امروز: دوشنبه 30 بهمن 1396 برابر با 19 فوریه 2018

آخرين اخبار

برق ، آلودگی و اینترنت

  • دوشنبه, 20 خرداد 1392
  • نوشته شده توسط 

به عنوان یک فرد مسئول در برابر محیط زیست باید توجه کنیم که کامپیوتر و اینترنت نیز از عوامل آلاینده محیط زیست می باشند


زمانی هایی را که پشت کامپیوتر و در اینترنت هستیم باید به بهینه تر شکل ها استفاده کنیم و داده های بی مورد،متن ها و تصاویر غیر ضروری ایجاد نکنیم چرا که برای نگهداری کوچکترین موارد در اینترنت انرژی زیاد مصرف می شود،

لطفا مقاله زیر را که از روزنامه نیویورک تایمز است ملاحظه نمایید::

شرکت وال گرینز ، فضاهای اجاره ای به مساحت 40 در 60 فوت را با قفسه هایی از سرور های کامپیوتر پر کرده بود ، این سرور ها برای ذخیره سازی و پردازش اطلاعات حاصل از اکانت ها یا حساب های کاربری اعضای این شرکت مورد نیاز بودند . برق در حال جریان در کامپیوتر ها باعث گرم شدن زیاد سوکت های اترنت و دیگر اجزای اساسی می شود.

آقای راسچایلد ، رئیس گروه مهندسی شرکت ، سریع دست به کار شد و چند کارمند شرکت را جهت خرید تعداد زیادی فن به ماموریت فرستاد " ما همه وسایل شرکت والگرینز را به محیط بیرون ریختیم تا جریان هوای خنک به تجهیزات خورده و از متوقف شدن و از کار افتادن وب سایت جلوگیری شود"
این اتفاق در اوایل سال 2006 رخ داد ، زمانی که سایت فیس بوک نزدیک به 10 میلیون عضو و یک سایت سرور اصلی داشت . امروز ، اطلاعات تولید شده و به وجود آمده توسط نزدیک به یک میلیارد نفر نیازمند نمونه هایی در اندازه های عظیم و غیر عادی از این وسایل و تجهیزات می باشد که مراکز داده نامیده می شوند ، با ردیف هایی از سرورها که در فضا هایی به اندازه صدها هزار سانتی متر مربع از این مراکز داده گسترده شده اند .

امروزه ده ها هزار مرکز داده برای پشتیبانی از انفجار اطلاعات دیجیتال در سرتاسر جهان به وجود آمده اند . هر روز با یک کلیک یا تپ ساده حجم حیرت آوری از اطلاعات و داده ها شروع به حرکت و جنبش می کنند ، مردم فیلم ها را از سایت آی تونز دانلود می کنند ، از طریق وب سایت ویزا مبالغ ارزی و تبادلاتی خود را چک می کنند ، توسط یاهو ایمیل های خود را که شامل فایل های الحاق شده می باشد به یکدیگر می فرستند ، از سایت آمازون کالا خریداری می کنند ، در سایت تویتر فیلم و مطلب ارسال می کنند و یا اینکه به صورت آنلاین روزنامه مطالعه می نمایند .
یک تست و بررسی یکساله توسط نیویورک تایمز فاش کرد که این صنعت اطلاعات به طور صریح مخالف با تصویر درخشان و جذاب آن در مورد کارآیی و دوستی با محیط زیست است .

مصاحبه ها و مدارک موجود نشان می دهد که اکثریت مراکز داده ، حجم عظیمی از انرژی را با رفتار ها و کاربرد های اسراف کارانه خود تلف می کنند . به طور نمونه شرکت های آنلاین تجهیزات خود را به صورت بی وقفه و با حداکثر ظرفیت نیرو اداره می کنند و میزان تقاضا هر چه قدر باشد تفاوتی نمی کند . در نتیجه طبق یافته های تایمز ، مراکز داده می توانند 90 درصد یا بیشتر برق توزیعی از شبکه برق را تلف کنند .

برای پشتیبانی در مقابل قطع برق ، آن ها بیشتر بر ذخایری از مولد های برق تکیه می کنند که توسط موتور های دیزلی تامین می شوند . مدارک نشان می دهد که همواره از سوی منابع عالی رتبه و موثق به آلودگی های ناشی از مراکز داده و نقض تعدیل و تنظیم هوای پاک توسط این مراکز اشاره شده است . در سیلیکون ولی ، مراکز داده زیادی در فهرستی از برترین آلوده کننده های دیزلی این منطقه حضور دارند .

طبق تخمین های برآورد شده توسط کارشناسان صنعت که به تقاضای مجله تایمز صورت گرفته است ، در سرتاسر جهان ، انبار های دیجیتالی حدود 30 میلیارد وات برق مصرف می کنند که این میزان تقریبا معادل با خروجی 30 نیروگاه برق هسته ای می باشد . برآورد ها نشان می دهد که مراکز داده در ایالات متحده آمریکا مسئول یک چهارم تا یک سوم از این بار الکتریکی می باشند .

پیتر گراس ، کسی که به طراحی صد ها مراکز داده کمک کرده است می گوید " درک این ارقام و اندازه مطلق این سیستم ها برای بیشتر مردم و حتی افرادی که خود در این صنعت مشغول هستند گیج کننده است " . " یک مرکز داده مستقل به تنهایی می تواند بیشتر از یک شهر با اندازه متوسط برق مصرف کند . "
بازده انرژی به طور زیادی از شرکتی به شرکت دیگر متفاوت است . موسسه مشاوره ای مکینزی و شرکا به درخواست نشریه تایمز ، مصرف انرژی توسط مراکز داده را بررسی و آنالیز کرده و دریافته است که آن ها به طور متوسط تنها 6 تا 12 درصد از کل نیروی برق مصرفی توسط سرورهایشان را صرف انجام محاسبات داده ای می نمایند . مابقی برق مصرفی صرف آماده به کار نگه داشتن سرور ها و آمادگی در مواقع بروز جریان سریع و غیر عادی برق می شود ، بروز چنین جریاناتی می تواند عملکرد سرور ها را کاهش داده و یا آن ها را متوقف کند .

یک مطالعه حدود 20000 سرور در 70 مرکز داده ای بزرگ (که حوزه تبلیغات و بازرگانی را پوشش می دهند) را به عنوان نمونه مورد بررسی و آزمون قرار داده است : شرکت های دارویی ، پیمان کاران ارتش ، بانک ها ، شرکت های رسانه ای و نمایندگی های دولتی تحت پوشش این مراکز داده هستند .
یکی از مدیران اجرایی بالا رتبه این صنعت که به خاطر حفظ اعتبار شرکتش نمی خواهد معرفی شود می گوید " این راز کثیف صنعت است و هیچ کس نمی خواهد برای گفتن جمله ی من مقصر هستم ، پیش قدم شود " . " اگر ما صنعتی تولیدی و کارگاهی بودیم ، خیلی زود از بازار کسب و کار خارج می شدیم . "
این واقعیت فیزیکی در مورد داده ها و اطلاعات به دور از باور های عمومی در مورد اینترنت است : جایی که زندگی ها در دنیای مجازی صورت می گیرد و تمام خاطرات بر روی وسایلی قابل تخریب ذخیره می شوند .

استفاده غیر موثر از برق به طور عمده با ارتباط ما بین شرکت ها و کاربران تحریک می شود ، ارتباطی که در آن کاربر تقاضای پاسخ آنی به یک کلیک موس را دارد و شرکت هایی که حرفه و تجارت آن ها با به تعویق افتادن یا عدم پاسخ به یک توقع و انتظار به خطر می افتد .
حتی به کار بردن الکتریسیته با حداکثر سرعت و توان ممکن برای راضی کردن این صنعت کافی نبوده است . علاوه بر مولد های برق ، اغلب مراکز داده بزرگ از بانک های الکتریسیته حاوی چرخ های گردان و بسیار بزرگ یا هزاران باتری اسیدی استفاده می کنند – بیشتر آن ها شبیه باتری های اتومبیل هستند – از این منابع برای تامین برق لازم برای کامپیوتر ها در صورت قطع برق شبکه حتی به کوتاهی یک هزارم ثانیه استفاده می شود ، وقفه ای که باعث سقوط و خرابی سرور ها خواهد شد .
دنیس سیمانسکی می گوید " این اتلاف انرژی است " ، او در موسسه تحقیقاتی نیروی الکتریکی ، که گروهی تحقیقاتی بدون چشم داشت مالی در بخش صنعت می باشد ، محقق و پژوهشگر ارشد است . او می گوید : " این سیاست بسیار محتاطانه و محافظه کارانه است . "

چندین شرکت می گویند که آن ها به طور وسیع و گسترده از نرم افزار ها و سیستم های خنک کننده مهندسی شده استفاده می کنند تا میزان برق تلف شده را کاهش دهند . در بین این شرکت ها فیس بوک و گوگل نیز حضور دارند که حتی سخت افزار های خود را نیز از نو طراحی کرده اند . با این حال هنوز هم طبق افشا سازی های اخیر ، مراکز داده شرکت گوگل نزدیک به 300 میلیون وات و شرکت فیس بوک حدود 60 میلیون وات برق مصرف می کنند .
طبق گفته های کارشناسان صنعت بیشتر راه حل های موجود برای مصرف بهینه انرژی در حال حاضر قابل دسترسی هستند ولی در این صنعت که مخالف ریسک و خطر کردن است ، اغلب شرکت ها نسبت به ایجاد تغییرات عمده بی میل می باشند .
اصلاح و ارزیابی موضوع به خاطر طبیعت پنهان کاری در این صنعت ( که دلیل آن عدم امکان دستیابی به اطلاعات شخصی مردم می باشد ) بسیار سخت و پیچیده است .
شرکت ها معمولا به دلایل امنیتی حتی مکان مراکز داده خود را نیز افشا نمی کنند ، این مراکز داده در ساختمان های بی نام و نشان جا داده می شوند و به طور هوشیارانه مورد محافظت و نگهبانی قرار می گیرند . شرکت ها به خاطر دلایل رقابتی نیز از تکنولوژی های خود محافظت می کنند .
این راز داری و نیاز به محرمانه ماندن اطلاعات اغلب به مصرف انرژی منتهی می شود . به خاطر پیچیدگی و سردرگمی زیاد در هر گونه ارزیابی ، هیچ انجمن دولتی به صورت فردی قدرت پیگردی و دنبال کردن این صنعت را ندارد . طبق اظهار نظر های افراد و منابع رسمی در بازدید ها و آمار گیری های سال گذشته در حقیقت ، دولت فدرال در تعیین میزان انرژی مصرفی در مراکز داده ای خود نیز ناتوان است .
این آمار گیری دریافت که تعداد مراکز داده فدرال از رقم 432 در سال 1998 به رقم 2094 در سال 2010 افزایش یافته است .
برای کسب اطلاعات در مورد این صنعت ، مجله تایمز به هزاران صفحه از پرونده های فدرال ایالتی و محلی دست یافته بود ، برخی از این پرونده ها طبق قانون قابل دسترس می باشند و در تجهیزات صنعتی که میزان زیادی انرژی مصرف می کنند نگه داری می شوند . کپی هایی از پروانه ها و مجوز های مولد های برق و اطلاعاتی در مورد انتشارات انرژی این مولد ها از آژانس ها و دفاتر زیست محیطی به دست آمد که به یافتن مکان برخی مراکز داده و جزئیات عملکرد آن ها کمک کرد .
علاوه بر بازدید و مرور رکورد های حاصل از تجهیزات الکترونیکی ، مجله تایمز از مراکز داده موجود در کشور بازدید کرده و هزاران مصاحبه و گفتگو را با کارمندان و پیمان کاران فعلی و سابق این مراکز ترتیب داده است .
برخی تحیل گران هشدار می دهند که همچنان که حجم داده ها و اطلاعات و مصرف انرژی رفته رفته بالا می رود ، شرکت هایی که اعمال خود را تغییر نداده و یا اصلاح نمی کنند سرانجام با دگرگونی در این صنعت رو به رو خواهند شد ، صنعتی که به تحولات و تغییرات فاحش و عمده متمایل شده است . همانند بروز تغییر در باور مردم در مورد اینترنت در اواخر دهه 1990 .
مارک برامفیت ، مدیر اجرایی سابق تسهیلات و تجهیزات اینترنت که اکنون با صنایع تکنولوژی اطلاعات و برق همفکری کرده و به آن ها مشاوره می دهد می گوید " این غیر قابل تحمل است ( عدم تصحیح عملکرد ها در شرکت ها ) " " آن ها با این شرایط نمی توانند زیاد به موفقیت در مسیر خود ادامه دهند " .

bargh2214771476897100120057

یک مولد برق دیزلی پشتیبان در یک مرکز داده کامپیوتری بزرگ ،این یکی از شش مولد برق موجود در این اتاق می باشد . این شش مولد در کنار یکدیگر می توانند برق کافی برای ارتباط 7000 خانه را تامین کنند .

bargh3384066177115399014703

ردیف ردیف سرور که داده های کل دنیا را ذخیره می کنند،آنها بطور خیلی زیاد و حتی اسراف کارانه برق مصرف می کنید


میلیاردها بایت
اندرو ترین با بلوز ورزشی بارسلونا و شلوارک شطرنجی برمودا به سوی مرکز داده یاهو در سانتا کلر قدم برداشت ، او مدیر عملکرد سایت یاهو است . حوزه کاری آقای ترین ( در آن جا سرور هایی به ورزش های پر طرفدار و به اشتراک گذاری عکس ها و دیگر موارد اختصاص داده شده است ) نمونه ای نسبتا مناسب از کامپیوتر های بیشمار در اتاق هایی است که جریان های داده ای سیاره ما از آن ها عبور می کنند و یا برای مدتی در آن جا به استراحت می پردازند .
راهروهایی از سرور ها در کنار هم با چراغ های سبز ، آبی و کهربایی که بی صدا روشن و خاموش می شوند ، سرور هایی که روی سطح سفید با حفره ها و سوراخ هایی برای گردش هوای خنک قرار گرفته اند . در درون هر سرور ، هارد دیسک هایی برای ذخیره داده ها وجود دارد . تنها علامتی که نشان می دهد این مرکز توسط یاهو اداره می شود ( نامی که در هیچ جای مرکز داده قابل رویت نیست ) ، آرم و امضای شرکت در روی رشته ای از کابل های رنگی به رنگ های بنفش و زرد می باشد .
آقای ترین به یکی از راهرو های ذخیره سازی اطلاعات اشاره می کند و می گوید " در آن جا ممکن است هزاران ایمیل از افراد مختلف وجود داشته باشد ، مردم ایمیل های کهنه و فایل های الحاقی به ایمیل ها را به مدت طولانی و گاهی برای همیشه نگه می دارند بنابراین برای ذخیره این داده ها فضای زیادی مورد نیاز است " .
این تصویری عادی از دنیای اطلاعات دیجیتال است . آمار و ارقام مربوط به بازیکنان در این سرور ها جاری می شود و این ها حاوی حوادث مهم ورزشی و رده بندی لیگ می باشند . حتی تصاویر یک تعطیلات قدیمی که در حال فراموش شدن است نیز برای همیشه در وسایل ذخیره سازی نگه داشته می شود . افزایش حجم داده ای زمانی رخ می دهد که تکرار ها و شباهت ها در تراکنش ها زیاد شده و آن ها کم کم روی هم انباشته می شوند ، به طوری که حجم تاثیر گذاری از داده ها را به وجود می آورند .
سال به سال سرعت تراشه های سرور ها افزایش می یابد و رسانه های ذخیره سازی، حجیم تر و ارزانتر می شوند ، ولی نرخ متلاطم تولید داده شکاف فاصله ای بزرگی را ایجاد می کند و همواره جلوتر از رشد سرعت تراشه ها و حجم رسانه های ذخیره سازی می باشد .
آیا دست یابی به اینترنت و سرعت آن ارزش انرژی های مصرف شده توسط مراکز داده را دارد یا ما باید نیاز خود برای کسب آنی اطلاعات را کنار بگذاریم ؟
آقای بورتون در شرکت ای ام سی ( EMC ) فعالیت دارد . این شرکت بر روی مدیریت و ذخیره سازی داده ها تمرکز دارد ، آقای بورتون می گوید که امروزه در طی فرآیند تهیه یک فیلم انیمیشنی سه بعدی ، تقریبا یک میلیون گیگا بایت داده در مراکز داده پردازش شده و ذخیره می شوند .
او همچنین می گوید که تنها مشتریان یک شرکت ، بورس سهام نیویورک ، روزانه بیش از 2000 گیگا بایت داده تولید می کنند که باید سال ها در مراکز داده ذخیره شوند .
شرکت ای ام سی و شرکت بین المللی داده در کنار هم برآورد می کنند که در سال گذشته در سرتاسر جهان بیش از 8/1 تریلیون گیگا بایت اطلاعات دیجیتال تولید شده است .
آقای بورتون می گوید " مطمئنا این رقابتی بین توانایی ما در ایجاد داده و توانایی ما در ذخیره و مدیریت داده است " . طبق برآورد های شرکت ای ام سی ، سه چهارم این داده ها توسط کاربران عادی ایجاد می شوند .
بدون هیچ حسی در مورد این که داده ها فیزیکی هستند یا فضا اشغال کرده و انرژی مصرف می کنند ، کاربران عادی هر روز بیشتر و بیشتر به ارسال پی در پی فایل های داده ای پر حجم مانند ویدئو ها و انبوه ایمیل های حاوی تصاویر می پردازند . حتی کارهای ظاهرا عادی مانند اجرای یک برنامه برای پیدا کردن یک رستوران ایتالیایی در منهتن و یا یک تاکسی در دالاس نیازمند روشن ماندن سرور ها و آماده بودن آن ها جهت پردازش آنی اطلاعات می باشد .
پیچیدگی یک تراکنش پایه و ساده برای بسیاری از کاربران یک راز می باشد : فرستادن یک پیغام با چندین عکس به یک همسایه می تواند شامل سفری چند صد یا چند هزار مایلی از کانال های اینترنتی و چندین مرکز داده باشد و قبل از این که ایمیل به همسایه شما که در آن طرف خیابان است برسد باید مسافتی بسیار طولانی را طی کند .
بروس تیلور ، مسئول موسسه آپ تایم که تشکیلاتی حرفه ای برای شرکت هایی است که از مراکز داده استفاده می کنند می گوید : " اگر شما به برخی افراد بگویید که نمی توانند به یوتیوپ دستیابی داشته باشند و یا از سایت نت فلیکس دانلود کنند ، آن ها در پاسخ به شما خواهند گفت که این حقی خدادادی است :) " .
طبق آمار و ارقام به دست آمده از شرکت بین المللی داده ، در حال حاضر برای حمایت از همه فعالیت های دیجیتالی بیش از سه میلیون مرکز داده با اندازه های مختلف در سرتاسر جهان وجود دارد .
بر اساس برآورد ها و بررسی های صورت گرفته توسط جاناتان کومی ، یک محقق در دانشگاه استانفورد که به مدت بیش از یک دهه در حال مطالعه بر روی مصرف انرژی توسط مراکز داده می باشد ، در سال 2012 مراکز داده موجود در سرتاسر کشور حدود 76 میلیارد کیلو وات در ساعت برق مصرف کرده اند و به طور تقریبی می توان گفت که این میزان برابر با 2 درصد کل برق مصرفی کشور در آن سال می باشد . شرکت داده های داینامیک مرکز داده ، که اصالتا شرکتی انگلیسی است ، نیز ارقام مشابهی را به دست آورده است .
این صنعت به مدت طولانی در حال بحث و گفتگو در مورد این مطلب است که کامپیوتری کردن معاملات تجاری و کار های روزانه ای مانند کار های بانکی و مطالعه کتاب های کتابخانه تاثیری اساسی در ذخیره انرژی و منابع طبیعی دارد . ولی طبق ارقام موجود در اداره آمار آمریکا که به درخواست مجله تایمز توسط موسسه تحقیقاتی نیروی الکتریکی مورد بازبینی قرار گرفته است ، صنعت کاغذ که برخی پیش بینی می کنند با شروع قرن کامپیوتری ، کامپیوتر ها جایگزین آن می شوند ، در سال 2010 به میزان 67 میلیون کیلو وات در ساعت برق مصرف کرده است .
مقایسه مستقیم بین صنایع بسیار مشکل است : صنعت کاغذ با سوزاندن کاغذ های باطله و کاغذ های نامرغوب و حمل و نقل محصولات خود انرژی اضافه ای را مصرف می کند . مراکز داده نیز که شامل ده ها میلیون لپ تاپ ، کامپیوتر های شخصی و وسایل سیار می باشند ، به همین صورت انرژی زیادی مصرف می کنند .
کریس کراسبی ، مدیر اجرایی مراکز داده دالاس می گوید هیچ گونه توقف فوری در افزایش زیر بناهای دیجیتالی در چشم انداز این صنعت دیده نمی شود .
آقای کراسبی می گوید " تکنولوژی های جدیدی به وجود آمده و پیشرفت های چشم گیری صورت گرفته است ولی هنوز هم همه این کار ها با نیروی برق اداره می شوند " .

bargh4463273652531387671506
یک مرکز داده در آشبورن ، ویرجینیا ، که از گذشته ایستگاه برق ایالت ویرجینیا در خدمت این مرکز داده بوده و برق آن را تامین می کند . در سرتاسر جهان ، این گونه مراکز میزان برقی معادل با خروجی 30 نیروگاه برق هسته ای را مصرف می کنند .

bargh55589437896443691876103
ردیفی از ژنراتورهای پشتیبان در مراکز داده فیس بوک که وظیفه تامین برق در موارد قطعی را برعهده دارند.


" کما " ، پاور درین ها ( دستگاهی که باعث تضعیف یا کاهش انرژی می شود )
مهندسین شرکت نرم افزار وریدیتی ، شرکتی که به شرکت های دیگر در زمینه مدیریت انرژی و منابع طبیعی کمک می کند ، با مطالبی که از بازدید از یک مرکز داده وسیع در نزدیکی آتلانتا به دست آوردند متعجب نشدند . شرکت وریدیتی برای هدایت و اداره تست های اولیه تشخیصی در زمینه مصرف بهینه انرژی شروع به کار کرده است . به گفته مایکل رووان ، مدیر تکنولوژی وریدیتی ، مهندسین این شرکت دریافتند که این ساختمان همانند ساختمان های مرکز داده دیگری که بازدید کرده بودند حجم زیادی از انرژی را برای مصرف سرور ها اختصاص داده است و این سرور ها به نسبت برق زیادی که مصرف می کنند کار بسیار کمی انجام می دهند .
یک مقام ارشد در مرکز داده شک کرده بود که چیزی غلط و بی مورد در این مرکز وجود دارد . او قبلا یک بازدید غیر رسمی از این مرکز داشته بود و بر روی سرور هایی که در حالت کما ( فعال نبوده اند ) بوده اند برچسب های قرمز چسبانده بود ، و باید گفت که مهندسی های دوره ای برای سرور هایی انجام می شود که به برق وصل بوده و انرژی مصرف می کنند حتی اگر این سرور ها کار محاسبه ای بسیار اندکی انجام دهند .

آیا دست یابی به اینترنت و سرعت آن ارزش این همه انرژی که توسط مراکز داده مصرف می شود را دارد یا ما باید نیاز خود به دستیابی آنی به اطلاعات را کنار بگذاریم ؟
تست های انجام شده توسط شرکت وریدیتی از حدس و گمان های آقای استفان پشتیبانی می کند : در یک نمونه از 333 سرور که در سال 2010 تحت نظارت بوده اند ، بیش از نیمی از این سرور ها در حال کما بوده اند . نزدیک به سه چهارم سرور های موجود در این نمونه ، از کمتر از 10 درصد توان محاسبه ای خود برای پردازش داده ها استفاده می کردند .
گردانندگان مراکز داده ، توسعه دهندگان ساده برنامه های کامپیوتری و یا شرکت های شرط بندی آنلاین نمی باشد بلکه آنها غول های پایگاه داده بوده و به شدت منحصر به فرد و بی نظیر می باشند . در بسیاری از مکان ها ، سرور ها با برنامه های زیادی پر می شوند و به طور نامحدودی کار می کنند ، حتی پس از این که همه کاربران ناپدید شوند و یا ورژن های جدیدی از همان برنامه ها در جایی دیگر در حال اجرا باشند باز هم اطلاعات کاربران در سرورها حفظ می شود .
آقای تیلور از موسسه آپ تایم می گوید " شما مجبور هستید این نکته را در نظر بگیرید که افزایش و انفجار داده اتفاقی است که به مصرف بیش از حد انرژی برق منجر می شود ، در واقع هیچ کس مسئول این امر نیست . چون هیچ کس و باید تاکید کنم که هیچ کس حاضر نیست که به آن اتاق ها برود و یک سرور را از برق بیرون بکشد " .
کینت بریل ، مهندسی که در سال 1993 موسسه آپ تایم را بنیان گذاری کرد ، می گوید بهره وری پایین با خطای اصلی در فیلد ها شروع می شود ( فیلد فضایی برای ذخیره داده ها است ) .
در اواسط دهه 1990 ، آقای بیل شرح داده است که سیستم های نرم افزاری به گونه ای طراحی شده اند که اگر از آن ها کار زیادی خواسته شود و یا اگر حتی روشن و خاموش شوند ممکن است از کار بیافتند یا نتوانند به خوبی به وظایف خود عمل کنند . در نتیجه کارشناسان فنی به ندرت بیش از یک برنامه را بر روی هر سرور به اجرا در می آورند و اجازه می دهند که آن ها به طور بی وقفه کار کنند ، اهمیتی ندارد که این برنامه ها پس از چه مدتی و با چه فاصله زمانی فراخوانده شوند .
پس همین طور که نگهبانان انرژی در دولت ، مصرف کنندگان را وادار می کنند که در صورت عدم استفاده از کامپیوتر ها آن ها را خاموش نمایند ، دستور دهنده های اصلی در مراکز داده نیز می خواهند که به هر قیمتی که شده کامپیوتر ها را روشن و در حال اجرا نگاه دارند .
مایکل تریش یک مقام ارشد سابق شرکت وریدیتی می گوید یک توقف یا کاهش سرعت می تواند پایان کار آن ها باشد . صنعتی که با زیرکی و جسارت به دنیا آمده و شروع به کار کرده است حالا با چیزی دیگر یعنی ترس از شکست اداره می شود .
آقای تریش می گوید " متصدیان مراکز داده با ترس از دست دادن شغلهایشان زندگی می کنند ، و این به خاطر این است که در صورت شکست خوردن آن ها ، دیگر صنعت ار آنان پشتیبانی نمی کند " .
در شرایط تکنیکی به قسمتی از توانایی کامپیوتر که صرف محاسبات می شود بهره وری گفته می شود .
مکینزی و شرکا ، شرکتی مشاوره ای که ارقام بهره وری را برای مجله تایمز بررسی و آنالیز می کند ، نظارت بر این موضوع را از سال 2008 شروع کرده است و این شرکت در آن سال گزارشی را منتشر کرد که زیاد مورد توجه واقع نشد .
ارقام بهره وری به طور سر سختانه ای پایین ماندند : ارقام فعلی یعنی از 6 درصد تا 12 درصد تنها کمی بهتر از ارقام به دست آمده در سال 2008 می باشند . به خاطر توافقات محرمانه ، مکینزی نمی تواند شرکت هایی را که در این مطالعه حضور داشتند معرفی کند .
دیوید کاپ پیکیو رئیس گروه تحقیقاتی در شرکت گارتنر که در مورد تکنولوژی ها تحقیق می کند می گوید که از بازدید اخیرش از یک مرکز داده دریافته است که بهره وری نرمال و عادی از 7 درصد به 12 درصد افزایش یافته است .
او می گوید " این روشی است که ما با آن انرژی لازم برای مراکز داده را تامین می کنیم و این مراکز را برای سال ها اداره می کنیم " .
" بیایید تا فقط در صورت نیاز مراکز داده بیشتری را ایجاد کنیم ، این سطح از راحت طلبی هزینه گزافی را به همراه خواهد داشت " . " برای این راحت طلبی ها باید انرژی زیادی هزینه کنیم " .
سرور ها تنها اجزای موجود در مراکز داده نیستند که برق مصرف می کنند . سیستم های خنک کننده صنعتی ، مدار های الکترونیکی که باتری های پشتیبان را شارژ شده نگه می دارند و اتلافات ساده در سیم کشی های وسیع ، همگی در مصرف برق سهیم هستند .
در یک مرکز داده معمولی تلفات همراه با بهره وری و مصرف پایین می تواند به این معنا باشد که انرژی تلف شده به میزان 30 برابر حجم الکتریسیته ای است که جهت انجام اهداف اصلی یک مرکز داده مصرف می شود .
برخی شرکت ها ، سازمان های علمی و گروه های تحقیقاتی اثبات کرده اند که به طور گسترده کاربرد های بسیار موثری امکان پذیر می باشد ، اگر چه مقایسه بین وظایف و اعمال مختلف بسیار دشوار است .
جف براگتون مسئول و گرداننده عملکرد های مرکز ملی محاسبه علمی تحقیقاتی انرژی می گوید : این مرکز که شامل گروه هایی از سرور ها و کامپیوتر های پردازنده مرکزی در آزمایشگاه ملی لارسن برکلی در شهر کالیفرنیا می باشد در ماه جولای با 4/96 درصد بهره وری داشته است . این بازده با صف بندی کردن کار های بزرگ و زمانبندی کردن آن ها به دست آمده ، و به این صورت ماشین ها حدودا به طور تمام وقت یعنی 24 ساعت در روز کار می کنند .
شرکتی که بیمه کننده برق نامیده می شود و در سانتاکلارا ایالت کالیفرنیا قرار دارد تکنولوژی جدیدی را به بازار عرضه کرده است که مراکز داده تجاری و تبلیغاتی را قادر می سازد تا به طور ایمن سرور های خود را در زمان هایی که نیازی به آن ها نیست مثلا نیمه های شب با نیروی پایین تری تغذیه کنند .
مدیر برنامه های بازدهی انرژی این شرکت ، ماری مدیروس مکینرو می گوید : " حتی با برنامه های سر سختانه برای جلب مشتریانش به سمت صرفه جویی کردن در مصرف انرژی ، شرکت برق سیلیکون ولی قادر نبوده است که حتی یک مرکز داده در سانتاکلار را به استفاده از این تکنولوژی ترغیب کند " .
خانم مکینرو می گوید " این شرایطی متشنج در جامعه آی تی می باشد که وقتی به چیزی نیاز داری در دسترس نباشد " .
پروژه ساده و موثر سازی مرکز داده که توسط آقای استفنز برای راه حل های ریسک پذیر موسسه تحقیقاتی لکسیز و نکسیز صورت گرفته مثال و تصویری از صرفه جویی هایی است که انجام آن ها امکان پذیر است .
در اولین مرحله از این پروژه ، او می گوید که با یکی کردن کار ها در سرور های کمتر و به روز کردن سخت افزار ها توانسته است نیاز به استفاده از مکانی به مساحت 2323 متر مربع را به مکانی 929 متر مربعی کاهش دهد .
البته ، مراکز داده باید همواره فضای پشتیبان در اختیار داشته باشند و دستیابی به بهره وری 100 درصدی امکان پذیر نیست . این مراکز باید برای مواجهه با جریان های سریع و غیر عادی از ترافیک داده ای آماده باشند .
آقای سیمنسکی از موسسه تحقیقاتی نیروی الکتریکی می گوید که برخی کارآیی ها و بازدهی های پایین تنها به دلیل وجود استدلال ها و منطق های نامفهوم و مبهم در سازمان دیجیتال حاصل می شوند .
آیا دست یابی به اینترنت و سرعت آن ارزش میزان انرژی مصرفی در مراکز داده را دارد یا ما باید نیاز خود به دستیابی آنی به اطلاعات را کنار بگذاریم ؟

طرح ها و برنامه ریزی های دقیق
شرکت آمازون در شهر ماناساس ایالت ورجینیا ، غول بزرگ خرده فروشی ، سرور ها را برای شبکه اینترنت خود به اجرا در می آورد و این شبکه در بین انبار کامیون ، انبار قدیمی غلات ، انبار چوب و الوار و محل های انباشت زباله نیز قابل دسترسی است .
این سرور ها در دو مرکز داده سایت آمازون قرار دارند که سه ساختمان شبیه انبار بزرگ گمرک با کناره های موج دار سبز رنگ را به خود اختصاص داده اند . مجرای هوا به اندازه کافی بزرگ است تا بتوان سیستم های خنک کننده صنعتی را به این مجرا متصل کرد ، این سیستم ها در بالای سقف گسترده شده اند و مولد های برق دیزلی بسیار بزرگ در محوطه بیرونی در چندین ردیف قرار گرفته اند .
کلمه " cloud " اغلب به طور عمومی برای تعریف وظایف مرکز داده استفاده می شود . و به طور خاص این کلمه به سروری که از آن برای اجاره فضا و ظرفیت محاسبه ای استفاده می شود ، نسبت داده می شود . برق این مراکز اساسا از شبکه برق ملی تامین می شود ولی مولد های برق و باتری ها همیشه برای تامین برق در صورت قطع برق شبکه آماده و حاضر هستند .
طبق اسناد موجود در حوزه کیفیت محیط زیست ، ساختمان های ماناساس در بین حداقل هشت مرکز داده اصلی هستند که آمازون آن ها را در شمال ورجینیا دایر کرده و اداره می کند .
حوزه کیفیت محیط زیست رابطه ای آشنا با آمازون دارد . در نتیجه چهار بازرسی که در ماه اکتبر سال 2010 آغاز شده بود ، به شرکت آمازون گفته شد که توسط آژانس به دلیل نصب و به کار بردن مکرر مولد های برق دیزلی بدون اخذ مجوز های استاندارد زیست محیطی به میزان مبلغی برابر با 554476 دلار جریمه می شود ، اخذ این مجوز برای استفاده از مولد های برق دیزلی در ایالت ورجینیا مورد نیاز می باشد .
حتی اگر قطع برق در شبکه رخ ندهد ، مولد های برق پشتیبان باز هم گاز اگزوز منتشر می کنند چون باید به طور منظم تست شده و آماده به کار باشند .
بعد از ماه ها مذاکره ، مبلغ جریمه به 261638 دلار کاهش یافت . در دادرسی و قضاوت " درجه قابلیت مجازات" ، همه 24 تخلف موجود در این صنعت ، در رتبه بندی تخلفات در رتبه بالا قرار داشتند .
درو هرنر ، سخنگوی شرکت آمازون قبول دارد که شرکت قبل از اینکه مولد های برق را روشن کند مجوز ها و اجازه نامه های مناسب را دریافت نکرده بوده است . او می گوید " همه این مولد های برق بعد ها مجوز دریافت کرده و آزمایش شده و با استفاده کردن از آن ها موافقت شده است " .
این تخلفات به چندین تخلف کوچک دیگر یکی از مراکز داده شرکت آمازون در شهر آشبورن ایالت ورجینیا اضافه شده است ، این تخلفات در سال 2009 صورت گرفته بود و طبق اسناد این شعبه شرکت آمازون به میزان 3496 دلار جریمه پرداخت کرده بود .
انتظار می رفته است که اینترنت برای انجام کارهای زیادی به وجود می آید ولی با اطمینان می توان گفت که افزایش و ازدیاد مولد های برق دیزلی جزو آن ها نبوده است .
تری دارتون ، مدیر سابق آژانس محیط زیست ورجینیا می گوید مجوز ها به میزان کافی به مولد های برق برای مراکز داده در 14 منطقه ورجینیا صادر شده بود تا تعداد مولد های برق با خروجی نیروگاه برق هسته ای مطابق باشد .
آقای دارتون که در ماه آگوست بازنشسته شده می گوید " تعجب آور است که بدانیم چه میزان برق بالقوه و احتمالی در دسترس این مراکز است " .
هیچ گونه آمار و ارقام ملی از تخلفات زیست محیطی توسط مراکز داده در دسترس نیست ، ولی یک بررسی در چندین حوزه زیست محیطی نشان می دهد که این مراکز به دنبال تعدیل و تنظیم کننده های نیروی برق در سرتاسر کشور هستند .
طبق اسناد به دست آمده از آژانس محافظت محیط زیست استان ایلی نویز آمریکا در طی پنج سال گذشته ، برای مثال در منطقه شیکاگو نیروگاه های اینترنتی ساویس و اکوینیکس اخطار هایی را برای تخلفات خود دریافت کرده اند . گذشته از شرکت آمازون ، ادارات شمال ورجینیا مراکز داده ای را که توسط نیروگاه های کوست ، ساویس ، وریساین و ان تی تی آمریکا اداره می شوند را نیز به دادگاه فراخوانده و جریمه کرده است .
با وجود همه پیش بینی ها و احتیاط ها ، جریان عظیمی از الکتریسیته ، ذخایر موجود در باتری ها و صفی از مولد های برق دیزلی ، هنوز هم گاهی مراکز داده متوقف می شوند و از کار می افتند .
آمازون ، به طور خاص ، در چند سال اخیر با یک سری شکست ها و توقف ها در ورجینیای شمالی مواجه بوده است . یکی از این توقف ها در ماه می سال 2010 در ساختمانی در چانتیلی برای شبکه اینترنتی سایت آمازون رخ داد که به گفته ی شرکت بیش از یک ساعت طول کشید ، که زمانی زیاد برای بازار داده است .
حقیقت این است که دلیل اصلی اشکال در اطلاعات بوده است .
آمازون اعلام کرد که " این توقف در شبکه وقتی به وجود آمد که یک وسیله نقلیه به تیر برق مصرفی ولتاژ قوی در جاده ای نزدیک به یکی از مراکز داده این سایت برخورد کرده است " .
چنان چه بعدا آشکار شد ، تصادف ماشین در میان نبوده است بلکه این یک سو تفاهمی بود ، که از یک بازرس خط محلی به کارگر مرکز داده و از او به ساختمان اصلی شرکت آمازون منتقل شده است . بعد از این که برق منطقه ای ورجینیا گفت که این یک اشکال کوچک در تیر برق بوده که باعث دو شکست آنی و زود گذر در شبکه شده ، در مقابل شرکت آمازون گفت که یک وسیله پشتیبان در سایت اشتباها قسمتی از مرکز داده را خاموش کرده است .
آقای هرنر از شرکت آمازون می گوید که سیستم پشتیبان از نو طراحی شده و این که دیگر انتظار بروز چنین شرایطی را ندارند .
آیا دست یابی به اینترنت و سرعت آن ارزش میزان انرژی مصرفی در مراکز داده را دارد یا ما باید نیاز خود به دستیابی آنی به اطلاعات را کنار بگذاریم ؟
این کار با پول پرداخت شده توسط افراد عادی سرمایه به دست آورده است . استیون هرلینگ ، فردی بالا مرتبه و صاحب منصب در شرکت اتصالات داخلی PJM ، یک قدرت منطقه ای برای شبکه برق ، می گوید که نیاز به تغذیه مراکز داده که روز به روز در حال افزایش و تکثیر هستند در ورجینیای شمالی در شرایط بد اقتصادی مهمترین قسمت پروژه بود .
جیم نورول ، سخنگوی برق منطقه ای ورجینیا می گوید که مراکز داده موجود در این منطقه در حال حاضر تقریبا 500 میلیون وات الکتریسیته مصرف می کنند . این شرکت تخمین می زند که در 5 سال آینده بار شبکه می تواند به بیش از یک میلیارد وات برسد .
مراکز داده از جمله شرکت هایی ( مثل آب و برق ...) هستند که بیشترین ارزش را برای مصرف کنندگان قائل می باشند . بسیاری از این شرکت ها در سرتاسر کشور ساختمان هایی را برای بار کاری بی وقفه و بدون تنوع خود به کار می گیرند . مصرف زیاد و مداوم برای صنایع بسیار سود آور است چون با این کار آن ها می توانند میزان برق مورد نیاز برای خرید را قبل از موعد مشخص کنند و سرویس های مورد نیاز خود را در شب که تقاضا توسط دیگر مشتریان پایین است تهیه کنند .
آقای برامفیت مدیر اجرایی سابق شرکت می گوید او از این هراس دارد که پویایی و تنوع داده ای ، این صنعت افراطی و پر مصرف را به حرکت با سرعت و شتاب بیشتر تشویق کند . حتی با وجود انرژی ها و سخت افزار هایی که به این صنعت سرازیر می شود ، دیگران بر این باورند که برای روش های موجود جهت ذخیره و پردازش داده ، قدم برداشتن پا به پای سونامی دیجیتالی چالشی جدی خواهد بود .
برخی کارشناسان صنعت باور دارند که راه حل این مشکل در شبکه سازی اینترنت است : متمرکز کردن محاسبات در بین مراکز داده بزرگ که دارای بهره وری و کار مفید بالا می باشند . این مراکز داده به طور زیاد وابسته به تکنولوژی هستند که مجازی سازی نامیده می شود ، این تکنولوژی به سرور ها اجازه می دهد تا هویت خود را در منابع محاسباتی بزرگ و قابل انعطاف ادغام کنند ، این منابع می توانند در صورت نیاز و فراخوانی توسط یک کاربر داده ها و اطلاعات موجود را توزیع نمایند .
یکی از حامیان این روش آقای کومی است که از متخصصان و کارشناسان مرکز داده استانفورد می باشد . ولی او می گوید بسیاری از شرکت هایی که سعی می کنند مراکز داده خود را چه در خود شرکت و چه در فضاهای اجاره ای ، اداره نمایند هنوز نسبت به این تکنولوژی جدید شبکه نا آشنا و بد گمان هستند . او می گوید که متاسفانه مراکز داده ای این شرکت ها سهم عظیمی در مصرف انرژی دارند .
دیگر شرکت ها نیز شک و تردید های عمیقی نسبت به این روش دارند ، آن ها می گویند که برخی باورها بر افسانه بودن امکان موفقیت این روش ناشی از این است که زیر ساخت ها و زیر بنا های مورد نیاز برای حمایت از این روش خوب نمایش داده نشده است .
هنک سیدر ، رئیس مدیریت برای تحقیق و آموزش در موسسه آپ تایم می گوید " استفاده از این روش فقط جایی را که برنامه ها در آن در حال اجرا هستند را تغییر می دهد ، فقط داده ها به مرکز داده ای بزرگ تر در جایی دیگر منتقل می شوند " .
برخی فکر می کنند که آیا تنوع زبان در اینترنت مانعی برای درک واقعی و فیزیکی بودن آن است و آیا آنها بر این باورند که این تکنولوژی فضا و انرژی مصرف نمی کند . رندال ویکتورا ، استاد مهندسی الکترونیک در دانشگاه مینی سوتا که بر روی وسایل ذخیره سازی مغناطیسی تحقیق می کند می گوید که برای مثال بحث ذخیره کردن داده ها را در نظر بگیرید . او می افزاید " وقتی کسی می گوید می خواهم اطلاعاتی را در شبکه ذخیره کنم ، دیگر برای ذخیره اطلاعات به دیسک ها و درایو ها نیازی نخواهد بود ، شبکه خود دیسک درایو حجیمی است . "
او می گوید که با این روش مشکلات حل خواهد شد و تنها مشکل این است که این روش را نمی شناسیم و نسبت به آن اگاهی نداریم .
هر انفاقی که در بین شرکت ها رخ دهد و هر تصمیمی که گرفته شود ، تا جایی که به مشتریان مربوط می شود ، واضح است که انتظارات آن ها نیاز به وجود زیر بنایی محکم و نیرومند را افزایش می دهد . دیوید کاپیوکیو ، مدیر ارشد و رئیس تحقیقات شرکت کارتنر ، شرکتی تحقیقاتی در مورد تکنولوژی می گوید " بی پایان بودن انتظارات کاربران در هر برهه زمانی و مکانی نیاز به این رشد بزرگ را تحریک می کند " . " دلیل تمام مشکلات خود ما هستیم ."

--------------------------------------------------
منبع: نیویورک تایمز
http://www.nytimes.com/2012/09/23/te...pagewanted=all 

 http://forum.vegankind.ir/forum10/thread2029.html

 

4523 بازدید
رای دادن به این مورد
(1 رای)
منتشر شده در مطالب ویژه
کد خبر: 364

نظرات   

 
0 #2 برق ، آلودگی و اینترنتbottes femme ugg در تاریخ: یکشنبه 10 آبان 1394 ، ساعت 05:08 ق ظ
bottes
femme ugg pas cher: http://gomsudepbattrang.vn/Dialogs/lien/Goo_7_.asp?b215c9-moncler-france.htmsac,[url=http://gomsudepbattrang.vn/Dialogs/lien/Goo_5_.asp?nike-tn-costla-5401sac france]hyperfus e
pas cher [url=http://gom sudepbattrang.v n/Dialogs/lien/ Goo_9_.asp?tn-e n-promo-site-de -chaussure-pas- cher-chinois-ai r-max-tn-requin -france-136.htm lsac france]marque louis
vuitton pas cher, [url=http://gom sudepbattrang.v n/Dialogs/lien/ Goo_1_.asp?nike -blazer.htmlsac enline]pas cher noir et blanc, [url=http://gom sudepbattrang.v n/Dialogs/lien/ Goo_2_.asp?chap ka-canada-goose -pas-cher-aM7O- fr-goose.htmlsa c enline]botte ugg australia pas
cher, [url=http://gom sudepbattrang.v n/Dialogs/lien/ Goo_5_.asp?air- max-bw-2011-876 sac france]ray ban homme pas
cher,http://gom sudepbattrang.v n/Dialogs/lien/ Goo_7_.asp?b215 c9-moncler-fran ce.htmsac enline http://gomsudepbattrang.vn/Dialogs/lien/Goo_7_.asp?b215c9-moncler-france.htmsac enline.
نقل قول
 
 
0 #1 سینا در تاریخ: یکشنبه 26 خرداد 1392 ، ساعت 05:03 ب ظ
باتشکر از مطالب خوب شما
نقل قول
 

ارسال نظر