امروز: دوشنبه 30 بهمن 1396 برابر با 19 فوریه 2018

آخرين اخبار

چارلز داروین: مقایسه ای میان توانایی های ذهنی انسان و حیوانات پایین تر در رده ی تکاملی

  • دوشنبه, 25 شهریور 1392
  • نوشته شده توسط 

با این همه تفاوت اذهان انسان ها و حیوانات عالی تر، هر چند زیاد، قطعا در کمیت است نه کیفیت. ما دیده ایم که عواطف و استعداد هایی از قبیل عشق، حافظه، توجه، کنجکاوی، تقلید، شعور و غیره که انسان به آنها می بالد، می تواند در حیوانات پایین تر در رده ی تکاملی یافت شود.

 

 

در اینکه تفاوت میان ذهن انسانی با توانایی های حداقل و ذهن عالی ترین حیوانات بسیار زیاد ست، جای شکی نیست. یک میمون انسان نما، اگر می توانست عرض حالی بی طرفانه از خود ارائه دهد، اعتراف می کرد که گرچه می تواند طرحی برای تاراج یک بوستان فراهم آورد یا از سنگ ها برای پیکار یا شکستن پوسته ی مغزهای گیاهی استفاده کند ؛ با این حال تصور تبدیل یک سنگ به یک ابزار را هرگز نمی تواند به ذهن متبادر سازد. و از دنبال کردن سلسله ای از استدلالات متافیزیکی یا حل یک مسئله ی ریاضی یا اندیشیدن به خداوند یا تحسین یک منظره ی طبیعی، فاصله ی حتی دورتری دارد.

با این حال برخی از میمون ها احتمالا آشکار خواهند ساخت که می توانند زیبایی پوستهای رنگین یا جامه هایی که شریکانشان در جشن های پیوند زناشویی بر تن می کنند، را تحسین کنند و عملا هم می کنند. آنها تصدیق خواهند کرد که گرچه می توانند بخشی از محتوای آگاهی شان و خواسته های ساده ای را به دیگر میمونها با فریاد بفهمانند، تصور ابراز ایده هایی دقیق با استفاده از اصواتی صریح هرگز به ذهنشان خطور نکرده است. آنها ممکن است پافشاری کنند که آماده ی کمک رسانی به میمون های هم قطارشان از راههای گوناگونی بوده اند ، جانشان را برای آنها به خطر انداخته اند، و از یتیمانشان محافظت کرده اند؛  اما فهمیدن موضوع شفقت بدون تبعیض نسبت به همه ی مخلوقات، که اصیل ترین ویژگی انسان است، کاملا از حدود شناخت شان خارج است.

با این همه تفاوت اذهان انسان ها و حیوانات عالی تر، هر چند زیاد، قطعا در کمیت است نه کیفیت. ما دیده ایم که احساسات و فراستهایی، عواطف و استعداد هایی از قبیل عشق، حافظه، توجه، کنجکاوی، تقلید، شعور و غیره که انسان به آنها می بالد، می تواند به صورت ابتدایی خودش ، یا حتی گاهی در یک وضعیت پیش رفته، در حیوانات پایین تر در رده ی تکاملی یافت شود. هم چنین آنها توانایی های وراثتی ای دارند، مانند آنچه در سگهای خانگی می بینیم که قابل مقایسه با گرگها یا شغال ها ست.

اگر می توانست ثابت شود که توانایی های ذهنی عالی ای مانند ایجاد مفاهیم عام، خودآگاهی و از این قبیل کاملا مختص به انسان است ، که جای تردید فراوانی دارد، این غیرمحتمل نخواهد بود که این کیفیات صرفا نتایج ضمنی دیگر توانایی های پیشرفته ی ذهنی باشد؛ و بار دیگر به طور عمده از به کارگیری پیوسته ی زبانی رشدیافته ناشی  شود. در چه سنی نوزادان توانایی ادراک مفاهیم انتزاعی یا خودآگاهی و اتکا به هستی خود را کسب می کند؟ به این پرسش نمی توان پاسخ داد؛ هم چنین نمی توان پاسخی برای زمان کسب آنها بوسیله ی رده های در حال تکامل فراهم آورد. هنرهای ابتدایی و غریزه ی زبان آموزی در شکل نافص خود، نشانی از تکامل تدریجی در خود دارد. باور بلندمرتبه به پروردگار، موضوعی نیست که در همه ی جای دنیا یافت شود؛ و اعتقاد به نیروهای غیرمادی طبعا از سایر توانایی های ذهنی سرچشمه گرفته لست.

گویا شعور اخلاقی می تواند مناسب ترین و والاترین تمایز میان انسان و سایر حیوانات در نظر گرفته شود. اما نیازی نیست مسئله اینگونه مطرح شود، همان طور که من پیش از این تلاش نموده ام نشان دهم که  طبیعتا غرایز اجتماعی – اصل نخست سامان اخلاقی بشر – با کمک نیروهای مولد فکری و تاثیر عادات، به این قاعده طلایی ختم می شود، " آنگونه رفتار کن که مردم باید با مانند همان با تو رفتار کنند "؛ و این شالوده ای  برای اخلاقیات پی می ریزد.

 

چارلز داروین

ترجمه: حجت صوفی


TheDescent of Man, Chapters III and IV

3189 بازدید
رای دادن به این مورد
(1 رای)
کد خبر: 766

ارسال نظر