امروز: شنبه 25 آذر 1396 برابر با 16 دسامبر 2017

آخرين اخبار

کاپیتان پل واتسون

  • یکشنبه, 17 شهریور 1392
  • نوشته شده توسط 

بنیان گذار جامعه حفاظتی منابع دریایی چوپان دریا (Sea Shepherd)

یکی از رئیسان و بنیانگذاران بنیاد صلح سبز

سال های اولیه زندگی

PW bio fam foto 2

پل واتسون در 2 ام دسامبر سال 1950 در شهر تورنتو کانادا به دنیا آمد . در شش سالگی ، او و خانواده اش به شهر صید خرچنگ دریایی یعنی شهر ساحلی سنت.اندروز در ایالت نیو برانزویک نقل مکان کردند . به عنوان بزرگترین فرزند در بین هفت بچه ، واتسون تا ژانویه سال 1964 در آن جا زندگی کرد تا اینکه مادرش فوت کرد و پدرش خانواده را به تورنتو برگرداند . پدر او جوزف آنتونی واتسون نام داشت ، یک فرانسوی – کانادایی که در نیو برانزویک کانادا به دنیا آمد . مادر او آناماری لارسون بود ، دختر اوتا لارسون هنرمندی دانمارکی و دوریس فوئب کلارک کانادایی .
در سال 1960 ، واتسون عضو باشگاه Kindness Club شد که توسط آیدا فلمینگ در نیو برانزویک بنا شده بود . بعد از اینکه تله گذاران یکی از سگ های آبی مورد علاقه او را کشتند ، واتسون ( در سن نه سالگی ) شروع به تخریب تله گذاری ها برای حیوانات کرد . او همچنین به آشفته کردن شکارچیان اردک و گوزن مشهور بود و پسر بچه های دیگر را از هدف قرار دادن پرندگان منع می کرد .
در سال 1967 ، واتسون خانه را به قصد کار کردن ترک کرد و به شهر مونترال و بعد به شهر ونکوور رفت تا در کشتی بخار کانادایی پرنسس مارگاریت به عنوان آتش نشان کار کند . در سال 1968 به گارد ساحلی کانادا ملحق شد . اولین کشتی او کشتی هواشناسی S.G.C.C در ونکوور بود .

PW bio babypaul2


در سال 1969 به خدمه کشتی باربری نروژی به نام بریس که از آسیا به آفریقا می رفت ملحق شد . سفر های دریایی در سنین پایین با تاجران کانادایی ، نروژی ، سوئدی و انگلیسی تجارب زیادی را در مورد اقیانوس های مختلف دنیا برای او به همراه آورد ، تجاربی شامل طوفان و گردباد سخت دریای جنوبی چین ، طوفان های آتلانتیک شمالی در منطقه کوه های یخی در عرض جغرافیایی شمالی آتلانتیک و هدایت مناطق حساس جنگی در خلیج فارس . او در سن هفده سالگی به مدت دو سال در گارد ساحلی کانادا بر روی کشتی های هواشناسی ، کشتی های شناور و هوا ناو های نجات و تحقیقاتی خدمت کرد .
روز های صلح سبز
واتسون یکی از بنیان گذاران بنیاد صلح سبز Greenpeace بود . وارد شدن او در این کار در ماه اکتبر سال 1969 آغاز شد ، زمانی که او به سازمان دادن یک سفر دریایی در آمریکا و مرز کانادا برای مخالفت با آزمایش هسته ای توسط کمیسیون انرژی اتمی در جزیره آمچیتکا (Amchitka Island ) کمک کرد .
چند تن از شرکت کنندگان در اعتراضات گروه کوچکی را برای کار کردن بر روی عقاید افراد بیشتر در مخالفت با آزمایشات هسته ای در جزیره آمچیتکا تشکیل دادند . گروه " Don't Make a Wave" نام داشت و اعضای آن عمدتا از باشگاه سیراSierra Club ) و جامعه ای از دوستان ( Quakers) بودند . واتسون ، که عضو باشگاه سیرا بود ، به خاطر نگرانی در مورد حیات وحش دریایی در محل آزمایشات ، اساسا برای مخالفت و اعتراض انگیزه کافی را داشت .
در اکتبر سال 1971 ، کمیته ، اسپانسر و حامی سفر دریایی صلح سبز 1 شد . صلح سبز 1 یک قایق ماهی گیری کانادایی بود که قبلا با نام فیلیس کورماک شناخته می شد . کشتی از ونکوور ، بریتیش کلمبیا ( غربی ترین استان کانادا ) عازم جزیره آمچیتکا شد ، ( تحت فرماندهی کاپیتان جان کورماک ) و مقصد این سفر محل آزمایشات هسته ای بود . سیزده نفر داوطلب در عرشه کشتی بودند که سه تن از آنان رابرت هانتر ، رود مارینینگ و لیل تورستون نام داشتند . سه دهه بعد ، این سه نفر هنوز هم به همراه کاپیتان واتسون در کمپین های Sea Shepherd عازم سفر های دریایی هستند .

PW bio Phyllis Cormack
آزمایشات به تاخیر افتاد و صلح سبز 1 ، پس از یک ماه بودن در دریا ،‌به ونکوور بازگشت .
در خلال این سفر ها ، کشتی دوم سازماندهی شد . این کشتی یک مین روب کانادایی به نام فورتون اجواتر بود . این کشتی صلح سبز 2 نام گرفت . یکی از کارکنان کشتی واتسون بود . صلح سبز 2 در نزدیکی رودخانه کمبل از کنار کشتی صلح سبز 1 عبور کرد و عازم شمال شد تا به آلاسکا برسد . ابتدا از ژوئنو (پایتخت ایالت آلاسکای آمریکا) گذشت و بعد به طرف خارج مرز و از جانب خلیج آلاسکا به جزایر آلوتیان رسید .
آزمایش هسته ای به خاطربی اثر کردن سفر دریایی صلح سبز 1 به تاخیر افتاده بود ، ولی به هر حال کمیته انرژی اتمی آمریکا برای جلوگیری از دخالت صلح سبز 2 انفجار بعدی را جلو انداخت . زمانی که کشتی صلح سبز 2 چندین هزار مایل دورتر از محل آزمایش بود ، بمبی پنج مگا تنی در زیر جزیره آمچیتکا منفجر شد .

PW bio Greenpeace Chronicle Sept 79 inside left 5
بحث و جدل هایی که سفر های دریایی صلح سبز ایجاد کرد منجر به تصمیم گیری برای لغو آزمایشات دیگر در این جزیره شد و انفجار نوامبر سال 1971 آخرین آزمایش هسته ای بود که در جزیره آمچیتکا به وقوع پیوست .
در سال 1972 ، کمیته ، نام دو کشتی که در اولین کمپین ها حضور داشتند را گرفت و نام آن ها را به بنیاد صلح سبز ( گرین پیس) تغییر داد .
واتسون یکی از بنیانگذاران و مدیران صلح سبز بود . در واقع او به طور رسمی یکی از هشت اعضای بنیان گذار بود . رابرت هانتر اولین نفر بود و شماره عضویت مادام العمر او 000 بود . همسر او روبرتا هانتر دومین نفر و شماره عضویت مادام العمر او 001 بود . شماره عضویت رسمی واتسون 007 و همچنان نیز 007 است .
در سال 1972 ، واتسون قایق کوچک صلح سبز به نام آسترال را رهبری کرد و آن را در مسیر برخورد با کشتی فرانسوی حمل کننده هلیکوپتر ، کشتی جنی دی آرک ، واقع در بندرگاه ونکوور قرار داد . این اعتراضی بر علیه آزمایشات هسته ای فرانسه در جزیره مارورا در اقیانوس آرام شمالی بود . کشتی جنی دی آرک مجبور شد تا مسیر خود را تغییر دهد . آسترال مسیر خود را تغییر داد و روی هدف باقی ماند ، و دماغه به دماغه با ناو جنگی حرکت کرد تا جایی که کشتی جنی دی آرک را وادار به توقف نمود .
در سال 1973 ، در طی تصرف شهر ووندیدنی ، ایالت داکوتای جنوبی توسط جنبش سرخپوستان آمریکا ، واتسون و دیوید گاریک صلح سبز را نمایندگی کرده و آن را دوباره ارائه کردند . هر دو به عنوان داوطلب در جنبش سرخپوستان آمریکا خدمت کردند ، و واتسون با مطالب پزشکی و بایگانی پرونده ها به همراه رابرت هانتر در روزنامه ونکوور سان به این جنبش کمک کرد .

PW bio Wounded Knee-6
در سال 1974 ، واتسون ، رابرت هانتر ، دکتر پول اسپانگ و دیگران اولین کمپین توسط صلح سبز را برای مقابله با صید نهنگ سازماندهی کردند .
در سال 1975 ، واتسون به عنوان افسر اول تحت فرماندهی کاپیتان جان کورماک در سفری دریایی برای مقابله با ناوگان صید نهنگ شوروی خدمت کرد . در ژوئن 1975 ، رابرت هانتر و واتسون قایق خود را بین کشتی صید نهنگ روسی و گروهی از نهنگ های عنبر(sperm whale) بی دفاع قرار داد . در حین این مقابله با کشتی نهنگ کش روسی ، یک نهنگ عنبر زخمی در حال مرگ خودش را بر روی قایق واتسون انداخت . واتسون سوسوئی از فهم و سپاسگذاری را در چشمان نهنگ مشاهده کرد . او احساس کرد که آن نهنگ سعی و تلاش آن افراد برای نجاتش را می فهمد . همچنان که او به آن جانور با شکوه و عظیم دریایی نگاه می کرد ، نهنگ بدن خود را از قایق بیرون کشید و به آرامی به زیر موج ها رفت و مرد ، همان چند ثانیه نگاه به چشمان آن نهنگ در حال مرگ زندگی او را به کلی تغییر داد . او قسم خورد تا یک حامی و طرفدار واقعی و ابدی برای نهنگ ها و تمام جانوران دریایی شود .

PW bio PW Driving Zodiac in Front of Whaler-7
در سال 1976 ، واتسون بار دیگر به عنوان افسر اول در سفر دریایی صلح سبز 5 خدمت کرد . این کشتی یک کشتی مین روب کانادایی بود به نام جیمز بای(James Bay) که تغییر کاربری یافته بود . یک بار دیگر ، خدمه کشتی با ناوگان صید نهنگ شوروی مواجه شدند ، این بار در شمال هاوایی .
خیلی زود بعد از کمپین صید نهنگ ، واتسون و دیوید گاریک اولین کمپین صلح سبز را برای محافظت از سیل های (فک یا خوک آبی) هارپ و هود در ساحل شرقی کانادا سازماندهی و هدایت کردند . در طی این کمپین ، رابرت هانتر و واتسون یک کشتی بزرگ صید سیل  ، به نام آرکتیک ایندیوور ، را با ایستادن در مسیرش در مناطق یخی متوقف کردند .

PW bio paulnbob2-8
توصیف واتسون درباره کمپین در روزنامه جورجیا استریت چاپ شد و عنوان آن چوپانان دریایی لابرادور نام داشت . چند سال بعد از همین عنوان الهام گرفته شد و این موسسه Sea Shepherd نام گرفت .
در سال 1977 ، واتسون دومین کمپین صلح سبز را برای مقابله با شکار سیل (فک )در ساحل لابرادور هدایت کرد ، این بار او ستاره بین المللی سینما یعنی بریجیت باردوت(Brigitte Bardot ) را نیز به همراه خود به محل تخته یخ های شناور آورده بود تا توجه بین المللی را به سمت کشتار سیلهای آبی معطوف سازد .

PW bio 1977 Brigitte Bardot on Ice with Paul-9
مدتی بعد در همین کمپین واتسون در تلاش برای متوقف کردن بهره برداری کشتی صید سیل  ٬ خو د را به انبوه پوست سیل هایی که به جرثقیل کشتی وصل بودند دستبند زد . وقتی صیادان دیدند که او چه کار کرده ٬ او را به همراه پوست ها به سمت یخ ها کشیدند و بعد در میان زمین و هوا آنها را به بدنه کشتی کوبیدند . سپس واتسون را چندین بار در آبهای منجمد فرو کردند به طوری که دیگر اعضای بدنش را حس نمی کرد و هوشیاری خود را از دست داده بود . بالاخره وقتی افسران ماهیگیران به صحنه رسیدند او به یک برانکار بسته شده و روی عرشه کشتی بود ٬ جایی که صیادان سیل ها  با فشردن چربی سیلها به صورتش نزدیک بود او را خفه کنند و بعد او را در کف کشتی و در میان خون و چربی سیل ها  روی زمین می کشیدند و به او لگد می زدند .

PW bio 1977 Paul on winch 10
در ژوئن سال 1977 واتسون به خاطر مخالف بودن با تاکتیک ها و کاغذ بازی ها و اداره بازی های به وجود آمده در سازمان ٬ بنیاد صلح سبز را ترک کرد . پاتریک مور جایگزین رابرت هانتر شده بود و مخالف کمین هایی با عملکرد و اقدامات مستقیم بود . مور به واتسون اطلاع داده بود که دیگر اجازه ندارد کمپین دیگری را برای محافظت از سیلهای دریایی رهبری کند .
واتسون بنیاد صلح سبز را ترک کرد چون احساس می کرد اهداف اصلی و اولیه سازمان مصالحه شده است و چون او شاهد یک نیاز جهانی برای ادامه فعالیت های محافظتی با اقدامات مستقیم در دریاهای بزرگ بود که نیازمند سازمانی بود که قوانین حفاظت از حیات وحش دریاها را اجرا کند .
برای پاسخ به این نیاز ٬ واتسون در همان سال جامعه محافظتی سی شفرد را بنیان گذاری کرد که به تحقیقات ٬ بررسی ها و اجرای قوانین ٬ قراردادها ٬ راه کارها و تنظیماتی که برای حفاظت از حیات وحش دریایی در سرتاسر دنیا وضع شده بود اختصاص داشت . در دسامبر سال 1978 واتسون به کمک آقای کلیولند آموری و صندوق سرمایه برای حیوانات ٬ یک کشتی کوچک ماهی گیری در انگلیس را خرید و آن را به کشتی محافظتی سی شفرد تبدیل کرد .

PW bio ss79-11
اولین سفر سی شفرد در ماه مارس سال 1979 و مقصد خلیج سنت . لورنس در ساحل شرقی کانادا بود تا در مورد شکار سیلهای آبی کانادایی اطلاع رسانی شده و از تاکتیک اقدام مستقیم برای نجات توله سیل ها  استفاده شود . باقی آن سال به پایان دادن فعالیت کشتی بدنام سیرا که به صید نهنگ می پرداخت ٬ اختصاص یافت .

PW bio ss79crew-12
تصویر بالا دو تن از خدمه کشتی هستند که بودن بر روی عرشه کشتی سی شفرد را انتخاب کردند ٬ پول پیتر در سمت چپ و جری دوران .

فعالیت ها
در طی این سالها ٬ واتسون تنوع قابل توجهی را در فعالیت های خود به نمایش گذاشته است . علاوه بر شراکت در بنیانگذاری صلح سبز در سال 1972 ٬ صلح سبز بین المللی در 1979 ٬ وبنیانگذاری سی شفرد در سال 1977 ٬ واتسون در طی سالهای 1976 و 1980 مخبر و نویسنده برای طرفداران حیات وحش بوده است . او در طی سال های 1978 و 1981 نماینده صندوق سرمایه برای حیوانات بوده و در سال 1979 نماینده جامعه سلطنتی برای محافظت از حیوانات بوده است . او یکی از بنیان گذاران جامعه زیست محیطی ایرس فورس (نیروی زمینی ) در سال 1977 و دوستان گرگ ها در سال 1984 بود . اولین وابستگی واتسون با باشگاه سیرا در سال 1968 صورت گرفت و تا الان نیز یکی از حمایت کنندگان و طرفداران سیرا می باشد . واتسون از سال 2003 تا 2006 در سطح ملی باشگاه سیرا به عنوان رئیس انتخاب شد و در این سمت به باشگاه خدمت کرد .
تحصیلات و کارهای عمومی ارائه شده
واتسون در رشته زبانشناسی و ارتباطات از دانشگاه سایمون فراسر استان بریتیش کلمبیا فارغ التحصیل شد . او در دانشگاه های سرتاسر دنیا سخنرانی های بسیاری را ارائه کرده است و از سال 1990 تا 1994 استاد بومی شناسی در دانشگاه پاسادینا بوده است همچنین واتسون برای سال های 1998 و 1999 در برنامه های افتخاری دانشگاه کالیفرنیا ٬ لس آنجلس مربی و راهنما بوده است . در حال حاضر او سخنگوی رسمی با برنامه ویلیام موریس ایندیوور اینترتینمنت است و به طور منظم برنامه ها و سخنرانی هایی را در کالج ها و دانشگاه های ایالات متحده آمریکا و در صورت مناسبت ها و حوادث خاص در سرتا سر دنیا ارائه می کند .
او که یک وگن است از فعالان و مبلغین عرصه گیاهخواری نیز می باشد.
سیاست ها
از جنبه سیاسی ٬ برای عضویت در پارلمان شهر ونکوور در انتخابات فدرال کانادا کاندید شد . او دو بار کاندیدای حزب سبز بوده است . او در سال 1987 رای حزب سبز را برای اداره پارک های ونکوور و در سال 1995 برای شهرداری ونکوور به دست آورد .
جوایز و تقدیر ها
واتسون در طی این سالها جوایز و تقدیرات زیادی را دریافت نموده است . واتسون در سال 1996 جایزه شهروند افتخاری برای شهر فرانسوی سنت . جین کپ فرات را دریافت کرد . قبل از آن در سال 1989 شهروند افتخاری فلوریدا کیز شده بود . جوایز دیگر او عبارتند از جایزه زیست محیط شناس سال برنامه های تلوزیونی تورنتو سیتی در سال 1990 ٬ جایزه جنسیس(Genesis Award ) در سال 1998 و او در سال 2002 در فهرست افراد مشهور تالار حقوق حیوانات قرار داشت . همچنین او در سال 1999 به خاطر تلاش های داوطلبانه برای فعالیت های محافظتی خود جایزه Daily Points of Light آقای جورج اچ دبلیو بوش را دریافت کرد .
او در سال 2000 از طرف مجله تایم به عنوان یکی از قهرمانان زیست محیطی قرن 20 ام انتخاب شد .
کارهای تالیفی
واتسون یک نویسنده و مولف نیرومند و پرکار است . عنوان های تالیفی او عبارتند از :چوپانان دریا (1979) ٬ سی شفرد : مبارزه من برای نهنگ ها و سیل ها ( 1982) ٬ گریه گرگ (1985) ٬ نیروی زمین (1993) ٬ مبارز اقیانوس ( 1994) ٬ و جنگ سیل ها (2002) .
این کتابها چاپی نیستند ولی نسخه های پی دی اف آنها قابل دسترس می باشد.
زندگی شخصی

PW bio Lani Watson - baby-13
واتسون یک بچه به نام لیلیولانی پائولا لام واتسون(Lilliolani Paula Lum Watson) دارد که در سال 1980 به دنیا آمد ( تصویر زیر لانی 1 ساله را به همراه مادرش استارلت ملودی لام نشان می دهد ) .


تعهد مداوم و قطع نشدنی
واتسون از سال 1978 به عنوان رئیس و فرمانده در هفت کشتی مختلف سی شفرد خدمت کرده است . او به رهبری و هدایت کمپین های سی شفرد برای محافظت از حیات وحش بی دفاع آب ها و دریاها در سر تا سر دنیا ادامه می دهد .

 

http://forum.vegankind.ir/forum40/thread2513.html#post8574

2700 بازدید
رای دادن به این مورد
(0 رای)
منتشر شده در بیوگرافی
کد خبر: 726

نظرات   

 
0 #3 Lone Wolf در تاریخ: سه شنبه 02 مهر 1392 ، ساعت 11:07 ب ظ
ممنون برای تهیه مطلب.
فقط لطفا "خوک آبی" رو به فُک یا سیل تغییر بدید... موجودی با عنوان "خوک آبی" نداریم!
نقل قول
 
 
+2 #2 آرش در تاریخ: دوشنبه 18 شهریور 1392 ، ساعت 12:06 ب ظ
عالی بود. مرسی از اینکه وقت گذاشتید و این متن و ترجمه و ارائه کردین.
نقل قول
 
 
+2 #1 مهدیه در تاریخ: دوشنبه 18 شهریور 1392 ، ساعت 12:06 ب ظ
مرسی از این مطلب قشنگ و زیبا.امیدوارم قدر زحمات و تلاش های کاپیتان و اتسن رو بدونیم.
نقل قول
 

ارسال نظر