امروز: پنج شنبه 28 دی 1396 برابر با 18 ژانویه 2018

آخرين اخبار

standard american diet، مقاله ای از دکتر زرین آذر

  • چهارشنبه, 19 شهریور 1393
  • نوشته شده توسط 

ترجمه مقاله دکتر زرین آذر از کتاب rethink food

خانم دکتر محبت فرموده و یک نسخه از کتاب رو برای من فرستادند:
http://www.vegankind.ir/uploader/images/628_book_rethink_food.png

اینشتین سال ها پیش گفت : هیچ چیزی به اندازه تغییر به سمت رژیم غذایی گیاهی به سلامت انسان فایده نخواهد رساند و شانس بقای او در زندگی را بالا نخواهد برد . " حالا تقریبا بعد از صد سال ، در تاریخ اخیر بشری ضرورت و بدیهی بودن این موضوع هیچ گاه تا این اندازه مشهود نبوده است . سلامت ما به سرعت رو به زوال و نابودی است .

وقتی 30 سال پیش برای اولین بار به آمریکا آمدم ، آنچنان با روش تغذیه آمریکایی ها و به ویژه فست فودها افسون شده بودم که رژیم غذایی روزانه ام را به سمت خوردن همبرگر ، جوجه ، پیتزا ، تخم مرغ و گوشت خوک و سایر غذاهای گوشتی تغییر دادم . طعم آن ها فوق العاده بود . آن ها قابل دسترس بوده و سریع آماده می شدند . طبق تبلیغات این غذاها ، مطمئن بودم که نیاز بدن خود را با مغذی ترین غذاها در فرم محصولات حیوانی تامین می کنم . نمی توانستم بیش از این از حقیقت دور باشم .

من نمی دانستم که با پیروی از رژیم غذایی پر از محصولات حیوانی بدن خود را از دریافت آنتی اکسیدان ها ، ویتامین ها ، فتوکمیکال های ضد التهابی و ضد سرطانی ، آنزیم ها ، ویتامین ها و مواد معدنی ، اسیدهای چرب اساسی ، فیبر و بسیاری از مواد مهم دیگری که در گیاهان به وفور وجود دارد ، محروم می سازم . رژیم غذایی حیوانی من فساد انگیز و اسیدی بود، به بدن من آسیب میزد، باعث تسریع در روند پیری شده و بروز انواع بیماری ها را سبب میشد. من شروع به دریافت اضافه وزن و احساس خستگی و افسردگی کردم . خلق و روحیه ام شروع به تغییر کرد . ذهنم پریشان بود و بدنم روز به روز احساس سنگینی بیشتری می کرد . مهم تر از همه چیز این بود که نمی دانستم داشتن چنین احساس هایی نرمال و طبیعی نیست . بعد از روز به روز چاق تر و بیمار تر شدن در طی 2 تا 3 سال ، بالاخره به این نتیجه رسیدم که این رفتاری نبوده است که می خواستم با بدن و مغز خود داشته باشم . هنگامی که اهمیت رژیم غذایی و شیوه زندگی را بر روی سلامتی فهمیدم ، شگفت زده شدم که چرا در آموزش و تعلیم پزشکی من به این موضوع اساسی تاکید چندانی نشده بود .

زمانی که رژیم غذایی خود را تغییر دادم ، وزن من به صورت نرمال درآمد ، انرژی ام افزایش یافت ، روحیه افسرده و خسته من بهبود یافت و مشکل ناراحتی قلب و سوزش معده از بین رفت . بعد از انتخاب رژیم غذایی گیاهی احساس فیزیکی و روحی سبک تر و بهتری داشتم .

هزاران مطالعه علمی ثابت می کنند که بهترین و سالم ترین شیوه تغذیه ، رژیم غذایی بر پایه گیاهان و اجتناب از محصولات حیوانی می باشد .
دو مولفه از مضرترین مواد موجود در محصولات حیوانی ، چربی های ترانس واشباع شده می باشند . چربی های اشباع شده موجود در کره ، گوشت و دیگر محصولات حیوانی در بروز بیماری های قلبی ، آلزایمر و سرطان هایی مانند سرطان سینه و پروستات نقش دارد . مطالعات اخیر نشان می دهند که تا زمانی که نگرانی هایی پیرامون بیماری قلبی یک فرد وجود دارد ، مصرف 1 عدد تخم مرغ در روز برابر با کشیدن 5 سیگار در روز در طی 15 سال می باشد .

بین مصرف چربی اشباع شده موجود در محصولات حیوانی و بیماری های ادراکی مغز مانند جنون و آلزایمر ارتباطی وجود دارد . مطالعات نشان می دهند که مصرف 25 گرم چربی اشباع شده ، خطر بیماری آلزایمر را تا دو برابر افزایش می دهد . این به خاطر خوشه ای شدن و به هم چسبیدن روغن های اشباع شده محصولات حیوانی و ته نشین شدن آن ها به همراه کلسترول و پروتئین در دیواره رگ های خونی می باشد . آن ها با افزایش دادن تولید استات در طی عمل سوخت و ساز بدن ، تولید طبیعی کلسترول توسط بدن را افزایش می دهند . این پلاک های ته نشین شده ابتدا شریان های کوچک و بعد شریان های بزرگتر در ارگان های مختلف بدن شامل قلب و مغز را مسدود می کنند . این شریان های مسدود شده ، که تصلب شرایین نامیده می شوند ، باعث میکروانفارکت می شوند به این صورت که قسمتی از بافت قلب یا مغز به خاطر کمبود جریان خون می میرند . این عارضه یک عامل دخیل در بیماری های جنون و آلزایمر می باشد به طوری که شیوع جنون در بین گوشت خواران 3 برابر بیشتر از گیاه خواران می باشد .

به علاوه حدود 50 درصد چربی های ترانس موجود در رژیم غذایی ما در واقع به طور مستقیم به خاطر مصرف محصولات حیوانی مانند پنیر ، شیر و ماست می باشد . چربی های ترانس در آسیب رسیدن به شریان های ارگان های بدن ما سهیم هستند . از آنجا که مغز ، کلیه ها و لگن خاصره به میزان زیادی رگ دار می باشند ، چربی های ترانس موجود در محصولات حیوانی در بروز عوارضی مانند بیماری شریان کرنری ، بیماری کلیوی ، ناباروری و ضعف جنسی نقش دارند .
اکثر بیماری هایی که امروزه جامعه انسانی را آزرده می سازند می توانندبا ایجاد تغییر به سمت یک رژیم گیاهی درمان شوند . من به عنوان یک متخصص بیماری های معده و روده که اولین مرحله درمان برای بیمارانش رژیم غذایی گیاهی می باشد ، هر روز این تغییر و تحول را مشاهده و تجربه می کنم . بسیاری از بیماری های گوارشی مانند بیماری رفلکس مداوم اسید معده ، التهاب یا ورم معده ، زخم معده ، سندروم روده تحریک پذیر ، یبوست ، اسهال ، بیماری های مربوط به بواسیر ، بیماری دیورتیکولی ، کبد چرب و بسیاری از بیماری های کبدی دیگر به طور بالقوه می توانند با یک تغییر در رژیم غذایی کاملا درمان شوند و یا به طور قابل توجهی بهبود یابند . حتی یک بیماری با احتمال درمانی پایین مانند بیماری روده عفونی یا التهابی نیز می تواند با حذف محصولات حیوانی از رژیم غذایی و تغییر به سمت رژیم غذایی گیاهی درمان شود و یا بهبود یابد .

 

  • محصولات حیوانی التهاب انگیز هستند چون تری متالامین تولید می کنند .ال کارنیتین موجود در گوشت قرمز و کولین موجود در تخم مرغ توسط باکتری روده ای مورد سوخت و ساز قرار می گیرند و باعث تولید تری متیلامین می شود که این ماده بعد از اکسید شدن در کبد تشکیل تری متیل آمین ان ـ اکسید می دهد . نقش تری متیل آمین ان ـ اکسید در تصلب شرایین ، و دیگر بیماری های التهابی مانند سرطان و کلسترول بالا به خوبی شناخته شده است . باکتری تولید کننده تری متیل آمین ان ـ اکسید در دستگاه روده ای گیاه خواران وجود ندارد .
  • مصرف بالای فیبر که در محصولات حیوانی موجود نمی باشند ، در پیشگیری از چاقی ، یبوست ، سلامت دستگاه گوارشی و پیشگیری از سرطان روده نقش بسزایی دارد . پروپیوناته تاثیر ضد چاقی داشته و توسط باکتری موجود در بدن ما که از فیبر تغذیه می کند ساخته می شود . محصولات حیوانی حاوی فیبر نمی باشند بنابراین پروپیونات تنها در روده گیاه خواران یافت می شود و کمبود پروپیونات فاکتوری است که در چاقی سهیم می باشد .


بدن انسانی ما به خاطر خود درمانی اش بسیار شگفت انگیز است ، ما تنها باید با یک رژیم غذایی گیاهی ، کامل و طبیعی و شیوه زندگی سالم به بدن خود کمک کنیم تا از این ثروت ذاتی استفاده کند و به این ترتیب باعث صرفه جویی در میلیون ها دلار هزینه برای صنایع داروسازی ، مطالعات و تولیدات بی فایده شویم .
قدرت و انرژی بدن ما برای درمان انواع بیماری ها در دستان خود ماست.

------------------------
ریفرنس مطالب در کتاب rethink food

5588 بازدید
رای دادن به این مورد
(1 رای)
منتشر شده در مطالب ویژه
کد خبر: 1050

نظرات   

 
0 #3 پاسخVegankind در تاریخ: شنبه 06 آبان 1396 ، ساعت 09:08 ق ظ
نقل قول از شیرین:
با سلام میخواستم بپرستم که این مقاله isi است یا نه؟ممنون میشم کمک کنین

با سلام
این مقاله ترجمه مطلبی با همین عنوان از کتاب
RETHINK YOUR FOOD
می باشد.
نقل قول
 
 
0 #2 سوال در مورد مقالهشیرین در تاریخ: سه شنبه 02 آبان 1396 ، ساعت 06:08 ق ظ
با سلام میخواستم بپرستم که این مقاله isi است یا نه؟ممنون میشم کمک کنین
نقل قول
 
 
+2 #1 پاسخ: standard american diet، مقاله ای از دکتر زرین آذرshahin در تاریخ: سه شنبه 06 بهمن 1394 ، ساعت 01:11 ب ظ
یه عمر رژیم امریکایی داشتیم اما الان آگاه شدیم
خوشحالم گیاهخوارم
نقل قول
 

ارسال نظر