امروز: شنبه 04 آذر 1396 برابر با 25 نوامبر 2017

آخرين اخبار

مقاومت در برابر آنتي بيوتيک ها چگونه شيوع پيدا مي کند ؟

  • دوشنبه, 29 مهر 1392
  • نوشته شده توسط 

چند روز پیش مرکز کنترل بیماری ها(Centers for Disease Control) ،ارتباط بین استفاده روزمره

از آنتی بیوتیک ها در دامداری ها و افزایش مقاومت باکتریایی در بدن را که مسبب مرگ و میر حداقل 23000 نفر در سال می باشد را تایید کرد .
این اولین گزارش ارائه شده توسط دولت است که تعداد افرادی را که سالانه به دلیل عفونت ها جان خود را از دست می دهندتخمین می زند ، عفونت هایی که به دلیل سوء مصرف آنتی بیوتیک توسط انسان ها و حیوانات، نسبت به دارو ها واکنش نشان نمی دهند وباعث مرگ انسان ها می شوند .
مدیر مرکز کنترل بیماری ها ، توماس فرایدن ، فراخوانده شد تا جهت کاهش و نظارت بر مصرف آنتی بیوتیک ها یا بازگرداندن سطح خطر به دورانی که عفونت های معمول باکتریایی در مجاری ادارار ، جریان خون ، دستگاه تنفسی و پوست به طور عادی از بین می رفت یا تقلیل می یافت ، اقداماتی اورژانسی انجام گیرد .
فرایدن می گوید " اگر مراقب نباشیم زمانی فرا می رسد که دیگر آنتی بیوتیک ها تاثیری روی ما نخواهند داشت ، البته همین حالا نیز برای برخی از بیماران و بعضی میکروب ها خیلی دیر شده است . "
کشف پنی سیلین در سال 1928 دنیای داروسازی را دگرگون کرد . ولی آنتی بیوتیک ها منابع مصرفی محدود شده ای هستند ، به خاطر این که باکتری ها به طور مرتب در مقابل دارو ها مقاوم تر می شوند و این مقاومت با هر بار مصرف بیشتر می شود.

2میلیون عفونت مقاوم نسبت به آنتی بیوتیک
در کنار مرگ و میر های سالانه ، این گزارش تخمین می زند که سالانه 2 میلیون عفونت مقاوم نسبت آنتی بیوتیک رخ می دهد . فرایدن می گوید که این ها تخمین های حداقلی هستند چون آن ها فقط میکروب هایی را که به آنتی بیوتیک های گوناگون مقاوم هستند را به حساب آورده اند و تنها عفونت های بیمارستانی را شامل می شوند و موارد موجود در مراکز دیالیز ، آسایشگاه ها و دیگر مراکز پزشکی در این تخمین حضور ندارند .
حداقل 70 درصد آنتی بیوتیک های موجود در ایالات متحده آمریکا جهت تسریع رشد حیوانات مزارع و یا جهت جلوگیری از شیوع بیماری ها در بین حیوانات پرورش یافته در دامداری ها مورد استفاده قرار می گیرند . دارو های روزمره با دوز پایین که در بین مقدار زیادی از حیوانات توزیع می شود ، شرایطی ایده آل را برای میکروب ها فرآهم می آورد تا مقاومت خود در برابر آنتی بیوتیک ها را توسعه ببخشند .
فرایدن می گوید ، " استفاده گسترده از آنتی بیوتیک ها در صنعت کشاورزی منجر به افزایش مقاومت عفونت ها در انسان ها شده است . "
صنایع دارویی و صنایع مربوط به دامداری ها همواره وجود چنین ارتباطی را انکار کرده اند . ولی این گزارش به دنبال متوقف کردن چنین مصرف هایی است .
موسسه سلامت حیوانات ، که در واقع گروهی است که نماینده شرکت های دارویی می باشد اظهار می کند که از بین 18 درمان خاص مقاوم در برابر آنتی بیوتیک که در گزارش مورد بحث بوده است ، تنها دو عدد از آن ها ممکن است با مصرف آنتی بیوتیک در غذای حیوان ها مرتبط باشد ."
استیو هیلینگ ، مدیر سلامت عمومی برای جامعه دارویی سانفرانسیسکو می گوید که این گزارش به طور کامل نشان دهنده ارتباط صنعت کشاورزی با این مشکل است . و سوال اصلی این است که آیا رهبران دولتی و صنایع کشاورزی در نهایت به سخنان کار گروه ها و کارشناسان ماهر خود گوش خواهند داد .
مشکل بزرگ دیگر بیمارانی هستند که برای درمان آنتی بیوتیکی اصرار می ورزند ، این گزارش نشان می دهد که نیمی از آنتی بیوتیک های مصرفی توسط انسان ها غیر ضروری هستند .
فرایدن می گوید ، " بیماران از پزشک خود تقاضای آنتی بیوتیک می کنند و اگر پزشک شان برای آن ها دارو تجویز نکند احساس می کنند که او کار خود را به خوبی انجام نداده است . "

دلالت های گسترده
افزایش مقاومت در برابر آنتی بیوتیک علاوه بر اینکه عفونت های معمول را به مواردی مرگ آور تبدیل می کند ، می تواند باعث از بین رفتن تاثیر و کارکرد بسیاری از درمان های مدرن شود . پیوند اعضا ، جایگزینی مفصل ، درمان بیماران سرطانی و استفاده از کاتیترها ، دستگاه تنفس مصنوعی و دیگر روش ها و وسیله های مهاجم و خارجی به خاطر ریسک عفونت غیر ممکن خواهند بود .
ارتباط بین مصرف زیاد آنتی بیوتیک ها در دام ها و مقاومت میکروب ها از سال 1960 مورد شک بوده است ولی کنگره به خاطر صنایع دامداری و داروسازی ، مانع تلاش های صورت گرفته از طرف اداره غذا و داروی آمریکا در کاهش مصرف این آنتی بیوتیک ها شده است .


قانون گذاری به جایی نمی رسد
فرانسیس اسکارپولا می گوید که گواهی نامه محصولات ارگانیک استفاده از آنتی بیوتیک ها را منع می کند ولی پرورش چنین حیواناتی نیز بسیار پر هزینه است .
هنری وکسمن نماینده لس آنجلس در مجلس ، برای اولین بار در سال 1980 قانونی را برای محدود نمودن مصرف آنتی بوتیک در دامداری ها ارائه داد . در دهه گذشته نیز لوئیس اسلاتر ، نماینده نیویورک ، لایحه مشابهی را ارائه کرد که با چندین لایحه نیز از جانب دییانا فینشتین سناتور کالیفرنیا و کریستن گلیبرند سناتور نیویورک همراه شد ولی هیچ کدام به نتیجه ای نرسید .
آویناش کار ، یکی از وکلای انجمن دفاع از منابع طبیعی ( این انجمن یک گروه زیست محیطی است که از اداره مواد غذایی و دارویی ایالات متحده آمریکا تقاضا دارد که استفاده از آنتی بیوتیک در افزایش رشد دام ها را ممنوع کند . این پرونده هم اکنون منتظر رای دومین دادگاه قضایی استیناف آمریکا می باشد .
) در سانفرانسیسکو می گوید " ما مرتبا از طرف صنایع دارویی و صنایع دامداری و کشاورزی می شنویم که می گویند مشکل واقعی استفاده از آنتی بیوتیک در دامداری ها نمی باشد بلکه ما باید بر روی مصرف آنتی بیوتیک توسط انسان ها تمرکز داشته باشیم . "

 http://forum.vegankind.ir/forum53/thread2594.html

5011 بازدید
رای دادن به این مورد
(1 رای)
منتشر شده در مطالب ویژه
کد خبر: 826

نظرات   

 
+1 #1 تائيد مطالبDr R . GHOTASLOU در تاریخ: سه شنبه 28 مرداد 1393 ، ساعت 09:05 ق ظ
موتاسيون در ذات باكتري ها بوده و انسان در اثر مصرف داروها و خصوصا دز زمان استفاده بي رويه و نادرست، به باكتري ها فرصت جهش داده و درصورت عدم رعايت استانداردهاي لازم اين ژن مقاومت در جامعه توسعه پيدا مي كند.
نقل قول
 

ارسال نظر