امروز: شنبه 04 آذر 1396 برابر با 25 نوامبر 2017

آخرين اخبار

همه چیز درباره سویا

  • چهارشنبه, 15 خرداد 1392
  • نوشته شده توسط 

مباحث بسیار زیادی پیرامون فرآورده های سویا وجود دارد و بیشتر آنها به خاطر ایزوفلاون های موجود در این

فرآورده ها می باشد که می توانند به گیرنده های استروژن بپیوندند و بر روی هورمون تیروئید تاثیر بگذارند .

شواهد قابل توجه و مهمی وجود دارد که نشان می دهد مصرف مقداری مناسب و معمول از فرآورده های رایج سویا ( یک یا دو وعده در روز ) ، چه به صورت تخمیر شده و یا بدون تخمیر ، می تواند خطر بروز سرطان پروستات را کاهش داده و کلسترول لیپوپروتئین کم چگال را کاهش دهد .
برخی از مردم و بخصوص خانم ها در این مورد نگران بودند که میزان متوسط سویا می تواند خطر سرطان سینه را افزایش دهد و یا برای زنانی که به سرطان سینه مبتلا هستند مضر باشد به خصوص اگر سرطان آن ها از نوع گیرنده استروژن مثبت باشد ولی تحقیقات صورت گرفته کاملا امیدوار کننده بوده و نشان دهنده فواید زیاد برای پیشگیری از سرطان سینه می باشد .

ترکیب مواد و هماهنگی ورود آنها به بدن بایدآگاهانه و با برنامه صورت گیرد ،وارد کردن مقادیر زیادی از یک ماده بسیار مفید بدون اهمیت دادن به مواد دیگر ممکن است نتایج نا امید کننده ای بدنبال داشته باشد. این یک اصل کلی است.

هر فردی که سویا می خورد باید مطمئن باشد که بدن او به اندازه کافی ید دریافت می کند . افرادی که به کم کاری غده تیروئید مبتلا هستند ممکن است که به تنظیم مقدار دارو ترکیبی هورمون تیروئید خود نیاز داشته باشند چون اگر شروع به مصرف سویای بیشتری نمایند ، احتمالا سویا با کار این دارو مداخله خواهد کرد . نگرانی هایی در این زمینه وجود دارد که مصرف سویا باعث آشکار شدن کم کاری غده تیروئید در افرادی می شود که کم کاری غده تیروئیدشان پنهان بوده است ، بنابراین برای این افراد مصرف میزان مشخصی از سویا می تواند ایده خوبی باشد .

مطالعات نشان داده شده است که فرآورده های سویا طراحی شده برای تغذیه نوزادان ، سالم و بی خطر است البته به جز امکان بروز خطراتی در نوزادانی که به طور موروثی می توانند با مشکل کم کاری غده تیروئید مواجه شوند . در این صورت کارکرد غده تیروئید آن ها باید مورد ارزیابی و بررسی قرار گیرد .

یک مطالعه مشاهده ای این نتیجه را داده است که تمپه ( یکی از فرآورده های رایج سویا در اندونزی ) با ادراک و شناخت بهتر در افراد مسن در ارتباط است ، توفو که یکی دیگر از فرآورده های سویا می باشد با بدتر شدن قوه ادراک مرتبط بوده است . این موارد به احتمال زیاد به دلیل وجود متغیرهای دیگری است که شامل توفوی فرآوری شده با فرمالدئید در کشور اندونزی می باشد . بسیاری از مطالعات بالینی نشان می دهند که سویا توانایی ادراک و شناخت را بالا می برد . اگر در اندونزی زندگی نمی کنید ، در این صورت دیگر نیازی نیست تا در مورد مضر بودن توفو برای ادراک و شناخت نگران باشید .

بعضی غذاها یا گوشت های سویا حاوی پروتئین ایزوله شده سویا بوده و با هگزان فرآوری شده اند و ممکن است که مقدار کمی از پس ماند های هگزان در محصول نهایی وجود داشته باشد . هنوز معلوم نیست که این مورد می تواند مضر باشد یا نه ، ولی تهیه فرآورده های سویا از شرکت هایی که در روش های فرآوری خود از هگزان استفاده نمی کنند ، می تواند ایده خوبی باشد

ممکن است فیتات های موجود در سویا باعث کاهش جذب کلسیم ، روی ، آهن و منیزیم شود . ولی به هر حال ، شما این مواد معدنی را از طریق فرآورده های سویا جذب خواهید کرد و خوردن مقدار معمول از سویا نباید باعث بروز کمبود این مواد در بدن شود . برای میزان متوسط و حتی متوسط به بالا از مصرف ، سویا باعث بروز خصایص و ویژگی های زنانه در مردان نمی شود . مصرف زیاد آن ، مانند دوازده وعده در روز و یا بیشتر ، می توانند برای درصد کمی از مردان که به طور خاص به سویا حساس می باشند باعث پیشرفت حساسیت و لطافت و همچنین افزایش بافت سینه شود .

 معرفی و پیشینه : جار و جنجال برای چیست ؟
----------------------
سویا از بحث برانگیزترین غذاهای گیاهی می باشد و در این میان گلوتن در رتبه دوم می باشد . بیشتر این بحث ها بر روی برخی اجزا و ترکیب های نسبتا منحصر به فرد سویا می باشد ، ایزوفلاون ها . ایزوفلاون ها را فیتواستروژن یا استروژن های گیاهی نیز می نامند ، چون آن ها می توانند به گیرنده های استروژن در سلول ها بچسبند . وجود استروژن در سویا سوالات و تردید ها در مورد فواید بالقوه را افزایش می دهد ، مانند فایده برای سلامت استخوان در زنان یائسه و همچنین وجود نگرانی برای زنانی با گیرنده استروژن مثبت سرطان پستان .
علاوه بر ایزوفلاون ها ، سویا حاوی فیتات ها نیز می باشد که می توانند به مواد معدنی بچسبند و جذب آن ها از غذا ها را کاهش دهند .
به مطالب زیر با دقت توجه کنید:
بین سال های 1990 و 2010 بیش از 10000 مقاله در مورد سویا وجود داشته است . درصد زیادی از این مطالعات بر روی حیوانات صورت گرفته که می تواند نتایج مطالعات را نسبت به انسان نامرتبط سازد چون موجودات زنده در اینکه چگونه ایزوفلاون های سویا را با توجه به متابولیزم بدن تجزیه می کنند با یکدیگر تفاوت دارند و دلیل دیگر این است که مقدار ایزوفلاونی که به حیوانات داده می شود اغلب بسیار بیشتر از مقداری است که یک انسان می تواند مصرف کند . این میزان زیاد تحقیقات ، سویا را به یکی از غذاهای با بیشترین میزان تحقیقات تبدیل می کند و همچنین احتمال یافتن نتایجی که از مطالعات کم ارزش به دست می آیند را افزایش می دهد یا ناتوانی در کنترل متغیرها را باعث شده و می تواند سویا را مضر ( یا مفید ) نشان دهد در حالی که واقعا اینطور نیست . وجود تعداد زیاد مطالعات در مورد سویا به افرادی که می خواهند نتایج را بر علیه سویا نشان دهند کمک کرده و به آن ها اجازه می دهد تا تعداد اندکی از مطالعات بر علیه سویا را پر رنگ نشان دهند در حالی که اکثریت این مطالعات و تحقیقات دیدگاه متفاوتی را فراهم می سازند . البته برخی افراد به دلیل علاقه به سویا نیز می توانند به نکات مثبت در مورد این غذا توجه کنند . بنابراین بسیار مهم است که بازبینی وسیعی در مورد این تحقیقات با عناوین متفاوت صورت گیرد ، کاری که من در ادامه مطلب در مورد مهمترین مباحث پیرامون ضررهای بالقوه فرآورده های سویا انجام می دهم .

ایزوفلاون ها
چون برخی مطالعات بر روی ایزوفلاون های منحصر به فردی تمرکز داشته اند ، بنابراین من ابتدا کمی در مورد سابقه و پیشینه این ایزوفلاون ها بحث خواهم کرد . جدول زیر تجزیه ترکیبات نمونه ایزوفلاونی فرآورده های سویا را نشان می دهد .


 درصد کل    ایزوفلاون         اگر تخمیر شود 
genistin            genistein         40%     
daidzin              daidzin         40%     
glycitin            glycitein      5-10%     

علاوه بر این سه ایزوفلاون اصلی سویا ، چهارمین ترکیب مرتبط با ایزوفلاون به نام ایکول ((equol نیز وجود دارد که از دایزین و با استفاده از یک باکتری تولید می شود که در سیستم هاضمه و گوارشی حدود 25 درصد از مردم غرب و 50 درصد از مردم آسیا و گیاه خواران وجود دارد . ایکول فعالیت استروژنیکی بیشتری نسبت به دایزین و جنیستین تخمیر شده دارد ، که این امر مقایسه مولدها و تولید کننده های ایکول را به موضوع اصلی بعضی از تحقیقات خاص تبدیل کرده که در ادامه مقاله به آن ها مراجعه خواهیم کرد .
ایزوفلاون های موجود در فرآورده های سویا تقریبا به میزان مشابهی با میزان جذب از مکمل ها ، جذب بدن می شوند . بعد از خوردن ایزوفلاون ها غلظت جنیستین تخمیر شده و همچنین دایزین تخمیر شده در خون به ترتیب بعد از 5/5 و 4/7 ساعت به اوج خود می رسد . عمر نیمی از آن ها حدود 8 ساعت است و این بدان معنا است که عمر 50 درصد از آن ها بعد از 8 ساعت ، 75 درصد از آن ها بعد 16 ساعت و 88 درصد از آن ها پس از یک روز تمام می شود . به هر حال اگر شما هر روز این مواد را مصرف کنید ، همیشه مقداری از آن ها را در خون خود خواهید داشت .
ایزوفلاون های دیگری نیز وجود دارند ، اغلب مطالعات در مورد ایزوفلاون هایی است که در شبدر قرمز وجود دارند . ایزوفلاون های مشابه با ایزوفلاون های یافته شده در سویا در گیاه دیگری وجود ندارند .

وعده های غذایی از سویا
در تحقیق هایی که اینجا مورد بحث است ، سویا به طور نمونه در گرم هایی از پروتئین یا میلی گرم هایی از ایزوفلاون ها توصیف می شود . توصیف سویا در گرم هایی از فرآورده های کلی سویا کمتر متداول است . برای پیچیده کردن کارها ، بعضی وقت ها شرکت کنندگان در تحقیقات تنها پروتئین تغلیظ شده سویا ( حدود 65 درصد پروتئین ) ، پروتئین ایزوله شده و جدا شده سویا ( حدود 90 درصد پروتئین ) ، و برخی اوقات تنها ایزوفلاون های ایزوله شده را دریافت می کنند .
یک راهنمای تقریبی بیانگر این است که یک وعده مصرفی از سویا برابر با 1 فنجان شیر سویا یا نصف فنجان توفو ، تمپه ، دانه سویا یا گوشت های سویا می باشد . این میزان به طور تقریبی برابر با حدود 8 تا 10 گرم از پروتئین سویا و 25 میلی گرم از ایزوفلاون ها می باشد . گوشت های سویا هر چه بیشتر مورد فرآوری قرار گیرند به همان اندازه به دارا بودن پروتئین بیشتر متمایل می شوند ( ولی ایزوفلاون های کمتر به ازای هر گرم پروتئین ) .

فرآورده ها و غذاهای بدست آمده از سویا
برخی افراد که در مورد سویا مطلب می نویسند اظهار می کنند که فرآورده های سویا سالم ترین غذاها ، و پروتئین های ایزوله شده سویا مضرترین مواد غذایی هستند . فرآورده ها و غذاهای تخمیر شده سویا شامل تمپه و میسو و ناتو می باشند . طبق مطالبی که در ادامه مورد بحث قرار خواهند گرفت ، در بیشتر مطالعات شواهد بیانگر این مطلب نیست که غذاهای سویای تخمیر شده سالم تر از غذاهای سویای معمول و رایج تخمیر نشده ( مانند توفو و شیر سویا ) باشند . بیشتر تحقیقات بر روی سویا که نشان دهنده فواید آن می باشد بر روی پروتئین ایزوله شده سویا صورت گرفته است .
در ایالات متحده آمریکا همیشه دانه های سویا در شکل فرآورده های غذایی ایدمامی ، تمپه و یا مغزها و آجیل سویا خورده می شوند . بیشتر ، اما نه همه ، گوشت های سویا مانند پروتئین حاصل از بافت سویا از پروتئین تغلیظ شده سویا و یا پروتئین جداسازی شده سویا درست می شوند در Turtle Island ، سازندگان محصول توفورکی ( Tofurky ،محصولی تهیه شده از سویا،جایگزین گوشت ) برای تهیه گوشت سویای خود از توفو فشرده شده استفاده می کنند .


فواید سویا
من قصد ندارم که در این مقاله به طور کامل و گسترده به مرور فواید سویا بپردازم . بلکه فقط به طور خلاصه به آن ها اشاره خواهم کرد .
کاهش کلسترل
مطالعه ای در سال 2006 در مورد شش تجزیه و تحلیل معمولی بر روی سویا و سطوح کلسترل به این نتیجه رسید ، " به طور خلاصه می توان گفت که بازبینی های کامل و سازماندهی شده اظهار می کنند که تاثیر یک رژیم غذایی حاوی پروتئین ایزوله شده سویا با میزانی در حدود 90 میلی گرم از ایزوفلاون ها در روز به طور ملایمی باعث کاهش سطح لیپو پروتئین کم چگال کلسترل می شود ( حدود 5 درصد ) ، ولی تاثیر آشکاری بر روی تری گلیسیرید یا لیپو پروتئین پر چگال کلسترل ندارد .
سرطان پروستات
مطالعه ای در سال 2009 در مورد تجزیه و تحلیل بر روی سویا و سرطان پروستات دریافت که سویا ، در طبقه بندی بیشترین مصرف در برابر کمترین میزان مصرف ، با آمار قابل توجهی برابر با 26 درصد کاهش خطر سرطان پروستات مرتبط می باشد . وقتی تجزیه و تحلیل هایی به طور جداگانه بر روی سویا انجام می گیرد ، مطالعات بر روی فرآورده های تخمیر نشده سویا کاهش ریسکی 30 درصدی را نشان داده و این نتیجه به دست می آید که فرآورده های تخمیر شده سویا با افزایش ( یا کاهش ) خطر سرطان پروستات در ارتباط نمی باشند . این نکته باید مورد توجه قرار گیرد که مطالعات صورت گرفته بر روی دسته بندی هایی با بیشترین میزان مصرف بسیار کم بوده و بیشتر مطالعات در مورد مصارفی کمتر از یک وعده در روز می باشد .
علائم و نشانه های مربوط به یائسگی
گزارش سال 2009 از هشتمین نشست بین المللی با موضوع نقش سویا در بهبود و افزایش سلامت و پیشگیری و درمان بیماری های مزمن بیان می کند که مکمل های ایزوفلاون سویا که حاوی حداقل 15 میلی گرم جنیستین تخمیرشده برای مصارف روزانه می باشند به طور ثابت در کاهش علائم تغییر هورمون ها در یائسگی تاثیرگذار هستند . اگر این مقدار جنیستین تخمیر شده تامین نشود فواید کمی وجود خواهد داشت و به همین دلیل است که بازبینی های قبلی مانند تجزیه و تحلیل صورت گرفته در سال 2006 نتایج متفاوتی را به همراه داشته است .
میزان مصرف در میان مردم آسیا
کشورهای چین و ژاپن در مقایسه با کشورهای غربی با نرخ پایین تری از بیماری های قلبی و تعداد بیشتری از بیماری های سرطانی مواجه هستند . مردم فکر می کنند که این به دلیل وجود سویا در رژیم غذایی آن ها می باشد . در پاسخ به این تفکر ، مخالفان سویا همواره اظهار می کنند که مصرف رایج و متداول سویا در میان آسیایی ها بسیار کم تر از میزانی است که مردم فکر می کنند . میزان مصرف سویا در میان آسیایی ها با توجه به کشورها و مناطق مختلف ، متفاوت می باشد . در ژاپن و شانگهای چین متوسط میزان مصرف حدود 5/1 وعده در روز می باشد ، ولی بیشتر مردم به طور میانگین مصرفی برابر با دو و یا بیش از دو وعده ای دارند . حدود نیمی از سویای مصرفی در آسیا تخمیر شده نیستند .


سرطان سینه
----------------------

اکثریت شواهد و مدارک موجود نشان می دهند که سویا نسبت به سرطان سینه یا بی طرف است یعنی هیچ تاثیری بر روی این بیماری ندارد و یا اینکه نقش محافظتی در برابر این بیماری دارد و این امر شامل زنانی که مبتلا به سرطان سینه از نوع گیرنده استروژنی مثبت ( تومورها با تماس استروژن تحریک می شوند ) می باشند نیز می شود . این شواهد به طور عمده به میزان مصرفی برابر با دو وعده در روز و یا کمتر محدود می شوند .

در تحقیق صورت گرفته در سال 2010 ، Hilakivi-Clarke و سایر محققان این شواهد را در مورد ارتباط بین سویا و سرطان پستان به دست آورده اند :
نتایجی که در اینجا مورد بازبینی قرار گرفته اند اظهار می دارند که زنانی که در طی زندگی خود میزان متوسطی از سویا را مصرف می کنند خطر سرطان پستان در این افراد کمتر از زنانی است که سویا مصرف نمی کنند . اگرچه این تاثیر محافظی ممکن است از مصرف سویا در سنین ابتدایی افراد ناشی شده باشد . ما همچنین به بازبینی مطالب مربوط به خطرات احتمالی جنیستین تخمیر شده برای بهبود یافتگان سرطان پستان پرداخته ایم . یافته های به دست آمده در دو مطالعه انسانی اخیر نشان می دهد که رژیم غذایی با مصرف متوسط این ایزوفلاون خطر بازگشت مجدد سرطان پستان در زنان غربی را افزایش نمی دهد و زنان بهبود یافته از سرطان سینه اگر مصرف رژیم غذایی حاوی سویا را ادامه دهند جریان بهبودی بیماری در آن ها بهتر خواهد شد .


مطالعات مربوط به گذشته
در مطالعات سابق ، رژیم های غذایی گذشته افرادی با سرطان سینه با رژیم غذایی افراد بدون سرطان سینه مقایسه می شود . مطالعات مربوط به گذشته کم هزینه تر و سریع تر از دنبال کردن مردم در آینده می باشد ولی به خاطر عدم صحت و دقت در فراخوانی و به یادآوری رژیم غذایی گذشته از قابلیت اطمینان و اعتبار کمتری برخوردارند. آن ها به طور کلی ایده هایی را از اینکه احتمالا چه ارتباط هایی مورد بررسی قرار خواهند گرفت ، فراهم می آورند . با این حال ، یافته های به دست آمده از این مطالعات نشان می دهد که سویا در برابر سرطان سینه یا بی اثر بوده و یا برای محافظت در برابر این بیماری مفید می باشد .


مطالعات در مورد زنانی که به بیماری سرطان مبتلا نمی باشند
در مطالعات مشاهده ای معمول ، شما با افرادی شروع به کار می کنید که ظاهرا سالم می باشند و بدون هیچ گونه مداخله پزشکی و با گذر زمان آن ها را دنبال می کنید . مطالعات مشاهده ای بر روی سویا و سرطان سینه می تواند به دو گروه تقسیم شود ، گروهی از مطالعات که بر روی جمعیتی با مصرف خیلی کم و گروهی دیگر بر روی جمعیتی با مصرف بالاتر انجام می شود .
مطالعاتی که بر روی جمعیتی با مصرف خیلی کم سویا صورت می گیرند ، مدارک و شواهد زیادی را فراهم نمی آورند . آن ها در واقع در دو مورد ارتباطی را پیدا کردند که ارزش توجه آماری را داشت ولی اگر در اینگونه مطالعات به دنبال ارتباط ها باشید ، نهایتا خواهید توانست بعضی از ارتباط ها را از روی شانس های تصادفی به دست آورید .


مطالعات مشاهده ای با مصرف خیلی پایین سویا
چنان که در بالا اشاره شد ، مطالعاتی با سویای مصرفی خیلی کم شواهد زیادی فراهم نمی سازند . ولی به عنوان مدرک ، از سال 2001 شش مطالعه مشاهده ای بر روی چنین جمعیت هایی وجود داشته است . یکی از آن مطالعات ، اپیک نورفولک (EPIC-Norfolk 2004 ) ، ارتباطی بین سویای مصرفی و کاهش سرطان پستان یافت ولی مقدار سویای مصرفی به اندازه ای کم بود که این یافته شانسی و تصادفی به نظر می آمد .

مطالعات مشاهده ای با سویای مصرفی بالا
از مطالعات صورت گرفته بر روی جمعیتی با سویای مصرفی بالا ( حدود یک تا دو وعده در روز به عنوان میزان مصرف معمول و بالا ) می توان به مطالعه سلامت سنگاپور – چین ، مطالعه زنان شانگهای و مرکز سلامت عمومی ژاپن اشاره کرد ، همه این مطالعات دریافته اند که مصرف بالای سویا با کاهش خطر سرطان در ارتباط می باشد . . بررسی ها و تحلیل های اروپایی در زمینه سرطان – دانشگاه آکسفورد نیز که شامل تعداد زیادی از گیاه خواران بود هیچ گونه ارتباطی ما بین میزان مصرف بالای سویا و کاهش خطر سرطان پیدا نکرد ولی این امر می تواند به این دلیل باشد که مصرف سویا در زمان رشد بافت سینه ها یعنی در دوره نوجوانی نقش محافظتی بیشتری دارد ، در حالی که گیاه خواران غربی ، اغلب بعد از دوره نوجوانی و بلوغ این گونه رژیم های غذایی را آغاز می کنند .

بقا و ادامه بیماری سرطان سینه و بازگشت مجدد بیماری
مطالعه زندگی و تغذیه سالم زنان ، آمریکا ( 2011 )
مطالعه زندگی و تغذیه سالم زنان یک آزمایش کنترل شده تصادفی از مداخله رژیم غذایی با چربی کم و فیبر میوه و سبزیجات بالا در مرحله اولیه تغذیه نجات یافته گان از بیماری سرطان سینه می باشد . این مطالعه به طور میانگین به مدت 3/7 سال از شروع زمان نام نویسی ، وضعیت تغذیه و سلامت افراد را دنبال می کند . میزان مصرف سویا بعد از تشخیص بیماری توسط ارائه پرسشنامه غذایی تعیین و اندازه گیری می شود ، این پرسشنامه شامل آیتم های خاصی برای جانشین های گوشت ( مانند توفو ، برگرهای گیاهی ) و همچنین میزان مصرف شیر سویا و دیگر فرآورده ها و مکمل های سویا می باشد .
مصرف ایزوفلاون ( نشانه ای برای سویا ) صرف نظر از حالت و وضعیت گیرنده هورمونی یا استفاده از تاموکسی فن(Tamoxifen) ، ارتباطی با خطر بازگشت بیماری نداشت . هیچگونه افزایش یا کاهش خطر در مورد بازگشت بیماری با سطوح خاصی از مصرف مرتبط نبود . خطر مرگ با افزایش مصرف ایزوفلاون رو به کاهش بوده است . ( درصد گرایش به کاهش خطر مرگ برابر 02/0 می باشد ) . زنانی با سطوح بالایی از مصرف ایزوفلاون ( بیشتر از 3/16 میلی گرم ایزوفلاون در روز ، معادل با حداقل نصف فنجان شیر سویا و یا 6/56 گرم توفو ) در مقایسه با کمترین میزان مصرف سویا یعنی یک پنجاهم مصرف این افراد ، با 54 درصد کاهش خطر مرگ مواجه شدند .


نتیجه نهایی :
"مطالعه ما سومین مطالعه همه گیر شناسی می باشد که هیچ گونه تاثیر زیان بار و بدی را از فرآورده های سویا بر روی جریان بهبودی بیماری سرطان گزارش نکرده است . این مطالعات در کنار هم و با توجه به اینکه بر روی ترکیب نژادی و قومی متفاوت ( دو مطالعه از آمریکا و یکی از چین ) و با سطوح و نوع مصرف سویای مختلف انجام گرفته اند ، شواهد لازم را فراهم آورده اند تا دیگر بعد از این نیازی نباشد تا افراد شاغل در درمانگاه ها و پزشکان به زنان مبتلا به سرطان سینه مصرف نکردن سویا را توصیه کنند."

مطالعات دیگری مانند مطالعه ای از بیمارستان سرطان دانشگاه پزشکی هاربین ، چین (Harbin Medical University, 2010 ) ، مطالعه ادامه سرطان سینه شانگهای و مطالعه سرطان سینه جزیره لانگ دریافته اند که در برخی از زیر گروه ها سویا با کاهش خطر سرطان پستان و یا مرگ مرتبط بوده است . نه آن مطالعات قبلی و نه مطالعه سرطان سینه شانگهای یا مطالعه زندگی بعد از سرطان در کالیفرنیای جنوبی و یوتا ( سال 2009 ) ، هیچ کدام افزایش قابل توجه آماری در خطر سرطان سینه پیدا نکرده اند ، این امر شامل زنانی با سرطان سینه از نوع استروژن مثبت نیز می باشد .

بافت سینه و ترشحات نوک آن
سینه ای که شیر ترشح نکرده یا به عبارت دیگر شیر نداده باشد می تواند یک خطر برای سرطان سینه به شمار بیاید ، اگرچه اطلاعات در این زمینه واضح نیست ، و به نظر می آید چیزی که بسیار مهم است این است که انواع مشخصی از سلول ها در ترشحات نوک سینه یافت می شود .
سه مطالعه وجود داشته که تاثیرات سویا بر سینه را اندازه گرفته است . یکی از آن ها بر روی زنان مبتلا به سرطان سینه صورت گرفته و پس از دو هفته رژیم غذایی با میزان بالای سویا ، افزایش در ترشح مشاهده شد ، ولی با این حال هیچ افزایشی در تکثیر سلول های پستانی صورت نگرفته بود . در دو مطالعه طولانی مدت تر به مدت شش ماه بر روی افرادی غیر مبتلا به سرطان سینه ، یکی از مطالعات نشان دهنده افزایش ترشحات نوک سینه در زنان در حین مصرف رژیم غذایی با میزان سویای بالا به میزان 45 میلی گرم ایزوفلاون در روز بود . مطالعه دیگر دریافت که رژیم غذایی حاوی میزان زیاد سویا ( دو وعده در روز ) در مقایسه با میزان مصرف کم سویا ( کمتر از 3 وعده در هفته ) باعث افزایش ترشح نمی شود . در این زمان ، به نظر می آید که مصرف سویا با میزانی بیشتر از دو وعده در روز می تواند برای ترشحات سینه نگران کننده باشد .

در دو مطالعه دیگر در مورد بافت پستان ، هیچ تفاوتی بین گروه هایی با رژیم غذایی حاوی میزان کم و یا زیاد سویا پیدا نشد .

 

http://forum.vegankind.ir/forum53/thread1841.html

6599 بازدید
رای دادن به این مورد
(0 رای)
منتشر شده در مطالب ویژه
کد خبر: 319

ارسال نظر