امروز: پنج شنبه 28 دی 1396 برابر با 18 ژانویه 2018

آخرين اخبار

خواب راحت و کافی،ضرورت یک زندگی سالم

  • سه شنبه, 19 شهریور 1392
  • نوشته شده توسط 

ورزش و خواب همواره قربانیان اصلی در زندگی های پر مشغله ما هستند .

ممکن است فکر کنید که خیلی محکم و بادوام هستید و می توانید با چند ساعتی خواب سرپا مانده و به همین منوال پیش بروید . من به شما اطمینان می دهم که در اشتباه هستید . کوتاه کردن بخش خواب در زندگی روزی تاثیر خود بر روی سلامت شما را نشان خواهد داد ( انباشته شدن کمبود خواب بر روی هم باعث خستگی و کوفتگی بدن در طول روز خواهد شد ) .

" تاثیرات ناشی از فقدان خواب ، در واقع به اندازه ای خطرناک است که استفاده از آن به عنوان روشی برای بازجویی های جنایی در بیشتر کشورها ممنوع می باشد " .

و هنوز بیشتر ما به طور مداوم به اختیار و انتخاب خودمان ، خود را از خواب محروم می کنیم .
آمریکایی ها مردم خواب آلودی هستند . مطالعات بر روی خواب نشان می دهد که میانگین کم کردن بخش خواب در آمریکایی ها نزدیک به 25 تا 30 ساعت می باشد . مطابق با تازه ترین آمار بدست آمده در National Sleep Foundation موسسه ملی خواب ، 63 درصد از آمریکایی ها گزارش کرده اند که نیاز آنان به خواب کافی تامین نمی شود و 43 درصد گزارش کرده اند که به ندرت خواب خوبی در طول شب های هفته دارند . در نتیجه ، طبق اطلاعات بدست آمده از مرکز کنترل بیماری ها ، 7/39 درصد از مردم آمریکا گزارش کرده اند که در طی 30 روز متوالی در ساعات روز بی اختیار به خواب فرو می روند که این علامتی خطرناک از فقدان خواب است .
خواب آلودگی در طی روز خطرناک است . خواب نا کافی خطری برای سلامتی بوده و بدتر از آن ، خستگی در طول روز که از عوارض کمبود خواب است باعث کاهش یافتن میزان کارآیی در انسان می شود . افرادی که از خواب محروم می شوند وظایف خود را به طور ناچیز و کم به انجام می رسانند ، بیشتر اشتباه می کنند و سوانح و اتفاقات بد بیشتری را در کار خود تجربه می کنند ، این موقعیت شبیه به مواقعی است که انسان مست می باشد .
یک مطالعه در استرالیا نشان می دهد که 24 ساعت بدون خواب با توجه داشتن بر هماهنگی لازم بین چشم و دست ، معادل با 1/0 درصد حجم الکل در خون است ( 08/0 درصد الکل در خون ، حد مصرف قانونی در بیشتر ایالات آمریکا می باشد ) . بیدار بودن به مدت 17 تا 19 ساعت باز هم برای هماهنگی بین چشم و دست مضر است ، این میزان خواب برابر با 05/0 درصد میزان الکل در خون می باشد . سوانح و تصادفات بزرگ ، چه در تعداد کم و چه در تعداد زیاد ، از خطاهای پزشکی و سوانح هوایی گرفته تا نشت نفت از نفت کش دریایی اکسون والدز به آب ها ، همه به خستگی ناشی از بیخوابی در انسان ها نسبت داده می شود .

نتایج و آثار بدست آمده بیشتر از خواب ناکافی :
تخریب سلول های مقاوم در برابر امراض : کیفیت خواب قبل از مبتلا شدن به بیماری ، تعیین کننده ای اساسی و قابل توجه در شدت علائم سرماخوردگی است . حتی یک شب خواب ناکافی ، در روز بعد تعداد و میزان فعال بودن سلول های طبیعی کشنده امراض در بدن را کاهش می دهد .
ایجاد خلل در کارکرد قوه ادراک و یادگیری : سطوح اکسیژن خون در مغز پس از داشتن خوابی ناکافی به میزان قابل توجهی کاهش می یابد .
افزایش مصرف خوراکی های مختصر با ارزش غذایی پایین : کمبود خواب باعث به هم خوردن قاعده و تنظیم هورمون های هشدار دهنده گرسنگی و سیری می شود .
افزایش وزن ، اختلال در حساسیت انسولین بدن و افزایش خطر بیماری های دیابت .
افزایش بیماری های التهاب ، کلسترل بالا و فشار خون بالا .
نقص یافتن و خسته به نظر رسیدن ظاهر و قیافه فرد : ظاهر افراد محروم شده از خواب نسبت به افراد خوب استراحت کرده ، از جذابیت و تندرستی کمتری برخوردار می باشد .
به وجود آمدن اختلالات احساسی و هیجانی و واکنش های هیجانی بیش از اندازه .
افزایش خطر مرگ .

و اما خواب چیست و چرا اهمیت زیادی دارد ؟
این سوال که " خواب چیست ؟ " هنوز هم تقریبا یک معما محسوب می شود . خواب شامل چرخه ای از حرکت متوالی چشم و قسمتی از آن بدون حرکت چشم اتفاق می افتد . این چنین استدلال می شود که خواب با حرکت متوالی چشم مهمترین قسمت چرخه خواب برای تجدید قوای بدن است و همچنین این بخش ابتدایی از خواب در توسعه مغز شرکت دارد و بیشتر رویاها و خواب ها در این دوره از خواب دیده می شود .تعمیر و بهبود بافت بدن در کودکان در طی خواب از بالاترین حد برخوردار است . همچنین در حین خواب مغز ما حافظه را از نو ثبت می کند ، در واقع می توان گفت که آن را به روز می کند ، و این یکی از دلایل موجود برای اثبات این مطلب است که کمبود خواب می تواند به فرآیند یادگیری فرد آسیب برساند ( به هر حال کافئین هیچ کمکی نمی کند) . در مقایسه با احساسات طبیعی و یا منفی ، به طرز جالبی بیشترین فشار کمبود خواب بر روی حافظه مرتبط با احساسات و عواطف مثبت می باشد . همچنین این گونه استدلال می شود که خواب سوخت لازم برای ایجاد خلاقیت را نیز فرآهم می سازد ، به این دلیل که خلاقیت وابسته به یادگیری ، حافظه وانگیزه می باشد .
خواب همانند تغذیه سالم و مناسب و ورزش از اجزای لازم و ضروری یک زندگی سالم است . سعی نکنید که آدم سفت و سختی باشید توجه کردن به خودتان را تمرین کرده و خواب را جزو اولویت های زندگی خود قرار دهید . شاید شما نتوانید انجام همه کارهای موجود در لیست دراز و طویل خود به پایان برسانید . ولی این امر اهمیتی ندارد ، شما مقداری استراحت به خودتان بدهکار هستید.

http://forum.vegankind.ir/forum77/thread1277.html

1279 بازدید
رای دادن به این مورد
(0 رای)
منتشر شده در پزشکی و سلامت
کد خبر: 739

ارسال نظر