امروز: پنج شنبه 28 دی 1396 برابر با 18 ژانویه 2018

آخرين اخبار

انسانها گوشتخوارتر می شوند

  • سه شنبه, 19 آذر 1392
  • نوشته شده توسط 

نتایج یک مطالعه حاکی از تغییر جهانی به سمت رژیمی حیوان محور است- نشانه ای بد برای محیط زیست...

 

 

انسانها گوشتخوارتر می شوند
نتایج یک مطالعه حاکی از تغییر جهانی به سمت رژیمی حیوان محور است- نشانه ای بد برای محیط زیست
Hannah Hoag، دوم دسامبر 2013

 

web2-Figure1B

میانه ی سطح تغذیه ای انسان به تفکیکِ کشور به کشور که موقعیت بشر را در زنجیره ی جهانی غذا در بازه ی 1 (ارگانیزم هایی نظیر گیاهان که انرژی خود را از خورشید میگیرند) تا 5.5 (سر-شکارچیانی نظیر خرس های قطبی یا ارکاها) نشان می دهد.

 

 

بر اساس یک پژوهش جامع از مصرف غذا در سطح جهان، اقتصادر سریعا رو به رشد چین و هند، رشدی جهانی در مصرف گوشت را برانگیخته و کاهش های رخ داده در نقاط دیگر را بی اثر ساخته است.

نتایج این پژوهش که با نگاهی تفصیلی به آنچه مردم می خورند و همچنین گرایشات هر کشور می پردازد، امروز در Proceedings of the National Academy of Sciences (1) به چاپ رسیده است. به علاوه، این اولین بار است که محققین سطح تغذیه ای بشر را محاسبه کرده اند، معیار سنجشی که در اکولوژی برای موقعی یابی یک گونه در زنجیره غذایی استفاده می شود.

این معیار سنجش، گیاهان و جلبک ها که غذای خود را می سازند، در سطح تغذیه ای یک قرار میدهد. خرگوش ها که از گیاهان تغذیه میکنند، سطح 2 را به خود اختصاص میدهند. روباه ها که از جانوران گیاهخوار تغذیه میکنند در سطح 3 قرار میگیرند. ماهی کاد که از سایر ماهی ها تغذیه میکند، سطح 4 را از آن خود میکند. خرس های قطبی و ارکا ها (نهنگ های قاتل) که شکارچیان اندکی دارند یا شکارچی ندارند و از سایر پستانداران تغذیه میکنند نیز سطوح بالایی را در اختیار دارند- تا سطح 5.5.
این پژوهش که به سرپرستی Sylvain Bonhommeau، یک پژوهشگر شیلات در French Research Institute for Exploitation of the Sea، انجام گرفته تخمین میزند که میانه ی جهانی سطح تغذیه ای بشر در سال 2009 در شبکه ی جهانی غذا برابر با 2.2 بود که ما را مساوی با همه چیز خوارانی مانند خوکها و ماهی کولی قرار میداد. Bonhommeau میگوید "ما به گیاهخواران نزدیک تریم تا گوشتخواران. یعنی تغییرِ این تصدیقِ بلا تصور که ما سر-شکارچی هستیم".

 

حرکت به سمت بالا

 
این پژوهش همچنین به بررسی تغییر الگوهای تغذیه ای در طول زمان پرداخت. محققین با استفاده از داده های 102 نوع غذا-از چربی حیوانی تا سیب زمینی شیرین- که توسط سازمان خواربار و کشاورزی ملل متحد (فائو) گردآوری شده بود، سطح تغذیه ای بشر در 176 کشور را برای هر سال از 1961 تا 2009 محاسبه نمودند.

 

web2-Figure1A

سطح تغذیه ای بشر در سطح جهانی، طی سالهای 1961 تا 2009 شاهد رشد 3 درصدی بوده است که عمدتا ناشی از مصرف بیشتر گوشت در هند و چین است.

 


طی بیش از 50 سال، رشد مصرف چربی و گوشت، ما را در شبکه ی غذا بالاتر برده طوری که میانه ی جهانی سطح تغذیه ای بشر شاهد رشد 3% - یا حدود 0.06- در این بازه ی زمانی بوده است.
Thomas Kastner یک پژوهشگر محیط زیست در دانشگاه Alpen-Adria وین که در این پژوهش مشارکت نداشته میگوید:"به نظر تفاوت اندکی میرسد. اما وقتی به نحوه ی محاسبه اش فکر کنید، زیاد است". سطح تغذیه ای یک ارگانیزم با جمع کردن سطوح تغذیه ای غذاهای موجود در رژیم اش و سهم مصرف هریک بدست می آید. وی می گوید: "تغییری به اندازه ی 0.1 به معنای افزایشی قابل توجه در مصرف گوشت و غذاهای حیوانی است".

 

 

تفاوتهای منطقه ای

 
البته این تغییرات در سطح جهانی یکنواخت نبوده اند. کشورهایی همچون چین و هند که در آنها میلیونها نفر خود را از چنگال فقر بیرون کشیده اند- و غالبا از رژیم غذایی که به سختی از چیزی جز برنج تشکیل میشد نیز فاصله گرفته اند- رشد مشخصی را در سطح تغذیه ای خود نشان داده اند. با اینحال، نقاطی نظیر ایسلند، مغولستان و موریتانی که رژیم های سنتی عمدتا مبتنی بر گوشت، ماهی یا لبنیات داشته اند با تنوع بخشیدن به خوراک روزمره شان، سطح تغذیه ای خود را کاهش داده اند.
محاسبه ی سطوح تغذیه ای بشر، جایگاه ما در اکوسیستم را نشان داده و به دانشمندان کمک می کند تاثیر بشر بر مصرف انرژی و قدرت منابع را درک کنند. کالری به ازاء کالری، تاثیرات زیست محیطی تولید گوشت – از انتشار کربن گرفته تا مصرف آب- عموما چندین برابر بیشتر از تولید خوراکی های گیاهی است. به علاوه، یک مطالعه ی فائو مربوط به سال 2006 (2) نشان داد که صنعت دامداری بصورت مستقیم یا غیر مستقیم مسئول انتشار 18% از گازهای گلخانه ای است- سهمی بزرگتر از مجموع تمام اسلوب حمل و نقل. Bonhommeau میگوید: "اگر همه سطح تغذیه ای مان را افزایش دهیم، تاثیری بیشتر را نیز بر اکوسیستمها خواهیم گذاشت"

 

مراجع:
1. Bonhommeau, S. et al. Proc. Natl Acad. Sci. USAhttp://www.pnas.org/cgi/doi/10.1073/pnas.1305827110 (2013).
2. Food and Agriculture Organization of the United Nations. Livestock's Long Shadow (2006); available at http://go.nature.com/bfrthv
.

منبع: nature.com

 

16108 بازدید
رای دادن به این مورد
(0 رای)
منتشر شده در محیط زیست
کد خبر: 871

ارسال نظر