امروز: شنبه 30 دی 1396 برابر با 20 ژانویه 2018

آخرين اخبار

پنجاه مورد از مهم ترین ضعف ها و شکست های آزمایش های حیوانی

  • جمعه, 31 خرداد 1392
  • نوشته شده توسط 

در مورد آزمایش های غیر اخلاقی و غیر ضروری برروی حیوانات زیاد گفته شده است و ضرورت تجدید

نظر در این مورد و توجه به جایگزین کردن آن با روش های غیر آزمایشگاهی و غیر حیوانی ایجاب میکند تا یادآوری ها به طور مداوم انجام شود.
در اینجا به 50 مورد از بزرگترین ضعف ها و شکست ها درآزمایش های حیوانی اشاره می کنیم :

1 . با توجه به اینکه باز تولید سرطان مرتبط با سیگار کشیدن در آزمایش های حیوانی بنوعی متفاوت با انسان ها می باشد درنتیجه باید مصرف سیگار سرطان زا نباشد که هست . (2)

2 . علی رغم شواهد بالینی که نشان می داد در معرض بنزین بودن باعث بروز سرطان خون در انسانها می شود ٬از استفاده از بنزین به عنوان یک ماده شیمیایی صنعتی صرف نظر نشد ٬ چون کارخانه ها از شکست آزمایشات در باز تولید سرطان خون در موش ها پشتیبانی کردند . (1)

3 . آزمایشات حیوانی بر روی موش های صحرایی ٬ همسترها ٬ خوکچه های هندی ٬ موش ها ٬ میمون ها و میمون های بابون هیچ ارتباطی را بین الیاف شیشه ای و سرطان آشکار نکرد .تا سال 1991 که مطالعات صورت گرفته بر روی انسان ها، سازمان سلامت و ایمنی این ماده را سرطان زا اعلام کرد . (3) (4) (5)

4 . اگرچه آرسنیک برای دهه ها ماده ای سرطان زا برای انسان محسوب می شد ٬ دانشمندان هنوز هم شواهد بسیار ناچیزی را در حیوانات آن هم در سال 1977 پیدا کرده اند . (6) این مسئله تا قبل از مشاهده شدن در آزمایشگاه حیوانات نیز مسئله ای پذیرفته شده بود . (7) (8) (9)

5 . بسیاری از مردم به در معرض پنبه کوهی بودن ادامه می دهند و بسیاری به همین دلیل می میرند ٬ به این دلیل که دانشمندان نمی توانستند سرطان ناشی از این ماده را در آزمایشگاه حیوانات باز تولید کنند .

6 . توسعه دستگاه تنظیم کننده ضربان قلب و دریچه قلب به تاخیر افتاد ٬ چون بین حیواناتی که دستگاه بر اساس فیزیولوژی آن ها طراحی شده و انسان ها تفاوت زیادی وجود دارد .

7 . مدل های حیوانی بیماری قلبی نشان نمی دهند که رژیم غذایی حاوی کلسترل و چربی بالا ٬ خطر بیماری انسداد شریان را افزایش می دهد . به جای ایجاد تغییر در عادات غذایی جهت جلوگیری از این بیماری ٬ مردم با احساس نادرستی از آسایش و اطمینان خاطر به شیوه زندگی خود ادامه دادند .

8 . بیماران داروهایی را دریافت کردند که مضر و یا بی تاثیر بوده است ٬ تنها به این دلیل که این دارو ها در مدل های حیوانی سکته موفق عمل کرده اند .

9 . مطالعات بر روی حیوانات پیش بینی کرده بود که بلوک کننده بتا فشار خون را پایین نخواهد آورد . (10) (11) (12) حتی افراد آزمایش کننده بر روی حیوانات نیز پذیرفتند که مدل های فشار خون در حیوانات با شکست مواجه شده ولی در این حین سکته هزاران قربانی گرفت .

10 . جراحان فکر می کردند که عمل قرنیه چشم را بی عیب و نقص تکمیل کرده اند ٬ این عمل بر روی خرگوش ها به منظور فراهم شدن بینایی بهتر بدون نیاز به عینک انجام شد ولی این روش منجر به کور شدن اولین بیمار انسانی شد . قرنیه چشم خرگوش می تواند در سطح زیرین دوباره تولید شود ٬ در حالیکه قرنیه چشم انسان تنها می تواند در سطح چشم تولید شود . حالا این عمل تنها بر روی سطح چشم انجام می گیرد .

11 . پیوند ترکیبی ریه و قلب نیز بر روی حیوانات بدون هیچ نقصی صورت گرفت ولی 3 بیمار اول همه در طی 23 روز کشته شدند . (13) از 28 بیماری که در بین سالهای 1981 و 1985 این عمل بر روی آن ها انجام شد ٬ 8 نفر به دلیل این عمل مردند و 10 نفر به برونشیت حاد مبتلا شدند ٬ عارضه ای مربوط به ریه که در سگ های تحت آزمایش مشاهده نشده بود . از این 10 نفر که به برونشیت مبتلا شدند 4 تن مردند و 3 نفر دیگر بعد از آن نتوانستند بدون استفاده از دستگاه تنفس مصنوعی نفس بکشند . نتیجه بدست آمده نشان داد که برونشیت خطرناک ترین عارضه این عمل جراحی و پیوند می باشد . (14)

12 . سایکلوسپورین آی مانع پس زدن عضو پیوندی می شود و توسعه آن نقطه عطفی در موفقیت عمل های پیوند عضو بوده است . اگر شواهد انسانی از شواهد بدست آمده از حیوانات پشتیبانی نمی کرد ٬ هرگز این دارو برای استفاده و فروش پخش نمی شد . (15)

13 . آزمایشات حیوانی در پیش بینی مسمومیت کلیه ناشی از داروی بیهوشی عمومی ٬ متوکسیفلورین ٬ با شکست مواجه شد . بسیاری ازمردم به طور کلی کارکرد کلیه خود را از دست دادند .

14 . آزمایشات حیوانی استفاده از سست کننده ماهیچه در بیهوشی عمومی را به تاخیر انداخت .

15 . تحقیقات بر روی حیوانات در آشکار کردن باکتری به عنوان مسبب زخم معده با شکست مواجه شد و درمان افراد مبتلا به زخم معده با آنتی بیوتیک ها به تاخیر افتاد .

16 . بیش از نیمی از 198 داروی جدید منتشر شده در بین سال های 1976و 1985 یا از بازار فروش جمع آوری شدند و یا برچسبی فرعی مبنی بر داشتن تاثیرت جانبی شدید و پیشبینی نشده بر روی این داروها چسبانده شد . (16) این تاثیرات جانبی شامل عوارضی مانند عارضه مهلک غیر طبیعی شدن ریتم قلب ٬ حملات قلبی ٬ ناتوانی کلیه ٬ صرع ٬ مشکلات تنفسی . نقص در کبد و سکته و دیگر عوارض خطرناک بود .

17 . فلاسینت ٬ دارویی برای ورم مفاصل بر روی موش های صحرایی ٬ میمون ها و سگ ها مورد آزمایش قرار گرفت . همه این حیوانات به این دارو واکنش مناسب نشان دادند و توانستند آن را تحمل کنند . ولی به هر حال این دارو در انسان باعث مرگ شد .

18 . زلمید ٬ یک داروی ضد افسردگی بدون هیچ عارضه ای بر روی موش های صحرایی و سگ ها تست شد . این دارو باعث بروز مشکلات شدید عصبی در انسان شد .

19 . نامیفنسین ٬ یک داروی ضد افسردگی دیگر ٬ با مشکلات کلیه ٬ کبد ٬ کم خونی و مرگ در انسان مرتبط بود . تست این دارو بر روی حیوانات آن را سالم و دارویی بدون عوارض جانبی نشان داده بود .

20 .آمرینون ٬ دارویی برای مشکلات قلبی بر روی حیوانات بیشماری تست شده بود و بدون هیچ هراسی توزیع شد . این دارو در انسان باعث بروز ترومبوسیتوپنی شد ٬ فقدان نوعی سلول خونی که برای لخته شدن خون مورد نیاز است .

21 . فلوریدین ٬ یک داروی ضد ویروسی ٬ در 7 نفر از 15 نفر باعث آسیب رسیدن به کبد شد . 5 نفر از این 7 نفر مردند و 2 نفر دیگر نیاز به پیوند کبد داشتند . (17) این دارو در موش خرمای کوهی بی عیب عمل کرد . (18) (19)

22 .کلایوکونال ٬ داروی ضد اسهال ٬ در تست های صورت گرفته بر روی موش های صحرایی ٬ گربه ها ٬ سگ ها و خرگوش ها موفق عمل کرد . این دارو در سال 1982 بعد ازاینکه در تعدادی از انسانها باعث کوری و فلج شد ٬ از قفسه ها جمع آوری شد .

23 . ارالدین ٬ دارویی برای بیماری های قلبی ٬ علی رغم اینکه هیچ تاثیر نامساعدی را در تست بر روی حیوانات نشان نداد ٬ باعث مرگ 23 نفر شد . وقتی این امر فاش شد ٬ دانشمندان اظهار کردند که این دارو جهت تکمیل مطالعات سم شناسی بر روی حیوانات بوده است . این دارو باعث کوری و مرگ در انسان شد ولی به هر حال دانشمندان قادر به باز تولید این عوارض در حیوانات نبودند . (20)

24 . اپرین ٬ دارویی برای ورم مفاصل ٬ منجر به مرگ 61 نفر شد . واکنش شدید بیش از 3500 نفر در برابر این دارو ثبت شده است .این دارو بدون بروز هیچ عارضه ای بر روی میمون ها و سایر حیوانات تست شده بود .

25 . زوماکس ٬ دارویی دیگر برای ورم مفاصل ٬ 14 نفر را کشت و باعث درد بیشتری برای بیماران شد .

26 . دوز داروی ایزوپروترینال ٬ دارویی برای درمان آسم ٬ در حیوانات به خوبی عمل کرد . متاسفانه این دارو برای انسان بسیار سمی بود . 3500 نفر از مبتلایان به بیماری آسم در بریتانیا تنها به دلیل مصرف دوز بالایی از این دارو جان خود را از دست دادند . هنوز هم باز تولید این عوارض در حیوانات مشکل است . (21) (22) (23) (24) (25) (26)

27 . متای سرجید ٬ دارویی که در درمان سردرد استفاده می شود ٬ منجر به عارضه رتروپریتونیل فیبروسیس یا زخم شدید در قلب ٬ کلیه ها و رگ های خونی شکم شد . (27) . (28)

28 . سوپروفن ٬ دارویی برای ورم مفاصل ٬ به خاطر بیمارانی که به دلیل استفاده از این دارو از مسمومیت کلیه رنج می بردند از فروشگاه ها جمع آوری شد . پیش از منتشر شدن این دارو محققان در مورد تست حیوانی این دارو گفته بودند که : (29) (30) "پروفایلی بی خطر و عالی و بدون هیچ عارضه قلبی ٬ کلیوی و یا عارضه مربوط به سیستم عصب مرکزی در گونه های حیوانی ."

29 . سورجام ٬ دارویی دیگر برای ورم مفاصل ٬ به طوری طراحی شده بود که با دارا بودن فاکتور حفاظت از معده از بروز زخم معده که عارضه ای متداول در مورد داروهای ورم مفاصل است ٬ جلوگیری کند . اگرچه این دارو در آزمایشگاه های حیوانی بسیار امید بخش عمل کرد ولی در مورد انسان ها نتوانست مانع بروز زخم معده در بیماران شود . (31) (32)

30 . سیلاکرین ٬ دارویی ادرار آور ٬ به طور کامل بر روی حیوانات تست شد . این دارو در سال 1979 جمع آوری شد پس از آنکه 24 بیمار به دلیل استفاده از این دارو که منجر به تخریب کبد آن ها شد ٬ جان خود را از دست دادند .(33) (34)

31 . پرهگزیلین ٬ دارویی برای قلب ٬ وقتی که باعث عارضه کبدی شد از سطح داروخانه ها جمع آوری شد ٬ این دارو در تست های حیوانی هیچ عارضه ای از خود بروز نداد . حتی وقتی دانشمندان فهمیدند که به دنبال نوع خاصی از آسیب کبدی هستند باز هم نتوانستند آن عارضه را در حیوانات مشاهده کنند . (35)

32 . دامپریدون ٬ طراحی شده برای درمان حالت تهوع و استفراغ ٬ باعث نامنظم شدن ضربان قلب در انسان شد و مجبور شدند این دارو را نیز جمع آوری نمایند . دانشمندان نتوانستند این عارضه را در سگ ها تولید کنند حتی وقتی دوز دارو را تا 70 برابر افزایش دادند .(36) (37)

33 .میتوگزانترون ٬ دارویی برای درمان سرطان باعث به وجود آمدن عارضه قلبی در انسان شد . این دارو به طور گسترده ای بر روی سگ ها تست شد و این عارضه را آشکار نکرد . (38) (39)
34 . گمان می رفت که کربنوگزالون از تشکیل زخم های معدوی جلوگیری کند ولی در انسان ها باعث آسیب قلبی شد . بعد از اینکه دانشمندان فهمیدند این دارو چه بر سر انسان ها آورده آن را بر روی موش های صحرایی ٬ موش ها ٬ میمون ها و خرگوش ها تست کردند و هیچ تاثیر سوئی را مشاهده نکردند . (40) (41)

35 . کلیندامیسین ٬ یک آنتی بیوتیک ٬ باعث بروز عارضه ای روده ای می شود که سودامن برانیوس کولیتیس نام دارد . این دارو به مدت یک سال همه روزه بر روی موش های صحرایی و سگ ها تست شد . آن ها تا 10 برابر دوز دارویی را که در انسان باعث بروز عارضه شده بود تحمل می کردند . (42) (43) (44)

36 . محققان آزمایش کننده بر روی حیوانات از سودمندی و تاثیر دارو های ویتامینی در طی توسعه این دارو ها و حتی بعد از آن پشتیبانی نکردند . (45) (46)

37 . دارو های فارماسیا و آپ جان . بعد از اینکه چندین بیمار دچار حمله قلبی شدند ٬ تست های بالینی این درمان دارویی برای اسکرولیز چندگانه را متوقف شد . از بین 1200 بیمار 8 نفر به دلیل استفاده ازاین دارو دچار حمله قلبی شدند . محققان چنین نتیجه ای را پیشبینی نکرده بودند .

38 . کیلرت (پمولین) ٬ دارویی که برای درمان بیش فعالی و کمبود توجه در کودکان استفاده می شد ٬ در 13 کودک موجب آسیب کبدی شد . 11 نفر از این کودکان یا جان خود را از دست دادند و یا نیاز به پیوند کبد داشتند .

39 . الدپریل (سلجیلین) دارویی برای درمان پارکینسون ٬ منجر به افزایش فشار خون شد . این تاثیرات جانبی در حیوانات مشاهده نشده بود ٬ این دارو برای درمان جنون پیری و بیماری های مربوط به غدد درون ریز بر روی حیوانات تست شد .

40 . داروی رژیم غذایی ٬ ترکیبی از فنفلورامین و دگسفنفلورامین با غیر نرمال شدن دریچه قلب مرتبط بود و به همین دلیل از سطح داروخانه ها جمع آوری شد . آزمایش های حیوانی هیچ علامت غیر نرمالی را در مورد قلب نشان نمی داد . (47)

41 . تروگلیتازون دارویی برای درمان دیابت ٬ شناخته شده با نام رزولین ٬ بدون هیچ مشکلی بر روی حیوانات تست شد ولی در انسان ها باعث آسیب رسیدن به کبد شد . شرکت تولید کننده این دارو تصدیق کرد که در نتیجه مصرف این دارو حداقل یک بیمار جان خود را از دست داد و دیگری متحمل پیوند کبد شد . (48)

42 . قرن ها بود که گیاهان دارویی برای درمان اختلالات و بیماری های قلبی استفاده می شد . به هر حال ٬ آزمایش های بالینی بر روی دارو های ناشی از گیاهان دارویی به دلیل بروز فشار خون بالا در حیوانات به تاخیر افتاد . این دارو در انسان خوب عمل کرد . در نتیجه دیگوزین دارویی مشابه داروهای گیاهی زندگی افراد زیادی را نجات داد . اگر این داروهای گیاهی زودتر در دسترس عموم قرار می گرفتند ٬ انسان های بیشتری نجات می یافتند . (49) (50) (51) (52)

43 . اف کی 506 ٬ که حالا تاکرولیموس نامیده می شود ٬ عامل ضد پس زدن عضو است که تقریبا قبل از اقدام به آزمایشات بالینی و به دلیل بروز مسمومیت شدید در حیوانات در قفسه های فروش قرار گرفت . (53) (54) مطالعات بر روی حیوانات پیشنهاد کرد که ترکیب اف کی 506 با سایکلوسپورین مفیدتر خواهد بود . (55) در حقیقت درست خلاف این امر در انسان ها به اثبات رسید . (56)

44 . تحقیق کنندگان بر روی حیوانات توصیه کردند که کارتیکوتیرویدها به درمان شوک ناشی از عفونت کمک می کنند ٬ عفونتی شدید و باکتریایی در خون . (57) (58) متاسفانه انسانها به گونه ای متفاوت به این دارو واکنش نشان دادند . این درمان دارویی نرخ مرگ در افراد مبتلا به شوک عفونتی را افزایش داد . (59)

45 . بر خلاف غیر موثر بودن پنیسیلین در خرگوش هایش ٬ الکساندر فلمینگ از این آنتی بیوتیک ٬ به دلیل اینکه هیچ چیز دیگری را برای امتحان کردن در اختیار نداشت ٬ برای درمان مریض بسیار بدحال خود استفاده کرد . خوشبختانه تست های اولیه فلمینگ بر روی خوکچه های هندی و همسترها صورت نگرفت ٬ این دارو منجر به مرگ آنها می شود . از این رو فلوری برنده جایزه نوبل برای همکاری در کشف و ساخت پنیسیلین گفت که : "چه خوب که در دهه 1940 این تست های حیوانی را نداشتیم ٬ در غیر این صورت پنیسیلین هرگز مجوز دریافت نمی کرد و به احتمال زیاد کل حوزه آنتی بیوتیک ها هرگز به دنیا معرفی نمی شد ."

46 . استفاده از فلوراید به عنوان پیشگیری کننده از خوردگی دندان منع شد ٬ به این دلیل که این دارو باعث بروز سرطان در موش های صحرایی شد . (60) (61) (62)

47 . داروهای بسیار خطرناک تالیدومید و دی ای اس بر روی حیوانات تست شده و برای فروش پخش شدند . در نتیجه استفاده از این دارو دهها هزار بیمار رنج کشیدند و مردند .

48 . آزمایش کنندگان بر روی حیوانات ٬محققان را در مورد تکرار سریع بیماری ایدز گمراه کردند .بر اساس این اطلاعات غلط بیماران درمانی سریع دریافت نکردند و زندگی آن ها کوتاه شد .

49 . طبق اظهارات دکتر آلبرت سابین مخترع واکسن فلج الاطفال ٬ تحقیقات بر پایه حیوانات پیشرفت واکسن فلج الاطفال را به تاخیر انداخت . واکسن های اولیه برای فلج و هاری بر روی حیوانات بسیار خوب عمل کرد ولی باعث فلج شدن یا کشته شدن افرادی شد که این واکسن ها بر رویشان امتحان شد .

50 . محققانی که با حیوانات کار می کنند در برابر بیماری ها و مرگ هایی که به دلیل قرار گرفتن در معرض درمان بیماری هایی که برای حیوانات بی خطر بوده ولی انسان ها را به کشتن می دهند تسلیم شده و سر فرود می آورند (مانند هپاتیت ب) .

زمان ٬پول و منابع طبیعی که به این آزمایشات اختصاص داده می شوند می توانند صرف تحقیقات بر پایه انسانی شوند . مطالعات بالینی ٬ تشریح اجساد ٬ نظارت دارویی پس از فروش ٬ مدل های کامپیوتری ٬ علوم همه گیرشناسی و تحقیقات ژنتیکی هیچ خطری برای انسان نداشته و نتایج دقیقی را برای ما فراهم می آورد . مهم تر از همه آزمایشات حیوانی منابعی را به پایان می رساند که می تواند به آموزش های عمومی در مورد خطرات تهدید کننده سلامت و حفظ سلامتی اختصاص پیدا کند ٬ و به این ترتیب شاهد کم تر شدن شیوع بیماری ها و همچنین نیاز کمتر به درمان این بیماری ها خواهیم بود.

 http://forum.vegankind.ir/forum16/thread2207.html

3793 بازدید
رای دادن به این مورد
(1 رای)
منتشر شده در مطالب ویژه
کد خبر: 377

ارسال نظر