امروز: سه شنبه 28 شهریور 1396 برابر با 19 سبتامبر 2017

آخرين اخبار

standard american diet، مقاله ای از دکتر زرین آذر

  • چهارشنبه, 19 شهریور 1393
  • نوشته شده توسط 

ترجمه مقاله دکتر زرین آذر از کتاب rethink food

خانم دکتر محبت فرموده و یک نسخه از کتاب رو برای من فرستادند:
http://www.vegankind.ir/uploader/images/628_book_rethink_food.png

اینشتین سال ها پیش گفت : هیچ چیزی به اندازه تغییر به سمت رژیم غذایی گیاهی به سلامت انسان فایده نخواهد رساند و شانس بقای او در زندگی را بالا نخواهد برد . " حالا تقریبا بعد از صد سال ، در تاریخ اخیر بشری ضرورت و بدیهی بودن این موضوع هیچ گاه تا این اندازه مشهود نبوده است . سلامت ما به سرعت رو به زوال و نابودی است .

وقتی 30 سال پیش برای اولین بار به آمریکا آمدم ، آنچنان با روش تغذیه آمریکایی ها و به ویژه فست فودها افسون شده بودم که رژیم غذایی روزانه ام را به سمت خوردن همبرگر ، جوجه ، پیتزا ، تخم مرغ و گوشت خوک و سایر غذاهای گوشتی تغییر دادم . طعم آن ها فوق العاده بود . آن ها قابل دسترس بوده و سریع آماده می شدند . طبق تبلیغات این غذاها ، مطمئن بودم که نیاز بدن خود را با مغذی ترین غذاها در فرم محصولات حیوانی تامین می کنم . نمی توانستم بیش از این از حقیقت دور باشم .

من نمی دانستم که با پیروی از رژیم غذایی پر از محصولات حیوانی بدن خود را از دریافت آنتی اکسیدان ها ، ویتامین ها ، فتوکمیکال های ضد التهابی و ضد سرطانی ، آنزیم ها ، ویتامین ها و مواد معدنی ، اسیدهای چرب اساسی ، فیبر و بسیاری از مواد مهم دیگری که در گیاهان به وفور وجود دارد ، محروم می سازم . رژیم غذایی حیوانی من فساد انگیز و اسیدی بود، به بدن من آسیب میزد، باعث تسریع در روند پیری شده و بروز انواع بیماری ها را سبب میشد. من شروع به دریافت اضافه وزن و احساس خستگی و افسردگی کردم . خلق و روحیه ام شروع به تغییر کرد . ذهنم پریشان بود و بدنم روز به روز احساس سنگینی بیشتری می کرد . مهم تر از همه چیز این بود که نمی دانستم داشتن چنین احساس هایی نرمال و طبیعی نیست . بعد از روز به روز چاق تر و بیمار تر شدن در طی 2 تا 3 سال ، بالاخره به این نتیجه رسیدم که این رفتاری نبوده است که می خواستم با بدن و مغز خود داشته باشم . هنگامی که اهمیت رژیم غذایی و شیوه زندگی را بر روی سلامتی فهمیدم ، شگفت زده شدم که چرا در آموزش و تعلیم پزشکی من به این موضوع اساسی تاکید چندانی نشده بود .

زمانی که رژیم غذایی خود را تغییر دادم ، وزن من به صورت نرمال درآمد ، انرژی ام افزایش یافت ، روحیه افسرده و خسته من بهبود یافت و مشکل ناراحتی قلب و سوزش معده از بین رفت . بعد از انتخاب رژیم غذایی گیاهی احساس فیزیکی و روحی سبک تر و بهتری داشتم .

هزاران مطالعه علمی ثابت می کنند که بهترین و سالم ترین شیوه تغذیه ، رژیم غذایی بر پایه گیاهان و اجتناب از محصولات حیوانی می باشد .
دو مولفه از مضرترین مواد موجود در محصولات حیوانی ، چربی های ترانس واشباع شده می باشند . چربی های اشباع شده موجود در کره ، گوشت و دیگر محصولات حیوانی در بروز بیماری های قلبی ، آلزایمر و سرطان هایی مانند سرطان سینه و پروستات نقش دارد . مطالعات اخیر نشان می دهند که تا زمانی که نگرانی هایی پیرامون بیماری قلبی یک فرد وجود دارد ، مصرف 1 عدد تخم مرغ در روز برابر با کشیدن 5 سیگار در روز در طی 15 سال می باشد .

بین مصرف چربی اشباع شده موجود در محصولات حیوانی و بیماری های ادراکی مغز مانند جنون و آلزایمر ارتباطی وجود دارد . مطالعات نشان می دهند که مصرف 25 گرم چربی اشباع شده ، خطر بیماری آلزایمر را تا دو برابر افزایش می دهد . این به خاطر خوشه ای شدن و به هم چسبیدن روغن های اشباع شده محصولات حیوانی و ته نشین شدن آن ها به همراه کلسترول و پروتئین در دیواره رگ های خونی می باشد . آن ها با افزایش دادن تولید استات در طی عمل سوخت و ساز بدن ، تولید طبیعی کلسترول توسط بدن را افزایش می دهند . این پلاک های ته نشین شده ابتدا شریان های کوچک و بعد شریان های بزرگتر در ارگان های مختلف بدن شامل قلب و مغز را مسدود می کنند . این شریان های مسدود شده ، که تصلب شرایین نامیده می شوند ، باعث میکروانفارکت می شوند به این صورت که قسمتی از بافت قلب یا مغز به خاطر کمبود جریان خون می میرند . این عارضه یک عامل دخیل در بیماری های جنون و آلزایمر می باشد به طوری که شیوع جنون در بین گوشت خواران 3 برابر بیشتر از گیاه خواران می باشد .

به علاوه حدود 50 درصد چربی های ترانس موجود در رژیم غذایی ما در واقع به طور مستقیم به خاطر مصرف محصولات حیوانی مانند پنیر ، شیر و ماست می باشد . چربی های ترانس در آسیب رسیدن به شریان های ارگان های بدن ما سهیم هستند . از آنجا که مغز ، کلیه ها و لگن خاصره به میزان زیادی رگ دار می باشند ، چربی های ترانس موجود در محصولات حیوانی در بروز عوارضی مانند بیماری شریان کرنری ، بیماری کلیوی ، ناباروری و ضعف جنسی نقش دارند .
اکثر بیماری هایی که امروزه جامعه انسانی را آزرده می سازند می توانندبا ایجاد تغییر به سمت یک رژیم گیاهی درمان شوند . من به عنوان یک متخصص بیماری های معده و روده که اولین مرحله درمان برای بیمارانش رژیم غذایی گیاهی می باشد ، هر روز این تغییر و تحول را مشاهده و تجربه می کنم . بسیاری از بیماری های گوارشی مانند بیماری رفلکس مداوم اسید معده ، التهاب یا ورم معده ، زخم معده ، سندروم روده تحریک پذیر ، یبوست ، اسهال ، بیماری های مربوط به بواسیر ، بیماری دیورتیکولی ، کبد چرب و بسیاری از بیماری های کبدی دیگر به طور بالقوه می توانند با یک تغییر در رژیم غذایی کاملا درمان شوند و یا به طور قابل توجهی بهبود یابند . حتی یک بیماری با احتمال درمانی پایین مانند بیماری روده عفونی یا التهابی نیز می تواند با حذف محصولات حیوانی از رژیم غذایی و تغییر به سمت رژیم غذایی گیاهی درمان شود و یا بهبود یابد .

 

  • محصولات حیوانی التهاب انگیز هستند چون تری متالامین تولید می کنند .ال کارنیتین موجود در گوشت قرمز و کولین موجود در تخم مرغ توسط باکتری روده ای مورد سوخت و ساز قرار می گیرند و باعث تولید تری متیلامین می شود که این ماده بعد از اکسید شدن در کبد تشکیل تری متیل آمین ان ـ اکسید می دهد . نقش تری متیل آمین ان ـ اکسید در تصلب شرایین ، و دیگر بیماری های التهابی مانند سرطان و کلسترول بالا به خوبی شناخته شده است . باکتری تولید کننده تری متیل آمین ان ـ اکسید در دستگاه روده ای گیاه خواران وجود ندارد .
  • مصرف بالای فیبر که در محصولات حیوانی موجود نمی باشند ، در پیشگیری از چاقی ، یبوست ، سلامت دستگاه گوارشی و پیشگیری از سرطان روده نقش بسزایی دارد . پروپیوناته تاثیر ضد چاقی داشته و توسط باکتری موجود در بدن ما که از فیبر تغذیه می کند ساخته می شود . محصولات حیوانی حاوی فیبر نمی باشند بنابراین پروپیونات تنها در روده گیاه خواران یافت می شود و کمبود پروپیونات فاکتوری است که در چاقی سهیم می باشد .


بدن انسانی ما به خاطر خود درمانی اش بسیار شگفت انگیز است ، ما تنها باید با یک رژیم غذایی گیاهی ، کامل و طبیعی و شیوه زندگی سالم به بدن خود کمک کنیم تا از این ثروت ذاتی استفاده کند و به این ترتیب باعث صرفه جویی در میلیون ها دلار هزینه برای صنایع داروسازی ، مطالعات و تولیدات بی فایده شویم .
قدرت و انرژی بدن ما برای درمان انواع بیماری ها در دستان خود ماست.

------------------------
ریفرنس مطالب در کتاب rethink food

4967 بازدید
رای دادن به این مورد
(1 رای)
منتشر شده در مطالب ویژه
کد خبر: 1050

نظرات   

 
+2 #1 پاسخ: standard american diet، مقاله ای از دکتر زرین آذرshahin در تاریخ: سه شنبه 06 بهمن 1394 ، ساعت 01:11 ب ظ
یه عمر رژیم امریکایی داشتیم اما الان آگاه شدیم
خوشحالم گیاهخوارم
نقل قول
 

ارسال نظر