امروز: دوشنبه 27 آذر 1396 برابر با 18 دسامبر 2017

آخرين اخبار

جنگل‌های بارانی

جنگل‌های بارانی جنگل هایی هستند که به واسطه مقدار زیاد بارش و شرایط جوی و قاره ای بسیار حاصلخیز بوده و بیشترین تنوع گونه های گیاهی و جانوری را دارند

 

rainforrest

 

طبق تعریف میزان کمیته بارش سالانه در یک جنگل بارانی بین ۱۷۵۰ نا ۲۰۰۰ میلیمتر است.جنگلهای بارانی که در حدود 10 درصد از سطح جهان را تشکیل می دهند تقریباً 90 درصد گونه های مختلف را در خود جای داده اند که بسیاری از آنها هنوز تحت مطالعه قرار نگرفته اند .تخریب جنگل ها و زیستگاه های موجود جهت پرورش و تغذیه حیوانات، مهمترین عامل در انقراض دائمی گونه های مختلف است.

این جنگلها در مناطق گرمسیری از جمله آمریکای جنوبی و مرکزی، آفریقا، هندوستان، سری لانکا، ماداگاسکار و منطقه ی خاور دور قرار گرفته اند و بیشترین اکسیژن جو را تامین می کنند.

توسعه زمین های زراعی ، عامل 60 درصد از تخریب جنگلها در سطح جهان می باشد و بخش اعظمی از این زمین ها برای تامین غذای مصرفی گله های گاو و گوسفند در دامداری ها مورد استفاده قرار می گیرد.

جنگل ها حجم بسیار بالائی از دی اکسید کربن را در خود نگه داشته و با آزادسازی اکسیژن نقش اساسی را در تنظیم شرایط آب و هوایی ایفا می کنند.، از وقوع سیل جلوگیری کرده و از خاک و موادآلی و میلیون ها گونه مختلف گیاهی و جانوری محافظت به عمل می آورند.
جنگل ها همچنین سکونت گاه هزاران مردم بومی هستند که زندگی و آداب و رسوم و فرهنگ آنها به سرعت در حال نابودی است.
جنگلها نه تنها برای تهیه چوب در حال نابودی هستند بلکه به منظور تهیه زمین های قابل چرای گله های گاو و گوسفندی نیز تخریب می شوند. تحقیقات صورت گرفته توسط world resource instituteنشان می دهد که 20 الی 30 درصد از نواحی جنگلی جهان به اراضی کشاورزی تبدیل شده است. به موازات افزایش بیش از پیش زمین های کشاورزی ، مردم نیز به طرق مختلف به تخریب جنگل ها و جایگزینی زمین های آن روی می آورند.

 

ارسال نظر