچه​ها از همان ماه​های اول زندگی با حیوانات سر و کار دارند.
 
مسلماً رعایت بهداشت حیوانات خانگی، واکسیناسیون و غیره بسیار اهمیت دارد ولی این به آن معنی نیست که اگر بچۀ شما به یک گربۀ خیابانی دست زد یا یک سگ خیابانی را به خانه آورد مریض می​شود.
 
با دیدن سگ یا گربه ای که پوست و چشم های کثیف یا زخمی دارد، هراسان نشوید. با چند هفته غذا و مراقبت کافی هر کدام از  این حیوانات می توانند به "مدل" های زیبا تبدیل شوند.
 
فراموش نکنید یک کودک زیبا و دوست داشتنی هم بعد از یک هفته سرگردانی در خیابان، گرسنگی، سرما و ... چندان ظاهر خوبی ندارد.

http://www.hoghooghe-heivanat.com

نظرات   

 
0 #1 حیوانات خانگی /شهریدرگاه نت در تاریخ: شنبه 19 تیر 1395 ، ساعت 11:04 ب ظ
گربه هم حیوان نجیبی است ممنون
نقل قول
 

ارسال نظر