امروز: دوشنبه 27 آذر 1396 برابر با 18 دسامبر 2017

آخرين اخبار

پدیده گرمایش زمین

دلایل گرمایش زمین:

تقریبا 100% از افزایش دمای مشاهده شده در 50 سال اخیر به دلیل افزایش غلظت گازهای گلخانه ای در جو مانند بخار آب، دی اکسید کربن، متان و ازن می باشد. گازهای گلخانه ای گازهایی هستند که در اثر گلخانه ای شرکت دارند و بزرگترین منبع این گازها احتراق سوختهای فسیلی است که به نشر دی اکسید کربن می انجامد.

اثر گلخانه ای:

greenhouse effect2

 

وقتی نور خورشید به سطح زمین میرسد، بخشی از آن جذب می شود و زمین را گرم می کند و بیشتر بخش باقی مانده به سمت جو با طول موج بالاتری نسبت به نور خورشید بازتابش می شود که بخشی از این طول موجهای بلند توسط گازهای گلخانه ای در جو جذب می شوند. جذب انرژی این تشعشعات امواج، جو را گرم می کند. این گازهای گلخانه ای مثل آینه عمل کرده و مقداری از این انرژی گرمایی که باید به فضا میرفته را به زمین بر می گردانند. این برگردانده شدن انرژی گرمایی توسط جو "اثر گلخانه ای " نامیده می شود. هر چه غلظت گازهای گلخانه ای مانند دی اکسید کربن در اتمسفر بالاتر باشد، انرژی گرمای بیشتری به زمین منعکس می شود. نشر دی اکسید کربن به جو عمدتا توسط احتراق سوختهای فسیلی (نفت، گاز ، بنزین، کروزین و ...) در 50 سال گذشته به گونه اسف باری افزایش یافته است.

اثرات گرمایش زمین

دو اثر اصلی و مهم گرمایش زمین عبارتند از:
 

  • افزایش دمای زمین از 3 تا 5 در جه سلسیوس تا سال 2100
  • افزایش سطح آّب دریا حداقل 25 متر تا سال 2100
افزایش دمای زمین موجب تغییرات وسیعی می شود. علاوه بر ذوب شدن یخهای زمین، سطح آّب دریاها به خاطر انبساط حرارتی اقیانوسها بالا می رود. الگوهای بارشی تغییر می کند. مجموع قدرت طوفانهای سالیانه از سال 1975 تا کنون به میزان قابل توجهی افزایش داشته است. زیرا شدت و میانگین زمان آن افزایش داشته است.
 

تغییرات دما و الگوهای بارشی تعداد دفعات، طول زمان و شدت دیگر وقایع مربوط به آب و هوا مانند سیلها، خشکسالیها، امواج گرمایی و همچنین گردبادها را نیز افزایش می دهد.
از دیگر اثرات گرمایش زمین می توان به افزایش و یا کاهش بازده کشاورزی، عقب نشینی یخها و انقراض برخی گونه ها اشاره نمود. اثر دیگر بازگشت بیماری مالاریا به مکانهایی است که پیشتر از بین رفته بوده است.

بنا بر اکثر مطالعات (که تا سال 2100 را مورد بررسی قرار داده اند) انتظار می رود که گرمایش تا سال 2100،ادامه یابد چون طول عمر دی اکسید کربن در جو بین 50 تا 200 سال تخمین زده می شود.ططبق تحقيقات صورت گرفته اخير ،گرمايش زمين در طي 100 سال گذشته بيشتر منشا انساني داشته و صنعت دامداري ها ،صنايع و خودرو بيشترين نقش را در ژديده گرمايش زمين داشته اند. دامداري هاي و چرخه تهيه گوشت به تنهايي 51 درصد اين گرمايش را سبب شده است.


ارسال نظر