امروز: دوشنبه 27 آذر 1396 برابر با 18 دسامبر 2017

آخرين اخبار

آیا گیاهخواری در درازمدت باعث تضعیف بدن می شود؟

  • سه شنبه, 07 آبان 1392

چه کار خوبی کرده اید که گیاهخوار شده اید. نگرانی خانواده ی شما بی مورد است. در حقیقت آنها باید نگران رژیم غذایی خود و تأثیر منفی آن بر سلامتشان باشند. متأسفانه...

سوال ::

آیا گیاهخواری در درازمدت باعث تضعیف بدن می شود؟

من 24 سالمه و 8 ماهه که گیاهخوار شدم ولی با مخالفت بسیار شدید خانواده مواجه هستم. علی رغم سلامتی که دارم همگی اظهار می کنند که در دراز مدت ضعیف شده و دچار بیماری می شوم. خواهش می کنم دراین باره توضیح دهید که آیا گیاهخواری واقعا در درازمدت باعث تضعیف بدن می شود؟ میترسم همینطوری ادامه بدم و بعد چند سال متوجه بشم که حق با آنها بوده.

 

جواب ::
چه کار خوبی کرده اید که گیاهخوار شده اید. نگرانی خانواده ی شما بی مورد است. در حقیقت آنها باید نگران رژیم غذایی خود و تأثیر منفی آن بر سلامتشان باشند. متأسفانه این تصور که "رژیم گیاهخواری رژیمی نادرست و ناکامل بوده و انسان را ضعیف می کند" در بین مردم ناآگاه و ناآشنا با این شیوه ی زندگی و در اثر تبلیغات شبانه روزی کمپانیهای ذینفع رواج دارد. تأسّف بارتر اینکه بسیاری از پزشکان و "متخصّصین" نیز علیرغم تمام شواهد و قرائن علمی موجود، هنوز بر این باور بوده و آن را تبلیغ می کنند.

بیایید به این مسأله که رژیم گیاهخواری شما را "ضعیف" می کند نگاهی بیندازیم. منظور از این ضعف چیست؟ آیا از ضعف قوای جسمانی صحبت می کنند؟ گیاهخوارانِ طولانی مدّت مثل خود من که بیش از بیست سال است گیاهخوارم، نه تنها در عمل چنین ضعفی را تجربه نکرده ایم، بلکه من شخصاً قوای جسمانی ام در مقایسه با افراد هم سن و سال خودم بسیار بیشتر است. در حقیقت بزرگترین و قویترین حیوانات کره ی زمین از جمله گاو، فیل، کرگدن و گوریل گیاهخوارند. اگر از ضعف عضلات و ماهیچه صحبت می کنند، وجود ورزشکاران گیاهخوار و دهها قهرمان المپیک این نگرانی را هم نفی می کند. اگر از ضعف قوای ایمنی بدن که در جلوگیری از بیماریها نقش دارد صحبت می کنند، درست برعکس، گیاهخواران از قدرت ایمنی قویتری برخوردارند چرا که میزان ابتلا به انواع بیماریها از جمله سرطان که به قوای ایمنی مربوط است در گیاهخواران کمتر می باشد.

مصرف مواد حیوانی برای انسان نه تنها ضرورت نیست، بلکه در فرم و شکل امروزی آن مضر و بیماری زا می باشد. دهها هزار آزمایش و مطالعه ی اقوام و افراد گیاهخوار و تحقیق آزمایشگاهی در چندین سال اخیر به صورت انکارناپذیری ارتباط مصرف مواد حیوانی با انواع بیماریها از جمله چاقی، بیماریهای قلب و عروق، سرطان، دیابت و بسیاری از بیماریهای رایج قرن را نشان داده و ثابت نموده اند که شیوع همه ی این بیماریها در گیاهخواران بسیار کمتر است. 
گیاهخواری حتی در بهبود قوای جنسی نیز نقش داشته و گیاهخواران در کل، طول عمر جنسی بیشتر و ارضاءکننده تری دارند.

هرچه طولانی تر گیاهخواری کنید، بدنتان سالمتر و قویتر خواهد شد. بنابراین این نگرانی که مبادا در آینده به صحّت حرف اقوام خود برسید از عدم اطمینان و باور به راهی که در پیش گرفته اید ناشی می شود. توصیه ی من این است که اطلاعات خود در مورد گیاهخواری را بیشتر کنید. مطالب مربوط به گیاخواری و روش صحیح انجام آن (اجتناب از غذاهای آشغال و به جای آن مصرف فراوان سبزیها و میوه ها – بخصوص بصورت خام) را مطالعه بفرمایید. با فلسفه ی گیاهخواری و تأثیر آن بر بدن و سلامت محیط زیست بیشتر آشنا شوید. آن وقت می توانید خانواده ی خود را قانع کنید که روش تغذیه ی شما را در پیش بگیرند و از مصرف مواد حیوانی خودداری کنند.

در پایان باید اضافه کنم که پرسشی که مطرح کرده اید، سؤال تنها شما نیست. بارها و بارها این سؤال را به اشکال مختلف از طرف افرادی که گیاهخواری را آغاز کرده اند یا تصمیم به آغاز آن دارند شنیده ام و این همه ریشه در روش، تفکّر و عادت مرسوم اجتماعی دارد که خلاف عرف و عادت عمل کردن در هر زمینه ای را نپسندیده و با تردید و سوء ظن با آن برخورد می کنند. در کل همرنگ اجتماع بودن همیشه آسانتر است، ولی اگر همه همرنگ اجتماع و عادتهای آن شوند حرکات پیشرو که جامعه ی بشری را به جلو می رانند وجود نخواهند داشت.

انیشتن که خود گیاهخوار بود، در ابتدای قرن بیستم اعلام کرد که تنها راه نجات بشر و محیط زیستش گیاهخواری است. امروزه با بالا رفتن میزان بیماریهای کشنده ای مانند بیماریهای قلبی و سرطان که ارتباط مستقیم با مصرف مواد حیوانی دارند، حرف او بیشتر فضا پیدا می کند. گیاهخواری رژیم غذایی سالمتری برای بدن انسان است. قوّه و بنیه ی بدن، قدرت جسمی و عضلانی و قوای ایمنی را بالا برده و آرامش و انرژی و نشاط بیشتری به بشر می بخشد. گیاهخواری که امروزه عجیب و غیرعادّی به نظر می رسد، برای صدها هزار سال روش زندگی بشر بوده و از نظر فیزیولوژیک و بیولوژیک با ساختار بدن انسان سازگارتر از هر رژیم غذایی دیگری است. به گیاهخواری خود با عتماد کامل و با عزمی جزم ادامه بدهید و از نظر فکری، اندیشه و دانش هم آماده باشید تا با مخالفان این راه صحبتی سازنده، مثبت و تأثیرگذار داشته باشید.

با تبریک مجدد برای انتخابتان

 

3490 بازدید
رای دادن به این مورد
(8 رای)
منتشر شده در دکتر زرین آذر
کد خبر: 835

نظرات   

 
0 #1 پاسخ: آیا گیاهخواری در درازمدت باعث تضعیف بدن می شود؟پدیده در تاریخ: سه شنبه 25 مهر 1396 ، ساعت 11:07 ق ظ
سلام من 6 ماهه گیاه خوار شدم از ماه 4 احساس کردم بدنم ضعیف شده با اینکه به خوراکم میرسم. الان 3روزه مریض شدم. باید از رژیم خاصی پیروی کنم در دوره مریضیم؟ منظور مواد گیاهی خاصیه
نقل قول
 

ارسال نظر