امروز: دوشنبه 27 آذر 1396 برابر با 18 دسامبر 2017

آخرين اخبار

کلسیم

  • یکشنبه, 14 مهر 1392

من حدود دو سال هست که گیاهخوار وگن هستم و از لحاظ تغذیه هم از همه لحاظ ویتامین ها را دریافت میکنم و تا کنون...

سوال ::

من حدود دو سال هست که گیاهخوار وگن هستم و از لحاظ تغذیه هم از همه لحاظ ویتامین ها را دریافت میکنم و تا کنون هیچگونه مشکل جسمانی نداشته ام...اما مدتی است که انگشتان دستم و گوشه ناخن هایم پوست پوست شده و دچار خونریزی خفیفی میشوم. میخواستم ازتون سوال کنم آیا منابع طبیعی و گیاهی برای دریافت کلسیم من کافی است؟ آیا مشکل کمبود کلسیم پیدا کردم؟ آیا نیاز به مصرف مولتی ویتامینها و قرص های کلسیم دارم؟

 

جواب ::

مصرف مواد پختنی بخصوص نشاسته هایی مانند نان، برنج و ماکارونی را کم کرده و به جای آنان، سبزیها و میوه های خام را به غذایتان اضافه کنید. انجیر، کنجد خام و گیاهان سبز تیره منابع غنی کلسیم، منیزیم و سایر مواد معدنی هستند که به آن نیاز دارید. مصرف مکمل اسکوربیک اسید (ویتامین ث) برای مدت شش ماه خوب است.

متأسفانه در مورد جذب قرصهای کلسیم در بدن شک و تردیدهای زیادی وجود دارد و تحقیقات و آزمایشات، مصرف قرصهای کلسیم را برای ساختن استخوانها و همچنین سلامت قلب مضر می دانند. تحقیقات نشان می دهند که میزان سکته ی قلبی و گرفتگی رگها در افرادی که مکمل کلسیم مصرف می کنند بیشتر است. توصیه ی من این است که سعی کنید از طریق مصرف مواد غذایی، مواد معدنی، کلسیم و ویتامین های لازم را به بدن برسانید.

به خاطر داشته باشید که مواد معدنی در بدن، در ارتباط با یکدیگر کار می کنند و ازدیاد یا کمبود یکی از آنها نیست که مشکل زا بوده یا مشکل را حل کند.
اگر بتوانید PH ادرار خود را اندازه بگیرید (صبح اولین ادرار). به گمانم بدنتان اسیدی است که با کم کردن نشاسته های پخته و ازدیاد مصرف مواد خام مانند سبزیها و میوه های خام (از جمله جعفری که منبع غنی برای آلکالی کردن بدن است) می توانید PH را به سمت آلکالی شدن اصلاح کنید.
با آرزوی بهروزی شما

1433 بازدید
رای دادن به این مورد
(3 رای)
منتشر شده در دکتر زرین آذر
کد خبر: 806

ارسال نظر