امروز: دوشنبه 27 آذر 1396 برابر با 18 دسامبر 2017

آخرين اخبار

پس از پیوند کلیه

  • پنج شنبه, 25 مهر 1392

من راجع به یکی از افراد خانواده که پیوند کلیه انجام داده اند و مشکلات دیگری نیز برای ایشان پیش آمده است...

سوال ::
من راجع به یکی از افراد خانواده که پیوند کلیه انجام داده اند و مشکلات دیگری نیز برای ایشان پیش آمده است راهنمایی میخواستم:
ایشان آقایی 60 ساله میباشند که 14 سال پیش پیوند کلیه انجام داده اند-و در حال حاضر ساندیمون 100میلی روزانه و سل سپت روزی1000 میلی و یک عدد پردنیزولون(کورتون 5 میلی) مصرف میکنند و به جز این دچار بیماری دیابت 8 سال بعد از پیوند کلیه شده اند که در حال حاضر تحت کنترل با رژیم و ورزش میباشدوقند ناشتا 85-90 و قند بعدازظهر145میباشدوهم چنین دچار خون ریزی هر دو چشم شده اندو در حال حاضر چشم راست دید نداردوچشم چپ هم زیر 0.1 دید دارد.
اسید اوریک ایشان هم بالا میباشددقیقا 65. مدت 5 سال قبل بر اثر مصرف 4 سال لواستاتین دچار به هم ریختگی آنزیمهای کبدی همراه با کاهش وزن شدید حدود 12 کیلو و ضعف عضلات گردیدند. در حال حاضر ضعف بدنی دارند-لازم به ذکر است قد ایشان 180 و وزن 53 کیلو میباشد و در حال حاضر کراتینین به طور ثابت 2.5 میباشد. خواهشمندم در کل راجع به درمان ضعف جسمانی و تقویت عضلات و در کل در مورد وضعیت ایشان راهنمایی بنمایید.

 

جواب ::
زمان پاسخ به شما طولانی شد ولی به قول معروف دیر رسیدن بهتر از هرگز نرسیدن پاسخ است.

در افرادی که عمل پیوند اعضاء مختلف از جمله کلیه انجام میدن، قطع دارو امکان پذیر نیست چراکه این داروها سیستم ایمنی بدن را به خواب فرو می برند تا عضو پیوندی را دفع نکنند. متأسفانه این داروها دارای عواقب و عوارض جانبی شدید و وخیمی هستند از جمله آنچه در سوالتون مرقوم فرموده اید. ضعف بدنی و عضلانی ایشون با وجود بیماریهایی که دارند و داروهایی که مصرف می کنند مایه ی تعجب نیست.

شکی نیست که بهترین رژیم غذایی برای ایشون رژیم گیاهخواری است که به روش صحیح و اصولی با مصرف سبزیها و میوه های فراوان انجام شود. این رژیم کمترین فشار را بر کلیه وارد کرده، از ابتلاء ایشون به دیابت جلوگیری کرده و در ضعف بدنی شون هم تأثیر مثبت خواهد گذاشت. میشه گفت مصرف لبنیات و مواد حیوانی (پروتئین های حیوانی) برای ایشون سم است. باید در شرایطی که دارن، به خودشون کمک کنند و حالا که امکان کنار گذاشتن داروها براشون وجود نداره، حداقل با رژیم سالم و روش غذایی درست بهترین شرایط را برای بدنشون به وجود بیارن. به سایت من zarinazar.com مراجعه کرده و بخش مربوط به "برای شروع چه باید کرد" را مطالعه بفرمایید.

امیدوارم رژیم غذایی درست گیاهی به ایشون کمک کنه که نیاز به مصرف داروهایی مانند استاتین ها برای پایین آوردن کلسترول پیدا نکنند، چراکه اضافه نمودن هر داروی جدیدی بار بیشتری بر بدن ایشون خواهد گذاشت.

امیدوارم این پاسخ کمک کننده بوده باشه.
پیروز و سالم باشید.

 

2099 بازدید
رای دادن به این مورد
(1 رای)
منتشر شده در دکتر زرین آذر
کد خبر: 825

ارسال نظر