امروز: شنبه 04 آذر 1396 برابر با 25 نوامبر 2017

آخرين اخبار

آلودگی هوای داخل خانه را دست کم نگیرید!

  • دوشنبه, 13 آبان 1392
  • نوشته شده توسط 

یکی از مسائل بسیار مهم در آلودگی هوا که غالباً از نظرمان پنهان میماند آلودگی داخل خانه یا به اصطلاح انگلیسی آن indoor pollution است.

این عبارت به آلودگیهائی اشاره میکند که منشا آن در خانه است و گاهی باعث میشود که هوای داخل خانه حتی از هوای بیرون آلوده تر باشد. در حقیقت ما از آلودگی که در خارج از خانه است هراس داریم و در خانه میمانیم تا از این آلودگی در امان بمانیم اما متوجه آلودگی که در داخل خانه توسط خود ما ایجاد شده نیستیم!

کم نیستند خانواده هائی که در زمستان شعله بخاری ها را تا آخرین درجه بالا میکشند و هر وقت از گرما به تنگ آمدند به جای کم کردن شعله بخاری، پنجره ها را باز میکنند و لباسهای تابستانی میپوشند!!
این مطلب حتی در مورد ساختمانهائی که با شوفاژکار میکنند نیز صادق است و بسیاری از خانواده ها و کار کنان مراکز اداری و دولتی به استفاده بی رویه از انرژی که مولد مواد سمی است عادت دارند .

یک مثال ساده از این عادت بد، دم کردن چائی و قرار دادن کتری بر روی آتش به مدت طولانی است که رسم دیرینه ما ایرانی هاست. در صورتی که همین شعله کوچک که به نظر ما بی مقدار و بی خطر میرسد، مواد سمی را به طور مداوم وارد هوای تنفسی ما کرده و به بدن ما و کودکان ما ضرر میرساند.

تصور کنید فردی را که با دست و دل بازی تمام چند ظرف آب و غذا و چائی را روی گاز گذاشته و در حال تمیز کردن خانه با انواع و اقسام مواد شیمیائی مانند سفید کننده ها و لکه برها و جرم زداهاست. این فرد به هوائی که میزان قابل توجهی از مواد سمی ناشی از سوختن گاز در آن وجود دارد سم ناشی از تبخیر مواد پاک کننده را نیزاضافه میکند و در حالی که به دلیل فعالیت بدنی به نفس نفس افتاده این هوای آ غشته به انواع سموم را تنفس میکند بدون اینکه بداند چه ضرری به سلامت خود و افراد خانواده وارد آورده است ...

برای کمک به حفظ سلامتی خانواده تان به نکات زیر توجه کنید:

1- بهترین حرارت با مصرف کمترین گاز و تولید کمترین آلودگی: شعله گاز را در حدی تنظیم کنیم که با شعله آبی بسوزد . این مسئله هم در مورد بخاری و هم در مورد اجاق گازهای خانگی صدق میکند. اگر شعله را تا حد زیادی بالا ببرید مقداری از گاز بدون اینکه فرصت سوختن داشته باشد وارد هوای اتاق میشود. آبی بودن شعله تا حدی نشانه بهتر بودن بازده سوخت و کاهش مواد سمی پخش شده در هوا است. مطمئن شوید که اجاق گاز تهویه مناسب دارد. سیستم هود آشپزخانه باید به طور مناسب نصب، استفاده و تعمیر شود.

2- هرگاه به آب جوشیده نیاز داشتید ابتدا در مورد میزان مورد نیاز فکر کنید و به همان میزان آب داخل کتری یا ظرف بریزید. آب بیشتر نیاز به حرارت بیشتر و سوزاندن میزان بالاتری از مواد سوختی دارد که به آلوده تر شدن هوا می انجامد. اگر می خواهید آب برای مدتی داغ بماند و چائی دم شده برای مدتی قابل استفاده باشد، از فلاسک استفاده کنید که ساعتها آب را داغ نگه میدارد و نیازی به سوزاندن گاز و آلوده کردن محیط ندارد.

3 - هنگام خرید، محصولاتی بدون ترکیبات آلی فرار(Volatile organic compounds VOC ) را انتخاب کنید. محصولات سفیدکننده و ضدعفونی کننده که معمولا زیر سینک ظرف‌شویی نگهداری میشوند ترکیبات آلی فرار آزاد میکنند ! اگر از این محصولات استفاده میکنید، آنها را طبق دستورالعمل (و حتی کمتر از مقدار توصیه شده !) روی بسته بندی استفاده کنید و دور از دسترس کودکان قرار دهید.
سعی کنید از حداقل مواد شیمیائی برای تمیز کردن خانه استفاده کنید. هرچه میزان ماده مورد استفاده شما بیشتر باشد میزان تبخیر از روی سطوح نیز بیشتر بوده و مقدار بیشتری سم وارد هوا میشود.

4- از انواع مواد پاک کننده با ترکیبات متفاوت به طور همزمان استفاده نکنید : این مواد در ترکیب با یکدیگر مواد دیگری تولید میکنند که برای سلامتی بسیار زیان بار هستند.

5- برای تمیز کردن خانه از موادی استفاده کنید که روی سطوح مالیده میشوند نه آنهائی که اسپری میشوند چون همیشه مقداری از مواد اسپری شده وارد هوای تنفسی شما که در حال اسپری کردن هستید میشود.

6- اسپریهای خوش‌بوکننده شیمیایی را کاملا حذف کنید.

7- در خانه سیگار نکشید و به دیگران هم اجازه ندهید در فضای بسته خانه سیگار بکشند. سیگار یکی از اصلی ترین مظنونین در ابتلای به انواع سرطانهاست و افراد خانواده فردی که سیگار میکشد بدون اینکه بخواهند از هوای آلوده به دود سیگار تنفس میکنند passive smoking. کودکان که ریه های حساس تری دارند بیشتر در معرض خطر هستند.

8- در جشنهای تولد و مراسم گوناگون از مواد آتشزا، فشفشه یا برف شادی استفاده نکنید.

9- حشره کشها میتوانند چشم، بینی و گلو را تحریک کرده و به کلیه ها و سیستم اعصاب مرکزی آسیب رساندند و خطر ابتلا به سرطان را افزایش دهند. برای کنترل حشرات و جوندگان، مواد غذایی را بیرون نگذارید ... در صورت امکان از راههای غیرشیمیایی برای مبارزه استفاده کنید.

10- حمام مرطوبترین محل در خانه است و تهویه مناسب در آن برای از بین بردن رطوبت و خشک شدن سطوح مهم است. رطوبت موجب رشد قارچها شده و آلرژی، آسم و مشکلات تنفسی را تشدید میکند. تهویه مناسب و خشک نگه‌داشتن سطوح از رشد و انتشار قارچها پیشگیری میکند.

11 - وسایل و لوازم موجود در اتاق خواب گرد و غبار را به خود جذب میکند. گرد و خاک آلرژی و آسم را تشدید میکند. ملافه ها و رختخوابها را به‌طور مرتب شسته و لوازم اتاق، مبلمان و فرش را گردگیری و جارو کنید.

12- بستن پنجره ها در تمام طول روز توصیه نمیشود. منوکسیدکربن یکی از آلایندههای خطرناک در هوای خانه است که در اثر احتراق در وسایل گازسور مانند بخاری و شومینه ایجاد میشود. برای پیشگیری از مسمومیت با منوکسیدکربن روزی چند بار پنجره ها را باز کنید تا هوا در خانه جریان پیدا کند.

با رعایت این نکات، آلودگی هوای خانه کاهش پیدا میکند اما افراد با مشکلات خاص مانند افراد مبتلا به بیماریهای تنفسی بهتر است از دستگاه تصفیه هوا استفاده کنند.

لطفا نزدیکانتان را آگاه کنید !!

http://forum.vegankind.ir/forum10/thread2606.html

 

برگرفته از: کمپین برای محیط زیست ایران\fb

منابع:
http://www.greenguard.org/en/indoorairquality.aspx

http://banuyesalem.ir

http://khanehdar.akairan.com/khanehd...at1/12960.html

1809 بازدید
رای دادن به این مورد
(0 رای)
منتشر شده در محیط زیست
کد خبر: 844

ارسال نظر