امروز: پنج شنبه 28 دی 1396 برابر با 18 ژانویه 2018

آخرين اخبار

احترام به طبیعت در فرهنگ سرخپوست

  • یکشنبه, 17 شهریور 1392
  • نوشته شده توسط 

 

ما درباره پیشنهاد شما برای خرید سرزمینمان اندیشه خواهیم کرد. اما اگر تصمیم به قبول آن بگیریم، با شما شرطی داریم؛ مردان سفید باید با جانوران این سرزمین همچون برادران خود رفتار کنند.

 

 

" چگونه می توان آسمان و یا گرمای یک سرزمین را خرید، یا آن را فروخت؟ تصور چنین چیزی برای ما دور از ذهن است . وقتی ما مالک طراوت هوا و شفافیت آبها نیستیم، چگونه می توان آنها را از ما خرید؟ "

 

" گل های عطرآگین، خواهران ما، و آهوان، اسب ها و عقاب بزرگ، برادران ما هستند . صخره های بلند، شیره گیاهان در دل سبزه زار ها، گرمای بدن اسبان کوچک، و انسان، همه به یک خانواده تعلق دارند . "

 

" نمی دانم، راه ما با راه شما متفاوت است . منظره شهر های شما چشمان مرد سرخ را می آزارد . اما شاید این برای آن باشد که مرد سرخ بدوی و بی تمدن است و چیزی نمی فهمد .

در شهرهای مردان سفید هیچ مکان ساکت و آرامی وجود ندارد، جائی که بتوان به هنگام بهار، صدای باز شدن برگ ها را شنید، و یا جائی که بتوان به صدای ملایم بال زدن حشرات گوش سپرد . اما شاید این به خاطر آن باشد که من بدوی و بی تمدن هستم، و چیزی نمی فهمم . هیاهوی شهرها، گوش را می آزارد . اگر انسان نتواند فریاد مرغ شب، و یا گفتگوی قورباغه هائی که شبانگاه در کنار برکه ای آمده اند را بشنود، زندگی چه معنائی می تواند داشته باشد؟ "

 

" ما درباره پیشنهاد شما برای خرید سرزمینمان اندیشه خواهیم کرد . اما اگر تصمیم به قبول آن بگیریم، با شما شرطی داریم؛
مردان سفید باید با جانوران این سرزمین همچون برادران خود رفتار کنند .
من مردی بدوی هستم، و شیوه دیگری نمی شناسم . من هزاران بوفالو را که در حال متلاشی شدن در دشت ها افتاده بودند دیده ام . بوفالوهائی به جا مانده از گلوله باران مردان سفید، از داخل قطاری در حال عبور .

آدمی بدون جانوران چه خواهد کرد؟ اگر همه حیوانات از میان بروند، انسان به خاطر تنهائی و انزوای عظیم روحش خواهد مرد . زیرا هر آنچه که برای جانوران رخ دهد، خیلی زود برای انسان نیز رخ خواهد داد . همه چیز به هم پیوسته است . "

 

قسمتهائی از پاسخ رئیس سیاتل به رئیس جمهور وقت آمریکا درباره پیشنهاد دولت مرکزی مبنی بر خرید زمین سرخپوستان.

 

 

" من در زندگی خود دریافته ام که هر انسانی به یک حیوان، درخت، گیاه و یا یک نقطه از زمین علاقه و کشش خاصی دارد . اگر انسان ها به این مسئله بیشتر توجه کنند، و به بهترین راه ِ جذب آن رویا به زندگی خود پی ببرند، شاید رویای آنها موجب تزکیه زندگی شان گردد .


بگذارید هر کس در مورد حیوان مورد علاقه اش تصمیم بگیرد، و از او بیاموزد . و راه های معصومانه او را یاد بگیرد . بگذارید تا او صداها و حرکات او را درک کند .

حیوانات می خواهند با انسان ارتباط بر قرار کنند، اما واکان تاکا (روح بزرگ قبیله سرخپوستی داکوتا) نمی خواهد که آنها به طور مستقیم این کار را بکنند، انسان باید برای درک آنها بیشتر تلاش کند . "

 

بوفالوی شجاع

مرد مقدس تتون سو.

 

 

" تعلیم کهن سرخپوست این بوده، که جدا کردن هر روینده ای که می تواند رشد کند، از زمین، کار اشتباهی است . می توان آن را قطع کرد، اما نباید از ریشه بیرونش آورد . در خت ها و گیاهان دارای روح هستند . هر وقت یک سرخپوست نیک بخواهد برای نیاز خود، یکی از این رویندگان را از میان بردارد، این کار را با اندوه و دعا برای بخشایش انجام می دهد ... . "


پا چوبی

شایان.

 

 

برگرفته از کتاب سرخپوستان بزرگ می گوید، نوشته گرگوری سی . آرون با ترجمه شکوه عبداللهی.

گرداوری: ح.ص

 

 

2607 بازدید
رای دادن به این مورد
(0 رای)
کد خبر: 727

ارسال نظر