امروز: یکشنبه 26 آذر 1396 برابر با 17 دسامبر 2017

آخرين اخبار

دونالد واتسون Donald Watson

  • سه شنبه, 01 بهمن 1392
  • نوشته شده توسط 

ابداع کننده کلمه ویگن به معنای گیاه خواری مطلق و بنیان گذار جامعه گیاه خواری

وگن -The Vegan Society-
.
اوایل زندگی
واتسون در تاریخ دوم سپتامبر 1910 در مکزبورو ، یورکشایر انگلیس به دنیا آمد و پسر رئیس جامعه معدن کاران بود . او در محیطی به دنیا آمد که نه تنها با گیاه خواری مطلق بلکه با گیاه خواری معمول نیز نا آشنا بود . با وجود آن ، والدین دونالد سه کودک خود را در تعیین مسیر زندگیشان تشویق و حمایت می کردند ، روشی روشنفکرانه و آزادی خواه که به دونالد این امکان را داد تا ایده های چالش برانگیز و بحث برانگیز خود را ابراز کند. واتسون احترام بسیار زیادی به والدین خود قائل بود و اغلب قدردانی خود را نسبت به آگاهی آنها در پدیرفتن فلسفه هایش ابراز می نمود .
سفر او به دنیای گیاه خواری از مزرعه عمویش جورج و از وقتی که بسیار جوان بود شروع شد . در آن زمان او گفت :
" من توسط حیوانات بامزه و جالبی احاطه شده بودم . همه آنها چیزی به ما می دادند . اسب مزرعه گاوآهن را می کشید ، گاو شیر می داد ، مرغ ها تخم می گذاشتند و خروس یک ساعت کوکی مفید و دقیق بود . من آن موقع نفهمیدم که خروس عملکرد و وظیفه دیگری نیز دارد . گوسفند پشم می داد ، متوجه نشدم که خوک ها چه چیزی به ما می دهند ولی موجوداتی بسیار دوست داشتنی بودند و همیشه از دیدن من خوشحال می شدند . "
او بعد از دیدن یکی از خوک ها که قصابی شده بود فهمید خوک ها با چه هدفی پرورش می یابند و زندگی اش تغییر کرد . او در سن چهارده سالگی و به دنبال یک تصمیم جدی در سال نو گیاه خوار شد در حالی که هیچ گیاه خوار دیگری را نمی شناخت .


دوران تدریس
واتسون وقتی مدرسه را در سن پانزده سالگی تمام کرد در یک مزرعه تجاری خانوادگی کارآموز بود و در آن جا مهارت های لازم برای کار با چوب را فرا گرفت و آنها را ارتقا بخشید ، او بعد ها ( از سن بیست سالگی ) معلم این رشته شد . او در لستر تدریس کرد و نقش مهمی در جامعه گیاه خواری لستر داشت . سپس او به کسویک رفت و در آن جا به مدت بیست و سه سال به تدریس پرداخت . او بعد از بازنشستگی نیز به زندگی در کسویک ادامه داد ، با جامعه گیاه خواری کامبریا کار می کرد و کمپین هایی را به خاطر جمعیت محلی و در مورد موضوعات مهم جامعه خود برپا می نمود . او چندین سال ، بیشتر وقت خود را به کار به عنوان راهنماری راهپیمایی و تپه نوردی اختصاص داد . 5 دونالد تا مدت اندکی قبل از مرگش در سن 95 سالگی به باغبانی و کاشت سبزیجات ارگانیک می پرداخت .


توسعه گیاه خواری و انجمن وگن
همچنان که واتسون بزرگ می شد ، سیگار نمی کشید ، الکل مصرف نمی کرد و با غذاها یا موادی که به نظر او ترکیباتی سمی بودند تماس نداشت . او در دهه 1940 ، بعد از اینکه در مورد تولید و تهیه شیر آگاهی یافت گیاه خواری مطلق شد . او انگیزه خود را از گیاه خوار شدن نگرانی در مورد حیواناتی می داند که از قوه احساس و ادراک برخوردارند :
" ما به راحتی می توانیم ببینیم که تمدن امروز ما بر روی استثمار حیوانات بنا می شود ، کاملا مانند تمدن گذشته ما که بر اساس استثمار برده ها بود و ما بر این باوریم که سرنوشت روحی و معنوی انسان به گونه ای است که زمانی با انزجار و بیزاری از این ایده که انسان از محصولات بدن حیوانات تغذیه کند ، مواجه خواهد شد . "
در نوامبر 1944 در لستر ، او و همسرش دروتی به همراه چهار دوست دیگر جامعه گیاه خواری مطلق را بنا نهادند . یکی از آن ها باید کلمه ای را برای توصیف راه زندگی شان انتخاب می کرد و او کلمه " ویگن " ( به معنای گیاه خواری مطلق ) را پیشنهاد کرد . یعنی ابتدا و انتهای کلمه " وجترین " ، چون گیاه خواری مطلق با گیاه خواری شروع و بعد به جایگاه و نتیجه عقلانی خود می رسد . در همان سال واتسون و گروه او اولین چاپ روزنامه این جامعه با نام ویگن نیوز را که هر سه ماه یکبار منتشر می شد راه اندازی کردند . او این نشریه را به مدت 2 سال دست تنها اداره کرد و کار نوشتن ، کپی کردن و پاسخ به مکاتبات فراوان را انجام می داد .

واتسون فلسفه خود را به مخالفت و اعتراض به هر گونه ظلم به مخلوقات جاندار بسط داد . او در سرتاسر زندگی خود یک صلح جوی متعهد بود و در جریان جنگ جهانی دوم به عنوان یک معترض وظیفه شناس نام نویسی کرد .


زندگی شخصی
واتسون از دوچرخه سواری ، عکاسی و نواختن ویولن لذت می برد و در حالی که طرفدار یک حزب سیاسی خاص نبود ولی در طی زندگی خود علاقه ای شدید به موضوعات سیاسی داشت .
او یک آگنوستیک بود.
او هرگز به دنبال بازشناسی و به رسمیت شناخته شدن کارهای اولیه خود در بنیان گذاری جامعه گیاه خواری نبود . او قادر بود بسیاری از منتقدان خود را شگفت زده سازد ، کسانی را که ادعا می کردند واتسون با پیروی از رژیم غذایی پیشنهادی خود نمی تواند به زندگی ادامه دهد . ولی او به آن ها ثابت کرد که نه تنها می تواند به زندگی خود ادامه دهد بلکه بسیار بهتر از دیگران زندگی کرده و حتی در آخرین روزهای زندگی خود نیز نیازی به مراجعات پزشکی نداشت
او در 16 نوامبر 2005 در سن 95 سالگی از دنیا رفت.

http://forum.vegankind.ir/forum40/thread2722.html#post9170

5120 بازدید
رای دادن به این مورد
(0 رای)
منتشر شده در بیوگرافی
کد خبر: 906

نظرات   

 
0 #1 کتاب واتسون چیه?حمید ناظمی در تاریخ: دوشنبه 12 خرداد 1393 ، ساعت 01:03 ب ظ
با سلام
من نیاز شدید به کتاب اصلی واتسون در وگان دارم
آن را مهیا کرده و بگذارید.
متن اصلی را میخواهم
نقل قول
 

ارسال نظر