امروز: دوشنبه 30 بهمن 1396 برابر با 19 فوریه 2018

آخرين اخبار

گفتگو با «توما لوپلتی‌یه» مؤلف کتاب انقلاب گیاهخواری

  • شنبه, 05 بهمن 1392

تازه‌ترین کتاب توما لوپلتی‌یه با عنوان «انقلاب گیاهخواری» در فرانسه منتشر شد. نویسنده در این کتاب به‌صراحت می‌گوید که بشر نمی‌تواند همچنان در اکثریت خود به گوشتخواری ادامه دهد و روزانه اینهمه حیوان را قربانی شکمش کند. توما لوپلتی‌یه حتی پیش‌بینی می‌کند که انسان آینده به‌کلی گوشتخواری را کنار خواهد گذاشت.


توما لوپلتی‌یه، مورخ و فیلسوف فرانسوی هم به خیل گیاهخواران و مدافعان حقوق حیوانات پیوست.

تازه‌ترین کتاب توما لوپلتی‌یه با عنوان «انقلاب گیاهخواری» در فرانسه منتشر شد. نویسنده در این کتاب به‌صراحت می‌گوید که بشر نمی‌تواند همچنان در اکثریت خود به گوشتخواری ادامه دهد و روزانه اینهمه حیوان را قربانی شکمش کند. توما لوپلتی‌یه حتی پیش‌بینی می‌کند که انسان آینده به‌کلی گوشتخواری را کنار خواهد گذاشت. مطلب زیر ترجمه‌ی گفت و گویی‌ست که همین دیروز خبرنگار نشریه «دیده‌بان غذایی» با وی کرده است.

 

دیده‌بان غذایی : در آخرین کتابتان، انقلاب گیاهخواری، پیش‌بینی می‌کنید که «فردایی خواهد آمد که ما انسانها دیگر فرآورده‌های حیوانی را نخواهیم خورد». به چه دلیل از گیاهخواری دفاع می‌کنید؟
توما لوپلتی‌یه : امروزه دیگر فهمیده ایم که نباید بدون دلیلی ضروری حیوانات را زجر بدهیم. می‌دانیم که گوشت، تخم مرغ و لبنیات برای سلامتی انسان ضرورتی ندارد اما در عین حال آنها را با زجر دادن حیوانات تولید و مصرف می‌کنیم. همه‌ی آنچه برای سلامتی ما ضروری‌ست، در گیاهان و میوه‌ها و غلات و حبوبات یافت می‌شود. بنابراین دلیلی ندارد که به بیرحمی نسبت به حیوانات ادامه دهیم.

دیده‌بان غذایی : منظورتان از بیرحمی نسبت به حیوانات مشخصاً چیست؟
توما لوپلتی‌یه : شرایط زندگی حیوانات در اغلب دامداری‌ها واقعاً شرم‌آور است. حیوانات بیچاره بیش از نیمی از زندگی‌شان را در قفس‌هایی می‌گذرانند چنان تنگ که حتی نمی‌توانند جم بخورند، چه رسد به آنکه بتوانند کمی به عقب یا به جلو بروند و جا به جا شوند. دامداران گوساله را یک روز پس از به دنیا آمدن از مادرش جدا می‌کنند تا بتوانند شیر مادرش را بدزدند و به ما بفروشند. در حدود هشتاد درصد مرغ‌های تخمی در فرانسه در جوجه‌کشی‌های صنعتی زندگی می‌کنند، یعنی در «قفسه‌های گروهی»، یعنی هزارهزار در محفظه‌هایی بسیار تنگ و کم‌هوا و کم‌نور. جوجه‌های نر هم چون نمی‌توانند تخم بگذارند در همان جوجگی کشته می‌شوند. از این نمونه‌ها بسیار است. اما در فرانسه‌ی امروز، اگر کسی چنین رفتاری با یک سگ یا یک گربه بکند، می‌توان او را مورد تعقیب قانونی قرار داد.

دیده‌بان غذایی : نگاه جامعه به چنین وضعی چگونه است؟
توما لوپلتی‌یه : همه‌ی ما می‌دانیم که چنین رفتاری با حیوانات به‌کلی با ارزش‌های اجتماعی‌مان منافات دارد. برای همین است که هر روز در اتحادیه‌ی اروپا قانون جدیدی وضع می‌کنیم تا حقوق حیوانات و شرافت ایشان به‌مثابه جاندارانی عاطفه‌دار به‌رسمیت شناخته و رعایت شود. اما در عین حال، هنوز در بسا موارد خودمان را به آن راه می‌زنیم، یعنی روش «شتر دیدی ندیدی» در پیش می‌گیریم، چنانکه انگاری از بیرحمی‌هایی که در حق بسا حیوانات می‌شود خبر نداریم. برای نمونه، در انگلستان، می‌بینیم که از تأثیر بد پرورش خوک صنعتی بر محیط زیست بسیار بیشتر از ظلمی که بر این حیوان می‌رود صحبت می‌شود.

دیده‌بان غذایی : بسیاری بر این باورند که دامداری امری عادی‌ست و انسان از دیرباز گوشتخوار بوده...
توما لوپلتی‌یه : مصرف گوشت و دیگر فرآورده‌های حیوانی پیش از هر چیز یک «عادت فرهنگی‌» است و نه یک ضرورت طبیعی، و بنابراین می‌توانیم این عادت را به‌آسانی کنار بگذاریم، البته به‌شرطی که وجدانمان بیدار شود و نخواهیم که در ظلمی که به حیوانات می‌شود شریک باشیم. کسی که نمی‌خواهد به‌هیچ عنوان در زجر دادن حیوانات مشارکتی داشته باشد، باید یک رژیم غذایی مطلقاً گیاهی در پیش بگیرد.

دیده‌بان غذایی : اما دامداری‌های بیولوژیک هم وجود دارد که در آنها حقوق حیوانات بیشتر رعایت می‌شود...
توما لوپلتی‌یه : اینگونه دامداری‌ها که حیوانات در فضای طبیعی زندگی می‌کنند و غذایی که می‌خورند آلوده به کود شیمیایی نیست بسیار بهتر است. اما در اینجا هم به‌هرحال حیوان مورد استثمار قرار می‌گیرد و سرانجام به کشتارگاه فرستاده می‌شود... کشتارگاه کشتارگاه است و بیولوژیک و غیربیولوژیک ندارد ! بنابراین، برای آنکه انسان بتواند یک رفتار اخلاقی واقعاً والا داشته باشد، کافی نیست که وضع دامداری‌ها را بهبود بخشد، بلکه باید رژیم غذایی خودش را عوض کند، یعنی از گوشت خوردن بپرهیزد و سرانجام از هرگونه استثمار حیوانات خودداری کند.

دیده‌بان غذایی : یعنی واقعاً فردایی خواهد آمد که ما انسانها همگی گیاهخوار بشویم؟
توما لوپلتی‌یه : در دویست اخیر، بسیج انسانها در جهت رعایت حقوق حیوانات روندی پویا و روزافزون داشته است. بنابراین منطقی‌ست که امیدوار باشیم سرانجام همه‌ی کشتارگاه‌ها تعطیل و حتی ممنوع خواهند شد، همچنانکه برده‌داری که قرنها امری عادی بود سرانجام از میان برداشته شد. البته تغییر عادت‌های غذایی جامعه یک شبه انجام نمی‌پذیرد بلکه به‌تدریج روی می‌دهد. مهم اینست که ما از هم اکنون مسأله را به‌عنوان مسأله‌ای همگانی مطرح کنیم و به بحث عمومی بگذاریم، به‌خصوص که هر گامی که در راه رعایت حقوق حیوانات برداریم، در عین حال گامی‌ست در جهت حفظ محیط زیست و سلامتی خودمان، چرا که امروزه دیگر می‌دانیم که پرورش صنعتی حیوانات موجب پدیده‌ی «گاز گلخانه‌ای» و آلودگی آبهای آشامیدنی و کاهش حاصلخیزی زمین می‌شود.

 

تنظیم و ترجمه: مهرداد مهربان
 

 


منبع
http://www.observatoire-des-aliments.fr/environnement/thomas-lepeltier-philosophe-defenseur-des-animaux

کتاب
http://editions.scienceshumaines.com/la-revolution-vegetarienne_fr-516.htm

 

 

 

3529 بازدید
رای دادن به این مورد
(1 رای)
منتشر شده در مصاحبه
کد خبر: 910

ارسال نظر