امروز: شنبه 25 آذر 1396 برابر با 16 دسامبر 2017

آخرين اخبار

گیاهخواری و طبع گرم

  • شنبه, 13 مهر 1392

میوه ها بطور کلی به واسطه ی داشتن کربوهیدرات های فراوان و قابل جذب بهترین منبع انرژی بوده،...

سوال :: 
درود. من 32 سالمه و متأهلم. گوشت خیلی کم می خورم و حتی هفته ها نمی خورم. بشدّت گرم مزاج هستم و غذاهای سردی به من نمی سازه. من تصمیم دارم از هفته ی آینده کلاً گیاهخواری کنم. می خواستم راهنمایی کنید و غذاهایی معرفی کنید که گرم باشند و باعث نشاط و تقویت و انرژی شوند. من ورزش هم می کنم.
تشکر.

 

جواب ::
با سلام بر شما و تبریک و درود به خاطر انتخاب گیاهخواری، 
میوه ها بطور کلی به واسطه ی داشتن کربوهیدرات های فراوان و قابل جذب بهترین منبع انرژی بوده، مصرف آنها بسیار ارضا کننده، سیری آفرین و انرژی بخش و نشاط آور است. این مسئله بخصوص در مورد میوه های شیرین بیشتر صادق است که برای شما که خواهان غذاهای گرم و انرژی زا هستید در درجه ی اول بهترین منبع غذایی را تشکیل می دهند. میوه های گرمسیری البته –مانند نارگیل، خرما، موز، انبه- گرمتر و انرژی زا تر می باشند. بنابراین می توانید در روز به مقدار فراوان از این میوه ها استفاده کنید. میوه ها چنان که میدانید منابع سرشار ویتامین ها، مواد معدنی، آنتی اکسیدان ها و مواد ضد سرطان می باشند.
از غذاهای گرم دیگر می شود اکثر مغزها و دانه ها را نام برد. به خصوص گردو و دانه ی کدو از نظر ارزش غذایی در رده های اول این گروه قرار دارند. میوه های خشک نیز بطور عام گرمتر هستند (اگرچه میوه های خشک سرد نیز وجود دارند) مثلاً از توت خشک، کشمش و مویز یا انجیر خشک به مقدار فراوان می توانید استفاده کنید که منابع خوب تولید انرژی و گرما می باشند.

در این مجموعه ی غذایی جدید شما بر مصرف سبزی ها نیز به شدت تاکید می کنم. چراکه منابع مهم مواد معدنی و سبزینه می باشند. مثلا کاهو، هویج و جعفری باید به طور روزمره و به مقدار زیاد مصرف شوند. هر روز حداقل یک وعده سالاد از سبزی های مختلف به خصوص سبزی های نامبرده نوش جان کنید. به سالاد خود می توانید مغزها و دانه ها و مقداری کشمش خیس خورده اضافه کنید تا به انرژی و گرمای آن بیافزید. مغزها و دانه ها باید به صورت خام مصرف شوند و حتماً حداقل 8 ساعت در آب آشامیدنی پاکیزه خیس خورده باشند. دانه ها را به صورت جوانه زده نیز می توانید به سالاد اضافه کنید. در نظر داشته باشید که به مرور زمان و با ادامه ی رژیم غذایی گیاهخواری صحیح بدن شما سم زدایی شده، آلکالی تر (قلیایی تر) گردیده و طبع و مزاجتان هم متعادل تر خواهد گردید و قادر خواهید شد بیشتر و بیشتر از سبزی ها و غذاهای متنوعی که ممکن است حالا به نظرتان سرد بیاید استفاده کنید.

به سایت من به قسمت "برای شروع چه باید کرد" هم مراجعه کنید. احتمالا مطالبی مورد استفاده پیدا خواهید کرد.
با امید پیروزی.

 

1919 بازدید
رای دادن به این مورد
(2 رای)
منتشر شده در دکتر زرین آذر
کد خبر: 802
مجموعه های بیشتر: « درمان افسردگی کلسیم »

ارسال نظر