امروز: یکشنبه 26 آذر 1396 برابر با 17 دسامبر 2017

آخرين اخبار

سوالات متداول

یک گیاه خوار کیست ؟  

 گیاه خوار کسی است که تلاش می کند سالم و اخلاقی زندگی کند و  در کنار برخوردار بودن از سلامتی طبیعی و طول عمر ، نقشی در بهره کشی و کشتار حیوانات نداشته باشد و در اشاعه فرهنگ احترام به حقوق حیوانات و طبیعت نیز کوشا باشد.

آیا انسان ها ذاتا ً گوشت خوارند ؟

ساختار و آناتومی بدن انسان و شباهت های بسیار آن با حیوانات گیاهخوار از جمله شکل دندان ها،طول روده ها ،نحوه تعرق و موارد دیگر نشان از گیاهخوار بودن انسان در گذشته می باشد .

برخي معتقدند انسان گوشتخوار و يا همه چيز خوار است و مثال آنرا دندان ها نيش انسان ذكر مي كنند.آيا اينطور است ؟ 

انسان به واسطه كشف آتش و پختن گوشت حيوانات است كه خود را به عنوان موجود گوشتخوار و يا همه چيز خوار مطرح مي كند، و در حالت كلي غذاي هر موجودي عذايي است كه بطور طبيعي بتواند آنرا بخورد.آيا انسان مي تواند گوشت خام بخورد؟جواب منفي است. در ضمن آن دندان هاي كوتاه و كوچك دندان گوشتخواري نيستند و همه حيوانات ميوه خوار از اين دندان ها دارند و از آنها براي شكستن ،علامت گذاري و كارهاي ديگر استفاده مي كنند.

مذاهب و اديان به ما مي گويند كه از گوشت حيوانات تغذيه كنيد. چرا ؟ 

هيچ كتاب آسماني وجود ندارد كه انسان را به خوردن گوشت تشويق كند. در كتاب ها به استفاده مومنان از نعمات الهي تاكيد شده و مهمترين نعماتي كه در اين كتاب ها بدان تاكيد شده است،زيتون،انجير، گندم خرما و موارد ديگري است كه ربطي به گوشت حيوانات ندارد. درضمن شالوده تمام اديان آسماني بر مهر و شفقت استوار است  چطور ممكن است در اين كتاب ها ،خشونت و كشتار ترويج شود. 

غذاها و محصولات حیوانی شامل چه چیزهایی هستند ؟

به طور کلی گوشت از هر نوعی مثل گوشت گاو،مرغ یا ماهی و سایر جانداران ،تخم مرغ و لبنیات ، عسل ، ابریشم ، و محصولات چرمی و خز و سایر مواردی که منشاء حیوانی داشته باشد از دسته  محصولات حیوانی می باشند.

حیوانات دیگر برای دست یابی به غذا، حیوانات دیگر  را می کشند ، با این وجود ، چرا ما نباید از این شیوه استفاده کنیم ؟ 

حیواناتی چون بازها و شیرها به صورت غریزی و برای تهیه ی غذا دست به کشتن می زنند . آن ها از هیچ راه دیگری برای زنده ماندن آگاهی ندارند . انسان ها می توانند با تکیه بر برنامه ی غذایی گیاهی ، سال های سال  و سالم زندگی کنند . ما از این توانایی برخورداریم که به مسائل و مشکلات فکر کنیم و بدون آن که به دیگران آسیبی برسانیم ، دست به گزینش روش های زندگی بزنیم .

نظر شما در باره ی مردمی که ، مانند اسکیموها، سرخ پوست ها به خاطر شرایط محیطی که در آن زندگی می کنند ، باید گوشت بخورند ، چیست ؟ 

عدم وجود پوشش گیاهی و دسترسی نداشتن به محصولات دیگر در مناطق دور افتاده و نادر جهان این امکان را برای مردم آن مناطق بوجود می آورد که با اندازه نیاز خود و نه بیشتر از حیوانات استفاده کنند.آیا شما نیز در این گونه مناطق و با حداقل امکانات زندگی می کنید؟ .

چه تفاوتی میان « vegan » و « vegetarian » وجود دارد ؟

 vegetarian ها فقط از خوردن گوشت امتناع می کنند واین در حالی است که« vegan »ها علاوه بر خودداری از مصرف گوشت از هیچ محصولی که منشا حیوانی دارد نیز استفاده نمی کنند.

اگر زندگی شما به خطر بیفتد ، یک حیوان وحشی را می کشید ؟

من اگر در محدوده زندگی خودم باشم مسلما با هیچ حیوانی که بخواهد به من آسیب برساند روبرو نمی شوم که بخواهم از خود دقاع کنم. اما اگر کسی در موقعیتی قرار گرفت که جانش در خطر بود و ناگزیر به دفاع شخصی شد طبیعتا ممکن است چنین اتفاقاتی ناخواسته پیش بیاید کمااینکه انسانها هم اگر مورد حمله قرار بگیرند ممکن است برای دفاع از جانشان در حین درگیری ناخواسته حتی همنوع خود را به قتل برسانند.

گياهان هم جان دارند پس چرا آنها را ميخوريم !

جواب 1 :در رده بندي حيوانات كه انسان هم جزو آنهاست ،انسان بسيار نزديك و هم رديف با گياهخواران و ميوه خوارن است.براي هر موجودي در طبيعت يك چرخه زندگي و غذايي مشخصي وجود دارد و همه طبق آن زندگي مي كنند.  هرموجودي بايد به منظور جلوگيري از بي نظمي و حفظ تنوع بيولوژيكي  از چرخه غذايي خودش تغذيه كند ،مثل غذاي شير كه حيواناتي مثل آهو و ساير حيواناتي هست كه در محيط اطرافش مي باشند.غذاي انسان هم گياهان و ميوه ها هست و بايد از آنها تغذيه كند. لذا همانطوريكه يك حيوان گوشتخوار و شكارگر براي بدست آوردن غذايش حيواني را در زنجيره غذايي خودش شكار كرده و مي خورد و البته دچار هيچ ظلمي نمي شود ، انسان نيز با خوردن گياهان هيچ نوع كار غير اخلاقي و غير طبيعي انجام نمي دهد.
جواب 2 :مقايسه حيوانات و گياهان از لحاظ حس درد و رنج مشترك بدليل متفاوت بودن ساختارشان شايد نتايج متناقضي بدنبال داشته باشد چرا كه گیاهان در برابر کنش های محیطی صرفا واکنش نشان میدهند در حالي كه حيوانات داراي قوه درك ،فهم و شعور بوده و با تمامي وجود نسبت به عوامل محيطي عكس العمل نشان مي دهند. 

آیا شیر گاو حاوی هورمون های زیان آوری است ؟

در روند پرورش گاوها در دامداری های صنعتی مواد و هورمون های مضر متعددی برای بهره وری بیشتر به گاوها خورانده می شود و این بسادگی مشخص می کند که گوشت و شیر حاصل تا چه میزان می تواند حاوی هورمون ها و مواد زیان آور باشد .

آیا ما نیازی به خوردن روغن ماهی برای تأمین اُمگا 3  نداریم ؟

با مصرف مقدار مناسبی از انواع لوبیا ها،گردو،دانه های روغنی ،تخم کتان و سایر مواد گیاهی نیاز بدن به امگا3 را براحتی می توان تامین کرد.

 من چگونه می توانم به اندازه ی کافی پروتئین داشته باشم ؟

 اگر شما  یک برنامه ی غذایی متعادل و منظم  گیاهی داشته باشید براحتی به پروتئین مورد نیاز دست خواهید یافت . بیش تر مردم تنها به یک گرم پروتئین برای هر یک گیلوگرم وزن بدن استخوانی در روز نیاز دارند . حبوبات مثل  عدس ها ، لپه ها ، لوبیاها و سویا منبع سالم و بسیارخوبی برای پروتئین می باشند.

من نگران وزنم هستم . بهترین برنامه ی غذایی گیاهی شما برای من چیست ؟

 برنامه ی غذایی گیاهی ِ متنوعی که با یک فعالیت جسمانی مناسب ترکیب یافته باشد سلامتی و تناسب اندام شما را تضمین خواهد کرد

آیا شیر سویا برای کودکان سالم و بی خطر است ؟

برای کودک  انسان شیر مادر ، در صورت امکان ، بر هر فرمولی رجحان و برتری دارد ؛ اما ، در مورد برتری شیر گاو بر سویا هیچ مدرکی وجود ندارد .

آیا خوردن سویا برای سلامتی مضر است؟

در حالت کلی ، سویا ، منبع مفیدی برای پروتئین و مواد مغذی دیگر به شمار می رود . ژاپنی ها ، به طور سنتی ، در روز با اندازه ی 100 گرم خمیر سویا  ( توفو ) ، و نصف یک پیمانه شیر سویا را مصرف می کرد ه اند ؛ و [ از این رهگذر ]  در مقایسه با غربی ها ، از سلامت بیش تر و زندگی طولانی تر برخوردارند . هیچ مدرک مستقیمی وجود ندارد که مضر بودن آن ها را ثابت نماید . شواهد خوبی وجود دارد که تأیید می کند خوردن زیاد پروتئین سویا ، سطح کلسترول خون را پایین می آورد ؛ و برخی مدارک دلالت بر آن دارد که سویا می تواند نشانه های یائسگی و آسیب استخوانی را کاهش دهد .

آیا برنامه ی غذایی گیاهی خیلی محدود نیست ؟

به هیچ وجه ! گیاه خواران از همه ی میوه ها ، سبزیجات ، آجیل ها ، دانه ها و حبوبات می خورند .غذاهای ترکیبی گیاهخوارن بسیار متنوع و خوشمزه بوده و تنوع بسیاری دارند.

علت این پرسش ناگاهی مردم از غذاهای گیاهی و  اعتیاد آنها  به غذاهای گوشتی بوده و فکر می کنند با حذف گوشت از غذای خود عملا گرسنه می مانند!

آیا گیاه خواران با مسابقات اسب دوانی و اسب سواری مخالفند ؟

 بله،گیاه خواران با تمامی شکل های  بهره کشی از حیوانات مخالفت می کنند . مثل سیرک،باغ وحش ،گاوبازی،پارک دلفین ها و غیره...

اگر همه گیاه خوار شوند ، چه اتفاقی برای تمامی دام ها خواهد افتاد ؟

اگر همه مردم گیاهخوار شوند پرورش دام نیز متوقف شده و تمامی مواد مصرفی برای پرورش دام ها مستقیما برای تغذیه انسان استفاده شده و علاوه بر رفع مشکلات گرسنگی در جهان ،منابع و ذخایر طبیعی نیز به شکلی مفیدتر مورد استفاده قرار می گیرند.

اگر کسی گیاه خوار شود ، این چگونه می تواند محیط را تحت تأثیر قرار دهد ؟

یک برنامه ی غذایی گیاهی گوناگون از یک سوم زمینی استفاده می کند که برای یک برنامه ی غذایی همه چیز خوار مورد نیاز است . بنابراین ، یک جمعیت گیاه خوار به زمین کشاورزی کم تری نیاز دارد و محیط طبیعی بیش تری را آزاد می گذارد . مصرف مستقیم محصولات ، همینطور ، از آب و انرژی به مراتب کم تری استفاده می کند .

پرورش سویا به قطع بی رویه ی درختان جنگلی و جنگل زدایی منجر می گردد ولی گیاهخواران اصرار بر مصرف سویا و جایگزینی آن با گوشت را دارند.

این حیوانات اهلی هستند که علت عمده ی جنگل زدایی اند  . بیش از 70 درصد سویای سراسر جهان به عنوان خوراک دام مورد استفاده قرار می گیرد . تنها یک سوم زمین های زیر کشت دنیا جهت سیر کردن شکم همه انسان ها کافی است.

چرا گیاهخواران ( وگن ها) از خوردن عسل پرهیز می کنند؟ عسل خواص زیادی دارد و برداشت آن هم آسیبی به زنبور ها نمی رساند؟

 واقعیت اینست که عسل غذای زنبور است نه انسان و انسان ها هم برای سالم ماندن به خوردن آن نیازی ندارند  و می توانند از گزینه های بیشمارگیاهی مثل انگور ،انجیر، خرما و...استفاده کنند.عسل دسترنج زنبورهاست و غذایی است که برای زمستان در کندوها ذخیره میکند و هر گونه دست درازی به آن نوعی استثمار زنبور ها به حساب می آید.هنگام برداشتن عسل از کندو، برای آرام کردن زنبورها و آسان کردن جابجایی آنها، مقادیری دود را وارد کندو می کنند. آرام کردن زنبورها با این روش باعث می شود که احتمال له شدن آنها به هنگام دستکاری شانه های عسل بیشتر شود.بالهای ملکه را می چینند تا نتواند کندو را ترک کند، چون در این صورت تمام زنبورها نیز به دنبال او می روند.ملکه را بصورت مصنوعی تلقیح (باردار) می کنند و این کار توسط اسپرم زنبورهایی انجام می شود که سرشان قطع شده است.  چون جدا کردن سر باعث برانگیختگی جنسی می شود.هنگامی که عسل از کندو برداشته شود، به جای آن مقداری محلول شکر سفید می گذارند که فاقد مواد مغذی کافی است. در نتیجه، این دزدی منبع انرژی طبیعی زنبورعسل، باعث کاهش توان و طول عمر زنبورها می شود.کندوها بارها جابجا می شوند، حتی هنگامی که زنبورهای عسل در حال گرده افشانی هستند. معمولاً زنبورها در طول حمل و نقل از استرس و گرمازدگیزجر می کشند و بسیاری از آنها در حین جابجایی می میرند.هنگامی که تخمگذاری زنبورهای ملکه کاهش می یابد، آنها را می کشند. این عمل بطور معمول تقریباً هر دو سال یکبار اتفاق می افتد و پس از آن به کندو یک ملکه جدید داده می شود.همه این کارها یعنی دخالت در طبیعت زندگی این حشرات و آزار و کشتار آنها که به لحاظ اخلاقی برای گیاهخوارها که به زندگی همه موجودات احترام می گذارند قابل قبول نیست.

 گیاهخوارانی که از لبنیات استفاده نمیکنند ، کلسیم مورد نیاز بدنشان را چگونه تامین می کنند؟

مصرف لبنیات، خون انسان را بشدت اسیدی کرده و بدن برای خنثی کردن آن و بدست آوردن توازن طبیعی خود، مقداری کلسیم از استخوان ها بر می دارد. چون آزاد سازی کلسیم به قلیایی شدن بدن کمک میکند. این کلسیم اضافی از راه کلیه ها دفع میشود. در نتیجه مصرف بیش از اندازه لبنیات، بر خلاف تصور رایج خود باعث پوکی استخوان می گردد. در حالیکه شما با گنجاندن مقایر متناسبی از مواد گیاهی حاوی کلسیم مثل بادام خام ، نارگیل، کنجد ، سویا ،تفو ، شلغم ، کاهو، کلم بروکلی ، گل کلم  و ... در رژیم غذایی روزانه می توانید براحتی کلسیم مورد نیاز بدنتان را بدست بیاورید که برخلاف کلسیم حیوانی ، کاملا قابل جذب بوده ودر مفاصل هم رسوب نمیکند. کمبود کلسیم و ارتباط دادن آن با عدم مصیرف شیر و لبنیات توسط نفوذ و تبلیغات  شرکت ها و صنایع قدرتمند شیر و لبنیات به مردم القا شده است.

 

نظرات   

 
0 #48 پاسخ: سوالات متداولvegankind در تاریخ: سه شنبه 18 مهر 1396 ، ساعت 09:07 ق ظ
نقل قول از مسیح:
درود بر همه عزیزان.
دوست عزیز شما که باز هم مثل دیگر عزیزان از مطالب اماده استفاده کردید.هیچ تعریف واضحی در مطالب نیومده برای نخوردن عسل و اگر دوست دارید در مورد گیاهخواری بیشتر بدونید لطفا با آیدی زیر ارتباط برقرار کنید.
تا من و شما بتونیم در یک جلسه مجازی دو نفره شرکت کنیم شاید واقعیتهارو بتونید اونجور که هستند ببینید. @masih61
تا چند روز دیگه کلیپی که توسط دوستان عزیز و خودم قراره ظبط و تهیه بشه را میتونید در کانال ببینید.مصاحبه با سرکار خانم دکتر زهرا شجاعی دکترای شیمی تغذیه از دانشگاه ناتنگهام انگلستان دارند و حدود دو سال است که گیاهخوار هستن.
پیروز باشید.

نوش جان
برقرار باشید.
نقل قول
 
 
0 #47 پاسخمسیح در تاریخ: دوشنبه 17 مهر 1396 ، ساعت 05:07 ب ظ
درود بر همه عزیزان.
دوست عزیز شما که باز هم مثل دیگر عزیزان از مطالب اماده استفاده کردید.هیچ تعریف واضحی در مطالب نیومده برای نخوردن عسل و اگر دوست دارید در مورد گیاهخواری بیشتر بدونید لطفا با آیدی زیر ارتباط برقرار کنید.
تا من و شما بتونیم در یک جلسه مجازی دو نفره شرکت کنیم شاید واقعیتهارو بتونید اونجور که هستند ببینید. @masih61
تا چند روز دیگه کلیپی که توسط دوستان عزیز و خودم قراره ظبط و تهیه بشه را میتونید در کانال ببینید.مصاحبه با سرکار خانم دکتر زهرا شجاعی دکترای شیمی تغذیه از دانشگاه ناتنگهام انگلستان دارند و حدود دو سال است که گیاهخوار هستن.
پیروز باشید.
نقل قول
 
 
0 #46 پاسخvegankind در تاریخ: چهارشنب 05 مهر 1396 ، ساعت 03:07 ب ظ
نقل قول از مسیح:
درود بر همه دوستان عزیز.
در جواب استفاده از عسل باید مطلبی ر.. پیام اول گیاهخواری صلح و دوستی هستش.بجای این مشائل حاشیه ای که باعث شده ما گیاهخوارها مورد تمسخر واقع بشیم.اطلاعات صحیح به مردم بدید نه هرچیزی که دوست دارید رو.امیدوارم شاهد روزهایی باشم که مردم بجای بازیگری در گیاهخواری واقعا یک گیاهخوار باشن و در کل یک انسان باشن.بدرود.
کانال تلگرام:
@vegetariansiran

دوست گرامی
شما که علاقمند به گیاهخواری بوده و کانال تلگرام نیز دارید باید محدوده اطلاعات خودتون رو افزایش بدید،
در مورد عسل باید خدمتتان عرض کنم که متاسفانه در اشتباه هستید،لطفا مطلب زیر را به دقت مطالعه فرمایید:
http://forum.vegankind.ir/forum70/thread786.html
با سپاس
نقل قول
 
 
0 #45 استفاده عسلمسیح در تاریخ: چهارشنب 05 مهر 1396 ، ساعت 11:07 ق ظ
درود بر همه دوستان عزیز.
در جواب استفاده از عسل باید مطلبی رو عنوان کنم.
دوستان عزیز عسل هیچ آزاری به زنبور نمیرسونه.ما دو نوع عسل داریم یکی عسل معمولی که در فرایند تولید به آن شکر اضافه میکنند و حرارت میبینه و دومی عسل خام هستش.نظر من استفاده از عسل خام هستش.کسانیکه مخالف با استفاده از عسل هستن جزو افراطیونی هستن که ما در محیط پیرامون خودمون با6اشون روبرو هستیم افراطی در هر بحث و مذهب و آیینی داریم بطور مثال داعش و اسلام هردو الله اکبر میگن هردو محمد رو قبول دارند ولی خون همدیگرو میریزند.ایرانیا متاسفانه الگو برداریاشون کاملا اشتباست حد تعادل ندارند یا صفر هستند یا صد.ظاهرا همه عزیزان که مشاوره میدن یادشون رفته پیام اول گیاهخواری صلح و دوستی هستش.بجای این مشائل حاشیه ای که باعث شده ما گیاهخوارها مورد تمسخر واقع بشیم.اطلاعات صحیح به مردم بدید نه هرچیزی که دوست دارید رو.امیدوارم شاهد روزهایی باشم که مردم بجای بازیگری در گیاهخواری واقعا یک گیاهخوار باشن و در کل یک انسان باشن.بدرود.
کانال تلگرام:
@vegetariansiran
نقل قول
 
 
0 #44 پاسخ: سوالات متداولVegankind در تاریخ: پنج شنبه 23 دی 1395 ، ساعت 10:10 ق ظ
نقل قول از ندامصدقي:
سلام شماره تماس دكترفرخي رودارين؟ يامطب پزشكي كه خگخ باشن؟


سلام
شماره ای از ایشون نداریم ولی تا جائیکه اطلاع داریم آقای دکتر فرخی در فیس بوک فعالیت دارند با نام"شجاع الدین فرخی وگان".
نقل قول
 
 
0 #43 پاسخ: سوالات متداولندامصدقي در تاریخ: چهارشنب 15 دی 1395 ، ساعت 08:10 ب ظ
سلام شماره تماس دكترفرخي رودارين؟ يامطب پزشكي كه خگخ باشن؟
نقل قول
 
 
0 #42 درمان کیستبهناز در تاریخ: دوشنبه 13 دی 1395 ، ساعت 11:10 ب ظ
سی و شش ساله. برای درمان کیست چه میوه و سبزیهایی مناسب است؟ سالهاست کیست بر روی جناق سینه ام است ولی به تازگی درد دارد و گلو درد دارم و در گلو حس گرفتگی. چگونه با خام گیاهخواری درمان کنم؟
نقل قول
 
 
0 #41 پاسخ: سوالات متداولتندیس در تاریخ: پنج شنبه 20 آبان 1395 ، ساعت 12:08 ق ظ
سلام . میشه لطفا یه مکمل ویتامین و املاح و آهن و اومگا3 وگان بم معرفی کنید که تو داروخونه ها موجود باشه و لازم نباشه آنلاین سفارش بدم ؟ البته میدونم بدون مکمل و با داشتن یه برنامه غذایی درست میشه وگان بودنم رو ادامه بدم ولی در حال حاضر به دلایلی شرایط تمرکز روی برنامه ی غذاییم فراهم نیست و نمیخوام بدنم کمبودی داشته باشه . هر داروخونه ای میرم همه ی مکمل ها منابع حیوانی داره . ممنون میشم کمکم کنید . مرسی و بازم مرسی
نقل قول
 
 
0 #40 پاسخ: سوالات متداولVegankind در تاریخ: سه شنبه 02 شهریور 1395 ، ساعت 09:06 ق ظ
نقل قول از رز:
سلام...من با یه شخص داروساز درباره گیاهخواری صحبت کردم و ایشون گفت که بدن ما به اسیدآمینه حیوانی نیاز دارد...اگر گیاهخوار بشوم...این آسید آمینه ها چطور جذب بدن میشود در حالیکه هیچ منبع حیوانی خورده نمیشود؟

سلام
لطفا مطلب زیر را مطالعه کنید:
http://vegankind.ir/index.php/2013-05-23-05-47-51/2013-05-27-08-32-17
نقل قول
 
 
0 #39 اسید آمینه حیوانیرز در تاریخ: دوشنبه 01 شهریور 1395 ، ساعت 12:06 ب ظ
سلام...من با یه شخص داروساز درباره گیاهخواری صحبت کردم و ایشون گفت که بدن ما به اسیدآمینه حیوانی نیاز دارد...اگر گیاهخوار بشوم...این آسید آمینه ها چطور جذب بدن میشود در حالیکه هیچ منبع حیوانی خورده نمیشود؟
نقل قول
 

ارسال نظر