امروز: دوشنبه 30 بهمن 1396 برابر با 19 فوریه 2018

آخرين اخبار

کنترل میزانhdl و ldl خون ، تنها با تغذیه گیاهی امکان پذیر است

  • جمعه, 15 شهریور 1392
  • نوشته شده توسط 

LDL ( لیپوپروتئین با چگالی پایینLow-density lipoprotein ) را به عنوان کلسترل بد و HDL ( لیپوپروتئین با چگالی بالاHigh-density lipoprotein ) را به عنوان کلسترل خوب می شناسیم .

مطالعات در این زمینه مثل مطالعه Framingham Heart Study نشان می داد که HDL پایین یک فاکتور یا عامل ریسک زا برای بیماری های قلبی و عروقی است . بنابراین این تفکر وجود دارد که شاید افزایش HDL این ریسک را کاهش دهد ، اما به این سادگی ها هم نیست .

کلسترول به صورت بسته هایی از لیپوپروتئین ها بسته بندی شده است . وقتی در خون جریان پیدا می کند ، LDL کلسترول را به سلول ها می فرستد و HDL کلسترول های اضافی را برمی دارد و آنها را به کبد می فرستد به جایی که این کلسترول ها تجزیه می شوند . به طور تئوریک داشتن HDL بالا به این معنی خواهد بود که میزان کلسترول بیشتری تجزیه خواهد شد و در نتیجه LDL کاهش خواهد یافت و بنابراین ریسک بیماری های قلبی و عروقی کاهش می یابد . پس افزایش HDL با میزان LDL بالا در ارتباطی مستقیم خواهد بود . اما افزایش HDL وقتی LDL زیاد نیست چه نتیجه ای خواهد داد ؟ آیا فوایدی نیز در این کار وجود خواهد داشت ؟

نیاسین یا اسید نیکوتینیک (vitamin B3) با دوز بالا یکی از موادی است که می تواند HDL را افزایش دهد . آزمایشاتی در سال 2006 برای ارزیابی استفاده نیاسین با داروی کاهش دهنده LDL ( استاتین ) برای جلوگیری از حملات قلبی و سکته ها انجام شده بود . افرادی که برای این آزمایش انتخاب شده بودند شاخص LDL مطلوب و مساعدی( زیر 80 dl\mg) داشتند ، و نتیجه آزمایش در مورد خطر حملات قلبی و سکته در افرادی که شاخص HDL پایین ، شاخص تری گلیسیرید بالا و سابقه بیماریهای قلبی و عروقی را داشتند نگرانی هایی ایجاد کرد.
افرادی که علاوه بر داروی کاهش دهنده LDL یا همان استاتین ، نیاسین نیز مصرف کردند واقعا افزایش در HDL و کاهش در تری گلیسیرید را تجربه کردند .
همچنین افرادی که نیاسین مصرف می کردند افزایش کوچکی در میزان سکته ها داشتند . نیاسین اولین دارویی نیست که شاخص HDL را افزایش داده بود ولی در کاهش خطرات بیماریهای قلبی و عروقی با شکست مواجه شده بود . چندین سال قبل یک داروی افزایش دهنده HDL که torcetrapid نامیده شده بودنیز باعث افزایش خطرات بیماری های قلبی و عروقی میشد.
مطالعه ی دیگری نیز نشان می دهد، افزایش دوز HDL میزان ریسک را در بیمارانی که شاخص LDL مطلوبی دارند کاهش نمی دهد .
تعداد HDL و LDL در تست خون ساده ترین نشانه هایی است که میزان پیشرفت بیماری های قلبی و عروقی را مشخص می کنند . این نشانه ها ضرورتا برای تعیین دقیق میزان پیشرفت بیماری نیستند وتنها فاکتورهایی نیستند که در پیشرفت این بیماری ها سهیم هستند .دستکاری شاخص کلسترول با دارو ، برای درمان بیماری های قلبی و عروقی و جلوگیری از حملات قلبی و سکته های بعدی کافی نیست . این مطالعه 25 میلیون دلاری مطلبی را تایید کرد که ما پیش از این می دانستیم : داروها سلامتی قلبی و عروقی را به حالت اول باز نمی گردانند . فقط زندگی سالم و تغذیه گیاهی می تواند سلامتی را به ما باز گرداند .

 

 http://forum.vegankind.ir/forum77/thread835.html

2100 بازدید
رای دادن به این مورد
(0 رای)
منتشر شده در دکتر جوئل فورمن
کد خبر: 719

ارسال نظر