امروز: پنج شنبه 28 دی 1396 برابر با 18 ژانویه 2018

آخرين اخبار

گیلاس بخورید، راحت بخوابید و قلب سالمتری داشته باشید

  • پنج شنبه, 28 شهریور 1392
  • نوشته شده توسط 

گیلاس از جمله میوه های هسته دار است که از یک خانواده مشترک با آلو ، زردآلو و هلو می باشد. گیلاس هایی که

ما می خوریم عمدتاً از دو گونه Prunus avium و Prunus cerasus می باشند که به ترتیب عبارت از گیلاس وحشی و گیلاس ترش یا همان آلبالو هستند. شایان ذکر است که مدت رویش گیلاس و به ویژه آلبالو در فصول مختلف سال بسیار کوتاه است. گیلاس های شیرین را عمدتا از می تا آگوست می توان یافت و آلبالو به مدت چند هفته در اواسط ماه ژوئن (در نواحی گرمتر) و یا ژوئن و آگوست (در نواحی سردتر) می روید.
گیلاس از فشارهای اکسیداتیو جلوگیری می کند ::
رنگ میوه درخت گیلاس از زرد و صورتی تا قرمز روشن و تیره متغیر می باشد. در واقع رنگ گیلاس و آلبالو برگرفته از منبع آنتوسیانین موجود در آن است که شامل اسید کلروژنیک ، کوئرستین و کائمپفرول 3 و 4 می باشد. گیلاس با توجه به محتوای آنتی اکسیدانی موجود در آن از جمله مواد غذائی دارای ORAC بالا می باشد. (منظور از ORAC ظرفیت جذب اکسیژن رادیکال است) در واقع گیلاس از این نظر در مقام یکسان با توت فرنگی قرار می گیرد.
آنتوسیانین به روشهای متفاوتی از بدن ما در برابر آسیبهای اکسیداتیو محافظت می کند: مستقیماً رادیکالهای آزاد را جذب کرده و در DNA تلفیق می نماید تا از آن در برابر آسیبهای رادیکال محافظت نموده باشد و از سوی دیگر آنزیمهای دفع مسمومیت و ضد مسمومیت در بدن را فعال می کند. همچنین ثابت شده است که آنتوسیانین موجود در گیلاس از رگهای خونی و سلولهای مغزی در برابر فشارهای اکسیداتیو محافظت می کند به این صورت که ما با خوردن گیلاس به بدنمان کمک می کنیم تا از شکل گیری پلاکهای تنگ کننده شریانهای خون جلوگیری به عمل آورده و زمینه ابتلاء به بیماریهای عصبی چون جنون را ناهموار سازد. همچنین آنتی سیانین موجود در گیلاس رشد سلولهای سرطانی روده را کاهش می بخشد.

خوردن گیلاس باعث کاهش التهاب می شود ::
خوردن گیلاس و آبمیوه حاصل از گیلاس از دهه 1950 یعنی زمانی که مبتلایان به نقرس و ورم مفاصل به این نکته پی بردند که با خوردن گیلاس می توانند مشکلات مربوط به بیماری خود را کاهش بخشند، مرسوم گردید. همانطور که می دانید بیماری نقرس از افزایش یافتن اسید اوره خون حاصل می شود و به تجمع و شکل گیری بافتهای کریستال مانند در مفاصل منجر شده و دردهای شدیدی را به دنبال دارد. تحقیقات حاکی از آن است که گیلاس موجب کاهش میزان اسید اوریک شده و در زمره مواردی قرار می گیرد که برای پیشگیری از بیماری نقرس مفید است.
نتایج حاصل از نشست بیولوژی تجربی که در آوریل 2011 برگزار شد نشان می داد که خواص ضد ورم موجود در تارت گیلاس هم برای نقرس و هم بیماریهای قلبی بسیار مفید است. به افرادی که از چاقی مزمن نیز رنج می برند توصیه گردید که 8 اونس تارت گیلاس در هر روز مصرف کنند و این کار را تا 4 هفته ادامه دهند. افرادی که بطور منظم به مصرف آن ادامه دادند با کاهش قابل توجهی از اسید اوره و نشانگرهای ورم مواجه شدند. در مورد بیماران قلبی – عروقی نیز کاهش تری گلیسیرید، VLDL، پروتئین مونوسیت 1 (MCP-1 ) (نوعی پروتئین که در شکل گیری پلاک atherosclerotic نقش دارد)مشاهده شده است. مطالعات دیگری نیز قبلا در مورد گیلاسهای شیرین صورت گرفته بود که نشان از کاهش پروتئین واکنشی C (CRP) داشته است که این نوع پروتئین نیز توعی مولکول تورمی دیگر است که موجب بروز بیماریهای قلبی عروقی می گردد.

گیلاس یک ماده طبیعی برای التیام درد است ::
عصاره گیلاس از عملکرد آنزیمهای سیکلو اکسیژناز (1-COX ) و 2- COX جلوگیری به عمل می آورد. آنزیمهای مذکور از جمله مولفه های اصلی ایجاد ورم و احساس درد می باشند و بسیاری از داروهای موجود نیز به منظور جلوگیری از عملکرد این آنزیمها ساخته می شود. در واقع عملکرد صورت گرفته توسط آنتی سیانین موجود در گیلاس با عملکرد داروهایی چون ایبوپروفن و ناپروکسین برابری می کند. همین موضوع علت دیگری در تاثیر مثبت گیلاس و آبمیوه آن در التیام بخشیدن به دردهای حاصل از نقرس و ورم مفاصل است و به ورزشکاران در تسکین دردهای عضلانی شان یاری می رساند. ورزشکارانی که در حال آماده شدن برای مسابقه دو بودند و به مدت 8 روز ، روزانه دو مرتبه آبمیوه گیلاس نوشیدند (هفت روز قبل از مسابقه و نیز در روز مسابقه) در مقایسه با آنهائی که از نوشیدنی های دیگری استفاده کردند احساس درد بسیار کمتری در مفاصل خود داشتند. این موضوع در مورد ورزشکاران رشته وزنه برداری نیز صادق است.

گیلاس به شما کمک می کند تا راحت بخوابید ::
گیلاس از جمله معدود مواد غذائی موجود است که منبع غنی از هورمون و آنتی اکسیدان ملاتونین می باشد و در تنظیم چرخه خواب و بیداری در مغز انسان نقش بسیار مهمی دارد. مکمل تارت گیلاس با بهبود کیفیت خواب ارتباط زیادی دارد.

 http://forum.vegankind.ir/forum21/thread596.html

1511 بازدید
رای دادن به این مورد
(0 رای)
منتشر شده در پزشکی و سلامت
کد خبر: 772

ارسال نظر