امروز: دوشنبه 30 بهمن 1396 برابر با 19 فوریه 2018

آخرين اخبار

چرم نه یک فراورده جانبی، که خود یک محصول است

  • سه شنبه, 04 تیر 1392
  • نوشته شده توسط 

حقیقت تجارت چرم، این مفاهیم آرامبخش را در هم میریزد. تولید چرم شاید ظالمانه ترین و غیر ضروری ترین جنایتی باشد که در حق حیوانات روا می داریم، عملی که بیش از هر چیز زجرآور است.


امروزه صنعت دامداری به تنهایی ماندگار نیست و با تکیه بر فروش پوست تلاش دارد مقرون به صرفه باشد. پوست حیوان کشتار شده 55% پول حاصل از محصولات آن به جز گوشت را تشکیل می دهد. چرم یک محصول جانبی بی ضرر کشتارگاه ها نیست. صنعت دامداری بر فروش آن تکیه می کند تا سر پا بماند.

چرم یک محصول حافظ محیط زیست که این صنعت ارائه می دهد نیست. به عکس، آثار صنعت چرم بر محیط زیست و سلامت چشمگیر است. پوست حیوان با بهره گیری از املاح معدنی خطرناک، فرمالدئید، مشتقات قطران زغال سنگ، روغن ها و رنگهای مبتنی بر سیانید به چرم نهایی تبدیل می شود.
این مواد شیمیایی باعث می شوند تا عمل زیست فروپاشی طبیعی بر خلاف ادعای تولید کنندگان آن در چرم رخ ندهد (تولید کنندگان پوست و خز هم همین ادعا را دارند- JM). محصولات چرمی می توانند هزاران سال باقی بمانند و مواد شیمیایی سمی که تحت تاثیر آنهاست در طول زمان به محیط نفوذ می کنند. قطعات چرمی که در شمال آلمان یافت شدند دارای قدمتی معادل 12000 سال تخمین زده شدند یعنی در حدود عصر برنز اروپایی و نوسنگی!

افرادی که در دباغ خانه ها کار کرده اند یا در اطراف آنها زندگی کرده اند به دلیل آبهای زیرزمینی آلوده به مواد شیمیایی بکار رفته برای عمل آوری و رنگ رزی چرم بر اثر سرطان جانشان را از دست داده اند. مطالعه ای که توسط وزارت بهداشت ایالت نیویورک انجام گرفت نشان داد که بیش از نیمی از مبتلایان به سرطان پروستات در دباغ خانه کار می کرده اند.

مقادیر بسیار زیادی از سوختهای فسیلی برای پرورش دام و چرم مورد استفاده قرار میگیرد در حالیکه اقلام پوشاکی پلاستیکی تنها بخشی از یک درصد نفت مصرفی آمریکا را تشکیل می دهند. میزان انرژی مصرفی تولیدکنندگان چرم بالاتر از کاغذ، فولاد، سیمان و صنایع فرآوری نفت قرار می گیرد.

ابزار ورزشی غیرچرمی هم اکنون در دسترس است. یافتن جایگزین های چرم ساده است. من کفش، پوتین های هاکی و کیف های غیر چرمی دارم که کاملا شبیه چرمی ها هستند....

گونه هایی که منحصرا برای پوستشان شکار شده و کشته می شوند عبارتند از:

گورخر، بایسون، بوفالو آبی، گراز، گوزن، کانگورو، فیل، مارماهی، کوسه، دلفین، فوک، فیل دریایی، قورباغه، کروکودیل، بزمجه و مار. برخی چرم های حاصله از این حیوانات که وارد بازار خرده فروشی می شوند غیر قانونی هستند.

 

snakebuckle72

  

چند نمونه وحشتناک از اقلام چرمی وارداتی:

از دستکش های چرمی نرم بچه گانه خوشتان می آید؟ شاید بزهای کوچک زنده زنده جوشانده شده باشند تا این دستکش ها ساخته شوند. پوست جنین های بره و گوساله به عمد سقط شده هم تجملاتی ویژه هستند.
مارها و بزمجه ها غالبا زنده زنده پوست کنده می شوند چون اعتقاد رایج بر این است که پوستهای زنده زنده کنده شده، چرم نهایی را لطیف تر میکند.

به آن کیف پول گران قیمت و کم نظیر ساخته شده از پوست شتر مرغ علاقه دارید؟ پرورش دهندگان قبل از کشتار آنها را زنده زنده با انبردست یا قیچی برقی پر می کنند و پرهایشان را از ریشه بیرون می کشند. روزنامه نیویورک تایمز به نقل از یک کشتارگر در کالیفرنیا می نویسد که "2 ساعت درگیری خشونت بار داشتم تا پرهای تنها یک شترمرغ را بکنم"

از آن کیف زنانه پوست تمساح خوشتان می آید؟ پتا شاهد کارگران پرورش دهندگان تمساح بوده که با چوبهای بیسبال آلومینیمی به سر آنها می کوبیدند و با اسکنه های فلزی و چکش از نخاعشان لایه لایه می بریدند. برخی از این تمساح ها تا 2 ساعت در زجری وحشتناک هنوز به هوش بودند.


برای ما ساده است که این زنجیر جدایی از طبیعت را بگسلیم، زنجیری که به ما اجازه داده مرتکب این جنایات شویم. همه باید از خریدن چرم اجتناب کنیم.


وقت آن است که به دلیل تراشی پایان دهیم و در نتیجه ی آن، به رنج هم پایان دهیم.

 

بریده هایی از یک مقاله به قلم Jackie Alan Giuliano, Ph.D.

http://forum.vegankind.ir/forum17/thread334.html

3488 بازدید
رای دادن به این مورد
(0 رای)
منتشر شده در مطالب ویژه
کد خبر: 379

ارسال نظر