امروز: یکشنبه 26 آذر 1396 برابر با 17 دسامبر 2017

آخرين اخبار

چگونگی تهیه کمپوست برای باغچه ارگانیک شما

  • شنبه, 06 مهر 1392

اگر از هر باغبان ماهری بپرسید که راز موفقیت او در باغداری چیست ، مطمئنا در 99 درصد موارد ، جواب آنها کمپوست می باشد

. برای یک باغچه ارگانیک ، وجود کمپوست بسیار مهم و اساسی است .
از کجا کمپوست تهیه کنید ؟ شما می توانید آن را از مراکز مربوطه خریداری کنید ولی قصد اینست که هم کمپوست داشته باشید و هم کار زیست محیطی انجام داده و از
مواد زائد آشپزخانه خود به بهترین شکل ممکن استفاده کنید پس ، محفظه کمپوست خود را با هزینه ای اندک یا بدون هیچ هزینه ای ساخته و شروع به جمع آوری مواد ارگانیک نمایید .
از کمپوست هایی که درست خواهید کرد هم برای باغچه و هم برای گلدان های خود می توانید استفاده کنید.

کمپوست چیزی بیش از مواد ارگانیک پوسیده و تجزیه شده نیست . این مواد ارگانیک می توانند برگ ها ، چمن های چیده شده ، آشغال سبزیجات و پوست میوه ها ، پوسته تخم مرغ ، خاک قهوه و ... باشند . قوطی خالی یا سطل های پلاستیکی موجود در آشپزخانه ها می توانند برای جمع آوری مواد زائد آشپزخانه ای و ریخته شدن در سطل کمپوست مورد استفاده قرار بگیرند .

org2compost1

org3compost2

org4oompost4

ایجاد یک سطل کمپوست در فضای آزاد می تواند به راحتی انتخاب یک گوشه از حیاط شما برای انباشته کردن مواد زائد داخل خانه باشد .
ساده ترین سطل کمپوست با طولی از سیم بافته شده و به شکل دایره درآمده به دست می آید . طول سیم بافته شده نباید کمتر ازتقریبا 3 متر باشد و اگر مایل بودید می توانید اندازه بزرگتری را نیز انتخاب کنید . به محض اینکه این سیم بافته شده را به شکل دایره در آورید ، برای استفاده کردن آماده است . به راحتی سطل خود را در جایی بیرون از مسیر رفت و آمد ولی قابل دسترس قرار داده و شروع به استفاده کردن از آن کنید .

نوع دوم سطل کمپوست با یک بشکه پنجاه و پنج گالنی ساخته می شود . از یک دریل استفاده کنید و در اطراف بشکه حفره های کوچکی ایجاد نمایید ، از قسمت پایین بشکه شروع کنید و سپس 18 اینچ ، 18 اینچ بالا بروید . این کار به کمپوست شما اجازه خواهد داد تا خوب تنفس نموده و تجزیه شود .

نوع سوم سطل کمپوست خانگی با تخته های پهن چوبی مصرف شده ساخته می شود . این تخته ها می توانند از بازار های محلی با هزینه ای اندک و یا به صورت کاملا مجانی تهیه شوند . شما برای ساختن یک سطل کامل و قابل استفاده به 12 عدد از این تخته های چوبی نیاز دارید . همچنین شما برای این نوع سطل کمپوست به فضای بیشتری نیاز دارید ، چون این سطل کمپوست در حقیقت شامل سه سطل در کنار یکدیگر می باشد . همچنین شما به چند عدد پیچ و حداقل شش عدد لولا و سه عدد قلاب و چفت نیاز خواهید داشت .
با وصل کردن سه تخته به هم به شکل مکعب مربع کار خود را شروع کنید به شکلی که تخته قسمت جلویی بعدا نصب خواهد شد . به سطل یو ( u) شکلی که ایجاد کرده اید یک تخته دیگر در سمت عقب و یکی دیگر در سمت راست اضافه کنید . این کار را ادامه دهید تا سه عدد سطل یو شکل ایجاد کنید . به هر کدام از سطل ها با استفاده از دو لولا و وصل نمودن یک قلاب و چفت یک تخته دیگر اضافه کنید به طوری که درهای مکعب ها به طور مجزا باز و بسته شوند .
استفاده از این سیستم را با پر کردن اولین سطل آغاز کنید . وقتی سطل اول پر شد ، در را باز کنید و کمپوست در حال تجزیه را با بیل به سطل دوم انتقال دهید . وقتی دوباره پر شد این کار را تکرار کنید ، کمپوست درون سطل دوم را به سطل سوم انتقال داده و به همین صورت کار را ادامه دهید . از آنجا که شما به طور مداوم مواد داخل سطل را زیرو رو می کنید و به عمل تجزیه مواد ارگانیک شتاب می بخشید ، این نوع از فرآیند سطل کمپوست سریعترین روش برای ساختن کمپوستی خوب است .

زیاد مهم نیست که شما چه نوع سطلی برای کمپوست خود را انتخاب می کنید ، عملکرد اصلی همه آن ها یکسان است . با قرار دادن سه تا پنج اینچ لایه از مواد ارگانیکی مانند برگ ها و یا چمنهای چیده شده شروع به پر کردن سطل کنید . بعد مواد زائد آشپزخانه ای را اضافه کنید . این کار را ادامه دهید تا سطل پر شود . تقریبا یک سال طول می کشد تا یک کمپوست خوب تجزیه شده و به چیزی که باغبانان از آن به عنوان طلای کثیف یاد می کنند ، تبدیل شود .

شاید ممکن است به بیش از یک سطل برای تامین کمپوست مورد نیاز باغچه خود احتیاج داشته باشید ، به خصوص اگر از بشکه پنجاه و پنج گالنی استفاده می کنید . برای سطل ساخته شده از سیم بافته ، به محض اینکه سطل پر شد و مواد داخل آن شروع به تجزیه شدن کرد می توانید آن را جابه جا کرده و پر کردن سطل کمپوست دیگری را آغاز نمایید . در مورد سطل ساخته شده از تخته های چوبی می توان گفت که این سطل به اندازه کافی بزرگ می باشد و می تواند کمپوست کافی برای باغی بزرگ را فرآهم کند .
هر کدام از این روش ها را که انتخاب می کنید ، اگر همین حالا کار خود را شروع کنید تا فصل کاشت بعدی می توانید مقدار زیادی کمپوست فوق العاده برای باغ ارگانیکی موفق داشته باشید . و دقت کنید که هدف عمده ما از ایجاد کمپوست در خانه ،کاهش زباله های خانگی و کمک به بازیافت سریع زباله های موجود در طبیعت می باشد.شما حتی می توانید کمپوست تهیه شده در خانه خود را به باغداران ارگانیک بفروشید.

منابع:
http://www.planetnatural.com
ways2gogreen.com
greenprophet.com
http://www.gardeningknowhow.c

-----------------------------

 http://forum.vegankind.ir/forum76/thread1633.html

1073 بازدید
منتشر شده در کشاورزی ارگانیک
کد خبر: 786

نظرات   

 
+1 #1 بابا آمین در تاریخ: یکشنبه 07 مهر 1392 ، ساعت 01:07 ب ظ
با درود و ادب
ممنون از این مطلب مفیدتون . من چند وقتی ست که یکی از گلدان های داخل بالکن را مقداری خاک در آن ریخته و پوست میوه ها را خورد کرده و بر روی سطح گلدان می ریزم و قتی که خشک شد با خاک گلدان زیر و رو می کنم . نتیجه ی خوبی داده.
با سپاس :-)
نقل قول
 

ارسال نظر