امروز: شنبه 04 آذر 1396 برابر با 25 نوامبر 2017

آخرين اخبار

کلم ها : بسیار موثر در پیشگیری از ابتلا به انواع سرطان

  • جمعه, 13 دی 1392
  • نوشته شده توسط 

دانشمندان علم تغذیه بار ها نشان داده اند که افرادی که غذای گیاهی طبیعی یعنی سبزیجات ، میوه ها ،

حبوبات ، مغز ها و دانه های بیشتری مصرف می کنند ، احتمال کمتری وجود دارد که به سرطان مبتلا شوند ، اما آیا تمام سبزیجات قدرت محافظتی یکسانی دارند ؟

برای اینکه در جنگ با سرطان پیروز شوید ، باید یک رژیم غذایی ضد سرطانی طراحی کنید ، رژیم غذایی که بر روی مواد غذایی با قدرتمند ترین تاثیرات ضد سرطانی تمرکز دارد . بعد ما می توانیم مقدار زیادی از این غذا ها را هر روز بخوریم و بدن خود را در این مواد غذایی محافظت کننده غرق کنیم .

خانواده کلم ها در میان سبزیجات پر از مواد غذایی عالی با قدرتمند ترین تاثیرات ضد سرطانی می باشد ، ما باید هر روز از سبزیجات این خانواده استفاده کنیم . این خانواده شامل سبزیجات سبز رنگی مانند کلم پیچ،کلم چینی به علاوه سبزیجات غیر سبز رنگی مانند گل کلم می باشد .
کلم ها حاوی گلوکزینولیت(Glucosinolates) بوده و در نواحی متفاوتی از سلول های خود دارای آنزیمی هستند که میروسیناس(Myrosinase) نامیده می شوند . وقتی ما این سبزیجات را می جویم ، خرد می کنیم یا در مخلوط کن می ریزیم ، این سلول های گیاهی را می شکنیم و به میروسیناس اجازه می دهیم تا بتواند با گلوکزینولیت تماس داشته باشد ، به این ترتیب واکنشی شیمیایی به وجود می آید که منجر به تولید ایزوتیوسیانیت ها(isothiocyanates -ITCs) می شود – ترکیبی قوی و ضد سرطانی .

نشان داده شده است که ایزوتیوسیانیت ها مواد سرطان زا را دفع و مسمومیت این مواد را رفع می نمایند ، سلول های سرطانی را می کشند و از رشد تومورها جلوگیری می کنند . 1
همچنین خوردن کلم های سرشار از ایزوتیوسیانیت از بدن در برابر سرطان محافظت می کنند ، در این جا چند مثال برای شما ارائه می کنیم :

بیست و هشت وعده مصرف سبزیجات در هفته خطر سرطان پروستات را تا 33 درصد کاهش می دهد ، ولی تنها 3 وعده مصرف سبزیجات از خانواده کلم ها در هفته خطر سرطان پروستات را تا 41 درصد کاهش می دهد . 2
یک یا بیش از یک وعده مصرف کلم پیچ در هفته خطر سرطان لوزالمعده را به میزان 38 درصد کاهش می دهد . 3
یک وعده مصرف سبزیجات از خانواده کلم ها به طور روزانه ، خطر سرطان پستان را تا بیش از 50 درصد کاهش می دهد . 4
کلم ها و سرطان پستان
کلم ها به طور خاص در پیشگیری از سرطان های هورمونی مانند سرطان پستان مفید هستند ، چون برخی ایزوتیوسیانیت ها مانند ایندول – تری – کربینون ( که به وفور در کلم بروکلی و کلم پیچ وجود دارد ) می توانند به بدن کمک کنند تا استروژن و دیگر هورمون ها را دفع کند . 5 در حقیقت تحقیقی جدید تاثیرات ضد استروژنی بیشتری از ایندول – تری – کربینول و سولفورافین ( فراوان در کلم بروکلی ) را نشان می دهد . این ایزوتیوسیانیت ها تاثیرات استروژن بر روی سرعت رشد سلول های سرطانی مربوط به پستان و گردن را کند می کنند . 7 – 5
خوردن کلم ها میزان قابل توجهی از ایزوتیوسیانیت ها را در بافت پستان تولید می کند 8 ، و مطالعات مشاهده ای نشان می دهند زنانی که سبزیجات کلمی بیشتری مصرف می کنند احتمال ابتلا به سرطان پستان در آن ها کمتر است : در یک مطالعه چینی جدید ، زنانی که به طور منظم و روزانه یک وعده از سبزیجات کلمی تغذیه می کردند با 50 درصد کاهش در خطر سرطان پستان مواجه بودند . 4 در یک مطالعه اروپایی برای مصرف سبزیجات کلمی حداقل هفته ای یک بار ، 17 درصد کاهش در خطر سرطان پستان مشاهده شده است . 9 علاوه بر این ، نجات یافته گانی از سرطان پستان که حداقل و به طور منظم یک بار در هفته از کلم ها تغذیه می کنند ، خطر بازگشت و عود سرطان در آن ها کمتر است ، هر چه سبزیجات کلمی بیشتری بخورند ، خطر ابتلای دوباره به سرطان در آن ها کمتر خواهد بود . 10
در کنار یک شیوه تغذیه گیاهی سرشار از مواد مغذی ، کلم ها می توانند برای بدن ما شرایط بسیار مساعدی از محافظت در برابر سرطان را فراهم آورند .

2513 بازدید
رای دادن به این مورد
(0 رای)
منتشر شده در دکتر جوئل فورمن
کد خبر: 892

ارسال نظر