امروز: یکشنبه 26 آذر 1396 برابر با 17 دسامبر 2017

آخرين اخبار

مصرف غذاهای غنی از فیبر باعث جلوگیری از بیماری های فلبی می شود.

  • سه شنبه, 29 مرداد 1392
  • نوشته شده توسط 

انواع مختلفي از فيبرها در طبيعت وجود دارد که همگي خصوصيات مشترکي دارند و آن ، کمک به هضم غذا در روده کوچک مي باشد.

خوردن غذاهاي غني از فيبر خواص درماني و فواید متعددي دارد::
- غذاهاي حاوي فيبر معمولا پرحجم بوده و با ايجاد سيري ، کمکي براي کاهش ورزن مي باشند.
- فيبر از طريق جلوگيري از ورود گلوکز به جريان خون نقش مهمي در جلوگيري از ابتلا به ديابت ايفا مي کند.
- فيبر محلول (يک نوع فيبر موجود در جو و لوبيا) داراي اثرات کاهش کلسترولي مي باشد.
- سلامت فلب و عروق ::بررسي 10 مطالعه دقيق و مهم نشان داده است که مصرف روزانه غذاهاي حاوي فيبر 24 درصد از بروز مشکلات قلبي و عروقي جلوگيري مي کند.
- سلامت دستگاه گوارش:: فيبر باعث نرمي مدفوع شده و عمل دفع را راحت تر و سريعتر کرده و از بيماري هاي روده و يبوست جلوگيري مي کند.
- باکتري هاي موجود در روده بزرگ توسط تخمير فيبر و ايجاد سوخت سلولي خاصي از سرطان روده جلوگيري مي کنند .

انجمن قلب آمريکا مصرف 25 گرم فيبر در غذاي روزانه را به منظور کاهش و جلوگیری از ابتلا به بیماری های قلبی و عروقی توصيه مي کند.
مطالعه اي از سوي انجمن بيماري هاي قلب وعروق آمريکا در رابطه با رژيم غذايي حاوي فيبر و ارتباط آن با کاهش بيماري هاي قلبي انجام شده است
اين مطالعه بر اساس داده هاي موجود سال های 2003 تا 2008 (جمع آوري شده توسط انجمن بهداشت امريکا) صورت گرفته است
در این تحقیق و مطالعه با بهره گيري از يک الگوريتم رياضي فوايد مصرف فيبر در جلوگيري از ابتلا به بيماري هاي قلبي آشکار شد ، الگوريتم بر اساس دو گروه از افراد که يک گروه خطر بيماري هاي قلبي و عروقي پايين و گروه ديگر خطر بالايي داشتند عمل مي کرد،
سپس آنها را به چهار گروه بر اساس سن و دريافت فيبر در رژيم غذايي روزانه تقسيم و نتيجه گيري مي کرد.(کمترين ميزان مصرف فيبر0.1 گرم و بالاترين ميزان49.1 گرم در رژيم غذايي روزانه بود)
نتيجه الگوريتم که رده هاي مختلفي سني را مورد تحليل قرار داد نشان داد که به منظور جلوگیری از خطر بيماري های قلبي و عروقي بايد از سنين کودکي و نوجواني از غداهاي حاوي فيبر در رژيم غدايي استفاده کرد.
منبع اصلی فیبرها سبزيجات، ميوه ها ،دانه ها و غلات مي باشد.

References:

1. Pereira MA, O'Reilly E, Augustsson K, et al: Dietary fiber and risk of coronary heart disease: a pooled analysis of cohort studies. Arch Intern Med 2004, 164:370-376.

2. O'Keefe SJ, Ou J, Aufreiter S, et al: Products of the colonic microbiota mediate the effects of diet on colon cancer risk. J Nutr 2009, 139:2044-2048.

3. Singh PN, Fraser GE: Dietary risk factors for colon cancer in a low-risk population. Am J Epidemiol 1998, 148:761-774.

1418 بازدید
رای دادن به این مورد
(0 رای)
منتشر شده در دکتر جوئل فورمن
کد خبر: 699

ارسال نظر