امروز: یکشنبه 26 آذر 1396 برابر با 17 دسامبر 2017

آخرين اخبار

چرا عاشق سگها هستیم، خوکها را میخوریم و گاوها را میپوشیم؟

  • یکشنبه, 09 تیر 1392

چطور برخی حیوانات همدم های عزیزمان هستند در حالیکه بقیه را غذا می بینیم. دکتر Joy، استاد روانشناسی دانشگاه ماساچوست بوستون است و....

 


Melanie Joy، Ph.D, Ed.M، روانشناس فارغ التحصیل هاروارد، استاد روان شناسی و جامعه شناسی دانشگاه ماساچوست، سخنران برجسته و نویسنده‌ی کتاب "چرا عاشق سگها هستیم، خوکها را می‌خوریم و گاوها را می‌پوشیم" است. وی در این کتاب به بررسی ایدئولوژیِ پشتیبان خوردن گوشت پرداخته و به این سوال که چگونه برخی حیوانات همدم‌هایی عزیز پنداشته می‌شوند و بقیه غذا، پاسخ می‌دهد. دکتر جوی، چندین سال است روی روانشناسیِ گونه‌گرایی مطالعه می‌کند.

 

سوال: شما در کتاب "چرا عاشق سگها هستیم، خوکها را می‌خوریم و گاوها را می‌پوشیم" طی تحلیل‌های‌تان از علتِ خوراکیِ لذیذ انگاشته شدنِ گاو، خوک و مرغ در جامعه، در عین منزجر کننده یافتنِ خوردنِ رت، توله سگ و طوطی، از اصطلاح "کارنیزم" استفاده می‌کنید. می‌توانید برای‌مان شرح دهید که این عبارت دقیقا به چه معناست؟


پاسخ: کارنیزم نامی است که بر آن سیستم اعتقادی یا ایدئولوژی نامرئی نهاده‌ام که از همان ابتدا به ما می‌آموزد نسبت به خوردن حیواناتی که درفرهنگ‌مان به عنوان "خوراکی" شناخته می‌شوند احساس انزجار نکنیم. کارنیزم درحقیقت متضادِ گیاهخواری و گیاهخواری کامل است. به همین ترتیب، من از اصطلاح "کارنیست" برای توصیف افرادی استفاده می‌کنم که حیوانات را می‌خورند.
غالبا کارنیست‌ها را همه‌چیز‌خواران، گوشت‌خواران یا مصرف‌کنندگانِ گوشت (meat eater) می‌نامیم. اما این القاب نادقیق بوده و به ضرر حقوق حیوانات تمام می‌شوند. چرا که فرضیاتِ طبیعی و به‌هنجار بودنِ خوردن حیوانات را تقویت می‌کنند، دو مورد از سنگربندی‌شده‌ترین و اجبارگر‌ترین افسانه‌های توجیهگرِ "کارنیزم".
عبارات گوشت‌خوار یا همه‌چیز‌خوار تمایل و مزاج فیزیولوژیکی فرد را توصیف می‌کنند تا انتخاب ایدئولوژیکی وی را: یک همه‌چیز‌خوار، حیوانی ( اعم از انسان) است که قادر به خوردن بافتهای حیوانی و گیاهی است و یک گوشت‌خوار نیز حیوانی است که برای بقا به خوردن گوشت نیاز دارد. عبارتِ مصرف‌کننده‌ی گوشت، بر رفتار ِخوردن گوشت تکیه دارد گویی فرد با مصرف حیوانات، ورای یک سیستم اعتقادی عمل کرده است. توجه کنید که گیاه‌خواران را مصرف‌کنندگانِ گیاهان (Plant eater) نمی‌نامیم.
بطور خلاصه، خوردن حیوانات نه یک ضرورت بلکه یک انتخاب است - و انتخابها همیشه از اعتقادات بر‌می‌خیزند. با این وجود، نامرئی بودنِ کارنیزم موجب می‌شود که خوردنِ حیوانات مسلم انگاشته شود گویی تنها ما گیاهخواران هستیم که اعتقادات‌مان را همراه خود سر میز غذا می‌آوریم.


سوال: شما در این کتاب، مکانیزم‌های دفاعی بکار رفته توسط کارنیست‌ها برای احساس راحتی کردن نسبت به خوردن حیوانات را توصیف کردید. ممکن است در خصوص این مکانیزم‌های دفاعی بیشتر توضیح دهید؟


پاسخ: غالب افراد به حیوانات اهمیت می‌دهند و نمی‌خواهند آنان آزار ببینند. و در عین حال، غالب افراد حیوانات را می‌خورند. کارنیزم باید جلوی آگاهی فرد از این اختلاف میان ارزش‌ها و اعمالش را بگیرد. و اینکار را از طریق یک سری مکانیزم‌های دفاعی که هم در سطح اجتماعی و هم درسطح روانشناختی عمل می‌کنند انجام می‌دهد.
دفاع اولیه‌ی این سیستم، نامرئی بودن است. و روش اولیه‌ای که سیستم به کمک آن نامرئی می‌ماند بر بی‌نامی استوار است: اگر آن‌را نبینیم، نمی‌توانیم در موردش صحبت کنیم، و اگر نتوانیم در موردش صحبت کنیم، نمی‌توانیم آن‌را زیر سوال ببریم و به چالش بطلبیم.
مکانیزم دفاعی دیگر، توجیه است. درکتابم، 3ب مورداستفاده برای توجیه (توجیهات سه‌گانه‌ی ب) را شرح می‌دهم: خوردنِ حیوانات به‌هنجار، بدیهی و بایسته (Natural, Normal, Necessary) است. همان‌گونه که انتظار می‌رود، عینا همین استدلال‌ها در حمایت از بسیاری ایدئولوژی‌های خشونت‌بار دیگر نیز بکار رفته‌اند. 3ب، وقتی به عنوان برهان‌های دفاعی و نه حقایقی مطلق آن‌گونه که فرهنگ کارنیتسی ادعا دارد، برملا شوند آن‌گاه بیشتر قدرت خود را از دست می‌دهند.


سوال: دلایل شما برای نوشتن این کتاب چه بود؟


پاسخ: من این کتاب را هم برای گیاهخواران نوشتم و هم برای کارنیست‌ها. برای کارنیست‌ها نوشتم تا به آنها کمک کنم متوجه شوند چرا حیوانات را می‌خورند، نه اینکه به سادگی بگویم چرا نباید بخورند. و همچنین آنان را برای شرکت در گفتگو ترغیب کنم نه اینکه بخواهم صرفا شنونده‌ی موعظه باشند.
این کتاب را برای گیاهخواران نوشتم، تا در انتخاب‌هایشان مستحکم‌تر شده و قادر به بیان فصیح‌تر باشند؛ تا کارنیست‌هایی که در زندگی‌شان هستند را درک کنند و در نتیجه بهتر با آنها ارتباط برقرار کنند؛ و سیستمی که قصد تبدیلش را دارند بهتر بشناسند.

سوال: برای نوشتن این کتاب چه نوع تحقیقاتی انجام دادید؟


پاسخ: این کتاب بر پژوهش‌های دوره‌ی دکترایم رویِ روانشناسی خوردن گوشت که طی آن با تکه تکه کنندگان گوشت، قصاب‌ها، گیاهخواران، گیاهخواران کامل و کارنیست‌ها مصاحبه کردم مبتنی است. همینطور پس از دریافت مدرک دکترایم، چندین سال را صرف مطالعه روی سیستم‌های ستم و تغییرات اجتماعی استراتژیک کردم.


سوال: اگر برای راحت ماندن افراد با خوردن سایر حیوانات به این مکانیزم‌های دفاعیِ استادانه نیاز است پس چرا افراد بیشتری گیاهخوار نمی‌شوند؟


پاسخ: با فهم عمق و وسعت کارنیزم، درک خواهیم کرد که وقتی خواستار دست کشیدن از خوردن حیوانات هستیم، صرفا یک تغییر در رفتار را طلب نکرده‌ایم بلکه این امر مستلزم یک تغییرِ مسیر در آگاهی فرد است. این تغییر مسیر نیز اتفاق نخواهد افتاد مگر اینکه شخص از لحاظ روانشناختی آنقدر احساس امنیت کند که پا را از سیستم کارنیستی بیرون گذارد و به جهان با دیدی کاملا متفاوت بنگرد.


سوال: چرا معتقدید که جریان حقوق حیوانات باید مفهوم کارنیزم را در ترویج گیاهخواری بگنجاند؟


پاسخ: به اعتقاد من، بنا بر چندین علت کلیدی، قرار گرفتن مفهوم کارنیزم در نقطه‌ی تمرکز فعالیت‌های جریان حقوق حیوانات امری حیاتی است.
اول اینکه، چون بُرد بیشتر در میان کارنیست‌ها برای مدافعان گیاهخواری اساسی است، باید افرادی که قصد انتقال پیام به آنان را داریم، بشناسیم. غالبا، به عنوان مثال، گمان می‌کنیم که واقعیت‌ها موجب رواج ایدئولوژی می‌شوند: "فقط اگر حقیقت تولیدات گوشت، تخم مرغ و لبنیات را می‌دانستی هرگز از محصولات حیوانی استفاده نمی‌کردی." و این یعنی درک نکردن ساز و کارِ روان‌شناختی پیچیده‌ای که کارنیست‌ها را قادر می‌سازد این حقایق را نادیده گرفته و کنار بگذارند.
به علاوه، کارنیزم ساختاری به‌خصوص دارد و اگر این ساختار را نشناسیم به ضررمان تمام می شود؛ گویی با چشمانی بسته علیه موجودی نامرئی می‌جنگیم. قطعا، هدف جریان گیاهخواری صرفا نابودی تولید محصولات حیوانی نیست بلکه دگردیسی کارنیزم است - سیستمی که اصلا چنین تولیداتی را میسر می‌سازد.

در نهایت، افکار و گفتار‌مان با درک این موضوع که خوردن حیوانات صرفا مساله‌ی اخلاقیات فردی نیست بلکه نتیجه‌ی اجتناب ناپذیر یک سیستم اعتقادیِ ریشه‌دار و حفاظت‌شده است، دگرگون خواهد شد.

 

منبع: mfablog.org

  http://forum.vegankind.ir/forum44/thread408.html

** نسخه ی ویرایش شده- آذر 92 

3525 بازدید
رای دادن به این مورد
(1 رای)
منتشر شده در مصاحبه
کد خبر: 400

ارسال نظر