امروز: سه شنبه 05 ارديبهشت 1396 برابر با 25 آوریل 2017

آخرين اخبار

سنگ کیسه ی صفرا

  • سه شنبه, 07 آبان 1392

سنگهای صفراوی اگر باعث گرفتگی مجاری صفراوی بشن و ایجاد عفونت و تب کنند معمولا باید...

سوال ::
سلام. من 60 سال سن و 56 کیلو وزن دارم. روزی 2 عدد قرص متفورمین و 1 عدد متورال 50 وهر سه روز 1 عدد فنوفیبرات میخورم. هر سه کنترل شده اند البته با رژیم غذایی. دسیک کمر هم دارم و در حال درمانم. یک هفته پیش در ناحیه کیسه صفرا درد داشتم. با سونوگرافی مشخص شد سنگی در حدود 11 میلی متر دارم. ام آ ر آی کردم، دکتر میگه باید عمل کنی. لطفا بفرمایید راهی به جز عمل هست؟ آیا فنو فیبرات در تشکیل سنگ موثر بوده؟ از لطف شما تشکر میکنم.


جواب ::
بله. داروی فنوفیبرات بدون شک میتونه در تشکیل و یا بدتر کردن سنگ نقش داشته باشه. این دارو همچنین میتونه باعث دردهای ماهیچه ای و درد کمر بشه.

سنگهای صفراوی اگر باعث گرفتگی مجاری صفراوی بشن و ایجاد عفونت و تب کنند معمولا باید جراحی شوند، اما اگر مشکلی از نظر دردهای مزمن یا گرفتگی ایجاد نکنند میشه در جراحی تاخیر کرد.

و اما اینکه آیا بجز عمل جراحی راه دیگری هم هست؟ بله هست. اول رژیم غذایی سالم٬ دوم بالا بردن فعالیت بدنی و ورزش هر روزه و بالاخره قطع داروها. معتقدان به درمان طبیعی، راه دیگری که شامل شستشوی کبد توسط آب سیب یا سرکه ی سیب٬ روغن زیتون و "اپسوم سالت" است را برای دفع سنگهای صفراوی توصیه می کنند که در برخی افراد کارگر می افتد. برای جزییات این روش می تونید به بخش آرشیو سوالات در سایت مراجعه بفرمایید. مطالب دیگری هم در رابطه با سنگهای صفراوی و همچنین رژیم غذایی سالم خواهید یافت که براتون مفید واقع خواهد شد. به نظر میرسه رژیم غذایی شما در کل مناسب نیست، چرا که هم کلسترول بالا دارید و هم قند خون بالاست. سنگهای صفراوی هم معمولا در افرادی که غذاهای چرب و نشاسته ای زیاد مصرف می کنند بروز می کند. اگر بدن شما سم زدایی شده باشه و رژیم غذایی سالم و فعالیت بدنی کافی داشته باشید، نه نیاز به مصرف دارو خواهید داشت و نه جراحی. ولی باید عزم خود را جزم کنید و روش زندگی خود را سالمتر کنید.

توصیه ی من برای رژیم غذایی، اول خام گیاهخواری مطلق است. اگر علاقه به خام گیاهخواری ندارید، مصرف حداقل هشتاد تا هشتاد و پنج درصد از غذای روزمره از سبزیها و میوه ها بصورت خام است. پانزده درصد باقیمانده رو میتونید از سبزیهای بخارپز و مقدار کمی هم مغزها و دانه های خام و خیس داده شده استفاده کنید. برای شش ماه نخست شروع این رژیم، آب سبزیها (شامل کرفس٬ کاهو٬ شاهی و کلم) همراه با آب یک نصفه سیب سبز را باید هر روز مصرف کنید. به آبی که مینوشید نیز دو سه قطره آبلیموی تازه اضافه کنید.

با انجمن خام گیاهخواران تماس بگیرید. برای شروع خام گیاهخواری شما رو راهنمایی خواهند کرد و بهتون کمک خواهند کرد که داروها رو کنار بگذارید.

با آرزوی سلامتی شما

 

2185 بازدید
رای دادن به این مورد
(1 رای)
منتشر شده در دکتر زرین آذر
کد خبر: 834

ارسال نظر