امروز: شنبه 30 دی 1396 برابر با 20 ژانویه 2018

آخرين اخبار

اصحاب فرهنگ فرانسه خواستار تصویب منشور بین المللی «حقوق حیوانات» در سازمان ملل شدند.

  • شنبه, 04 آبان 1392
  • نوشته شده توسط 

هدف نهایی دوستداران حیوانات اینست که یک منشور بین‌المللی «حقوق حیوان» به تصویب سازمان ملل برسد که دارای همان اعتبار قانونی منشور حقوق بشر باشد.

 

به‌تازگی بیست و چهار نفر از برجسته‌ترین چهره‌های فرهنگی فرانسه مانیفستی نوشته اند و در آن رسماً خواسته اند که متن قانون مدنی فرانسه در رابطه با حیوانات تصحیح شود و حقوقشان به‌عنوان موجوداتی «زنده و حساس» مانند انسان به‌رسمیت شناخته شود. البته در حال حاضر در فرانسه در برخی از موارد حقوق حیوانات رعایت می‌شود، اما تبصره‌ی مربوط به حیوانات در قانون مدنی فرانسه به سده‌ی نوزدهم برمی‌گردد و آنان را جزو «اموال منقول» انسان (مانند میز و صندلی) ذکر می‌کند و بنابراین به انسان اختیارات تام می‌دهد.

سازمانها و انجمنهای حمایت از حیوانات در فرانسه بسیار نیرومند هستند اما هنوز قانونی که کاملاً مطلوب ایشان باشد در فرانسه به تصویب نرسیده، و این درخواست‌نامه‌ی جدید گام مهمی در این راه به‌شمار می‌رود زیرا در فرانسه نظر بزرگان فرهنگ، آنهم کسانی به شهرت این بیست و چهار نفر، نقش تعیین‌کننده دارد.

هدف نهایی دوستداران حیوانات اینست که یک منشور بین‌المللی «حقوق حیوان» به تصویب سازمان ملل برسد که دارای همان اعتبار قانونی منشور حقوق بشر باشد. بنیاد فرانسوی «سی‌میلیون دوست»، بزرگترین همایش حمایت از حیوانات در فرانسه، رسماً از مانیفست حاضر پشتیبانی کرده است.

نام این بیست و چهار چهره‌ی برجسته‌ی فرانسوی در پیوند زیر آمده است.

bibliobs.nouvelobs.com

تنظیم و ترجمه: مهرداد مهربان

 

 

2872 بازدید
رای دادن به این مورد
(2 رای)
کد خبر: 831

ارسال نظر