امروز: شنبه 04 آذر 1396 برابر با 25 نوامبر 2017

آخرين اخبار

مجموعه آزمایشات هری هارلو

  • سه شنبه, 18 تیر 1392
  • اندازه نوع خط کاهش اندازه نوع خط افزایش اندازه نوع خط

Harlow در مقاله ای که در سال 65 به رشته تحریر در آمده شرح میدهد که چطور به کمک مادران حوله ای که می توانستند تبدیل به هیولا شوند توانسته در نوزادان میمون افسردگی ایجاد کند....

 

مجموعه آزمایشات هری هارلو


Harlow در مقاله ای که در سال 65 به رشته تحریر در آمده شرح میدهد که چطور به کمک مادران حوله ای که می توانستند تبدیل به هیولا شوند توانسته در نوزادان میمون افسردگی ایجاد کند:
"اولین هیولا، یک مادر حوله ای بود که طبق برنامه یا بنا به دلخواه میتوانست ناگهان هوای فشرده و پرفشار ایجاد کند - به حدی که می توانست بخشی از پوست حیوان را بکند. بچه میمونها چه میکردند؟ محکمتر و محکمتر به این مادر جعلی می چسبیدند چون نوزادان وحشت زده به هر قیمتی خود را به مادر نزدیک میکنند. با این آزمایش به هدف خود نرسیدیم پس مادر دیگری طراحی کردیم که به حدی شدید تکان میخورد که سر و دندانهای بچه میمونها صدا میکرد. و باز هم تنها کاری که نوزادان میکردند این بود که محمتر و محکمتر به مادر جعلی خود بچسبند. سومین هیولایی که ساختیم یک قالب فلزی جاسازی شده در بدن داشت که به بیرون میجهید و نوزاد را از خود به شدت میراند. این نوزدان به سرعت خود را از زمین بلند میکردند، منتظر میماندند تا قالب به داخل بدنه حوله پیچ شده باز گردد و دوباره به مادر حوله پیچ شده شان می چسبیدند.
در نهایت، به مادر خار دار رسیدیم. مادری که با دریافت دستور، تیغ های فلزی تمام سطح شکم اش را می پوشاند. نوزادان نیز گرچه با این موانع دردناک مستاصل میشدند ولی منتظر میماندند تا تیغ ها به داخل بروند و دوباره به مادرشان بچسبند."

در سالهای آخر تحقیقات، Harlow به گفته یکی از همکارانش که یک "مست به تمام معنا" و "همیشه، همیشه از خود بی خود" بود روش های تازه ای برای شکنجه میمونها ابداع کرد. از آنجایی که نوزادان میمون ماده ای که از مهر مادری محروم بوده اند، به بزرگسالانی مبتلا به اختلالات عصبی مبدل میشدند و اجازه جفت گیری نمیدادند، آزمایش "Rape Rack" را طراحی کرد بدین ترتیب که آنها را میبست تا نرها جفت گیری کنند. و بعد یک "کمپ انزوا" را ساخت که میمونها به مدت 2 سال در آن سر و ته آویزان میشدند، طوری که امکان حرکت یا دیدن دنیا را نداشتند و از طریق سوراخی در انتهای یک ابزار V شکل تغذیه میشدند- آنرا دیوار فلاکت مینامید.

Roger Fouts که روی شامپانزه های تحقیق کرده قویا معتقد است که آنچه Harlow از این آزمایشات آموخته "نه تنها بدیهی بلکه فرعی بودند."

شرح بیشتر این موضوع خارج از حوصله بحث فعلیست و برای اطلاعات بیشتر در خصوص بی حاصل بودن این سلسله آزمایشات روانشناختی، مقاله جامع زیر پیشنهاد میشود:  http://www.mrmcmed.org/mom.html

Harry Harlow در کنار مادر جایگزینی که برای بزرگ کردن بچه میمونها استفاده میکرد. مادر حوله پیچ شده را در این تصویر میبینید و مادر تمام سیمی را در تصویر دوم:

2

3


نوزادان میمون اگر امکان اش را داشتند، مادری که با پارچه حوله ای نرم پوشانده شده بود را ترجیح میدادند و زمان زیادی را صرف نوازش آن میکردند (تصویر اول) همانطور که با مادران واقعی رفتار میکنند (تصویر دوم)

4

5


منایع:
utilitarian.net
philosophy.tamucc.edu

2995 بازدید
رای دادن به این مورد
(0 رای)
منتشر شده در آزمایش روی حیوانات
کد خبر: 420

ارسال نظر