امروز: شنبه 04 آذر 1396 برابر با 25 نوامبر 2017

آخرين اخبار

وکیل‌مدافع ما، فیثاغورث

  • جمعه, 18 بهمن 1392

کمتر کسی بر این نکته تأکید می‌گذارد که این «نخستین استاد معرفت» را در عین حال می‌توان نخستین فرزانه‌ی مدافع حقوق حیوانات و نخستین گیاهخوار برجسته‌ی تاریخ بشر نیز به‌شمار آورد. فیثاغورث حتی امیدوار بود که فلسفه‌ی اخلاق مطلوبش تا حد یک قانون مدنی جهانشمول ارتقا یابد تا آنجا که ریختن خون و کشتار حیوانات ممنوع شود و انسانها دیگر هرگز لب به گوشت نزنند.

 

 

فیثاغورث را لابد کم و بیش می‌شناسی، و لابد می‌دانی که برجسته‌ترین شخصیت معنوی یونان در دوران پیش از سقراط است. نیز شاید بدانی که نام اصلی او پیتاگوراس Pythagoras است. وی در حدود پانصد و هشتاد سال پیش از میلاد به دنیا آمد و در حدود هشتاد سال زندگی کرد. فیثاغورث نخستین کسی‌ست که در تاریخ بشر خودش را «فیلسوف» خواند، اما می‌دانیم که علاوه بر فلسفه و دین و طبابت سنتی، در ریاضیات و دانش‌های دقیق نیز فعالیتی چشمگیر داشته، و سنت «مکتب» یا «مدرسه» را همو بنیان گذاشته، تا آنجا که هگل از او به‌مثابه «نخستین استاد معرفت جهان» یاد کرده است.

آنچه که مایه‌ی شهرت امروزی فیثاغورث است، به‌ویژه تئوری‌های ریاضی اوست. بنا بر نظریه‌ی فیثاغورثی، جهان و هرچه در آن است از «نمره» یا «عدد» تشکیل شده، و به‌عبارت دقیق‌تر، هستی مجموعه‌ای از جمعیت‌های منظم است. یکی از دستاوردهای مهم این دیدگاه، کشف قانون‌های موسیقی و به‌ویژه هارمونی به‌مثابه ترکیب هماهنگ اضداد است. تحول هندسه و ستاره‌شناسی نیز از دیگر دستاوردهای رویکرد فیثاغورثی‌ست.

در زمینه‌ی معرفت فرامادی نیز، گویا فیثاغورث نخستین کسی‌ست که «تن» را «زندان» جان و جسم را «مقبره» ی روح توصیف کرد، زندان و مقبره‌ای که در عین حال در طول زندگی «پناهگاه» جان یا روح است، اما از آنجا که تن مردنی است و جان، نامیرا، پس جان سرانجام از تن به در خواهد شد. از اینجا به جنبه‌ای از اندیشه‌های فیثاغورث می‌رسم که شهرت کمتری دارد، گرچه اهمیتش کمتر نیست: فیثاغورث، بر آن بود که «جان» وجه مشترک میان همه‌ی »جانداران» است. این نکته، گرچه به این شکلی که من نوشتم بدیهی به نظر برسد، اما قرنهای قرن و حتی امروزه هنوز، توسط بسیاری از اندیشمندان به‌رسمیت شناخته نشده، و فراوان بوده و هستند کسانی که برخلاف فیثاغورث و امثال من فکر می‌کنند که تنها و تنها انسان است که »روح» دارد و حیوانات موجوداتی بدون روح اند، یا جانشان همان ارزش معنوی جان انسان را ندارد.

باری، در دانشنامه‌ها اطلاعات فراوانی درباره‌ی فیثاغورث می‌توان یافت، اما کمتر کسی بر این نکته تأکید می‌گذارد که این «نخستین استاد معرفت» را در عین حال می‌توان نخستین فرزانه‌ی مدافع حقوق حیوانات و نخستین گیاهخوار برجسته‌ی تاریخ بشر نیز به‌شمار آورد. فیثاغورث حتی امیدوار بود که فلسفه‌ی اخلاق مطلوبش تا حد یک قانون مدنی جهانشمول ارتقا یابد تا آنجا که ریختن خون و کشتار حیوانات ممنوع شود و انسانها دیگر هرگز لب به گوشت نزنند.

اُوید (اُویدوس) شاعر بزرگ رومی نخستین سده‌ی میلادی، در آثارش گفته‌هایی چند از فیثاغورث نقل کرده که برخی از آنها را در اینجا می‌آورم... تا دل خودم و دیگر گیاهخواران کمی خنک شود:

 

چقدر باید بدجنس باشید که گوشتی را ببلعید و به اندرون گوشتی خودتان فرو بفرستید، بدن‌های آزمندتان را با روی هم لُمباندن بدن‌هایی دیگر چرب و چاق کنید، و تغذیه‌ی زندگی‌تان از مرگ جانداری دیگر تأمین شود! انگاری در میان اینهمه ثروتی که زمین به‌مثابه بهترین مادر به شما ارزانی داشته، هیچ چیزی مایه‌ی خرسندی شما نمی‌شود مگر اینکه مانند غول یک‌چشم رفتار کنید و با دندان‌های بی‌رحمتان زخم بزنید و رنج بیافرینید. شما بدجنس‌ها انگاری نمی‌توانید شکم‌های حریص و خیک گشادتان را سیر کنید... مگر با کشتار دیگر جانداران.

♥•°*”˜✿˜”*°•♥

تا زمانی که انسان مهتری کند و جانداران کهتر را چنین بی‌رحمانه به مرگ بکشاند، هرگز طعم سلامتی و صلح راستین را نخواهد چشید. زیرا تا زمانی که انسان‌ها حیوان‌ها را گروه گروه کشتار کنند، از کشتار دسته‌جمعی خودشان نیز ابایی نخواهند داشت. کسی که بذر درد و قتل می‌پاشد، امکان ندارد که شادی و عشق درو کند.

♥•°*”˜✿˜”*°•♥

وجه اشتراک ممتاز حیوانات و ما انسانها در این است که هر دو روح داریم.

♥•°*”˜✿˜”*°•♥

کاش شکم انسانها چنین مرگ‌آور نمی‌بود و از کشتگان تغذیه نمی‌کرد
کاش خون هیچ نفس‌کشی ریخته نمی‌شد و زیر دندان‌های هیچ انسانی له نمی‌شد
کاش هیچ میهمانی هیچ میزبانی را نمی‌درید و نمی‌خورد
کاش هیچ انسانی رسم ضیافت غول‌های یک‌چشم را زنده نمی‌کرد
زیرا زمین برای رفع نیازهای انسان به اندازه‌ی کافی غذا دارد
و حتی از این هم بیشتر، منبعی چنان غنی‌ست
که به هر انسانی امکان می‌دهد که بهترین ضیافت‌ها را
در بی‌گناهی تمام برپا کند.

♥•°*”˜✿˜”*°•♥

 

نقل‌قول‌ها برگرفته از سایت اتحادیه‌ی بین‌المللی گیاهخواران
http://www.ivu.org/history/greece_rome/pythagoras.html


تنظیم و ترجمه: مهرداد مهربان

 

 

 

3829 بازدید
رای دادن به این مورد
(0 رای)
کد خبر: 927

ارسال نظر